Zniknięcie znachorki

2013-03-13
2007-12-01
Daria Kuczyńska-Szymala
czary sąd magia znachorka Daria Kuczyńska-Szymala

Druga część historii Marty i Christiana. Byłoby nudno gdyby oboje żyli sobie spokojnie i wszyscy by ich kochali. Niestety czas zmierzyć się z największymi wrogami i strachami. Miłość w tamtych czasach była ciężka i często okraszona bólem. Świat opisany przez autorkę to kompletnie inna egzystencja i nawet nie sposób tego zrozumieć.

Zadziwia mnie wciąż to, że znacznie lepiej mi się czyta o postaciach pobocznych niż o głównej parze. Oczywiste było jak się zakończą losy Marty i Chrystiana, zero zaskoczenia. Niestety, dla mnie, ta para nie jest ani troszkę romantyczna, chociaż autorka ciągle stara się nam to pokazać.
Ciekawa jestem czy Łukasz otrzyma wreszcie fajną żonę, bo na razie marzy o Marcie i chodzi do zamtuza albo podrywa jakieś przypadkowe kobiety. Przyjemnie się czytało o losach Jonasza, Karola czy Joanny, mogłoby ich być znacznie więcej.
Jedynym zaskoczeniem było zakończenie Konrada i Randolfa, tego akurat się nie spodziewałam.

Pewnie sięgnę po kolejną część, ale brakuje mi tutaj elementów zaskoczenia, jest ich zbyt mało jak na tak długą serię.

2079

Ci sami bohaterowie - jak na mój gust - za wiele przeżyli, jakby żyć kilka.
Zgrabnie - podobnie jak w tomie pierwszym - w losy fikcyjne wplecione historyczne fakty... i wciąż przeraża fanatyzm oraz poniewieranie kobietami i chłopami.
Polecam na długie wieczory.

Ci sami bohaterowie - jak na mój gust - za wiele przeżyli, jakby żyć kilka.
Polecam na długie wieczory.

Wciągająca fabuła. Nie można się oderwać od lektury. Rzetelne odzwierciedlenie historycznej rzeczywistości i wiele autentycznych postaci tego okresu. Dla mnie to wielka literacka przygoda, w której dopuszczony zostałem do wielu dworskich intryg, skomplikowanej polityki, gorących miłości, małżeńskich zdrad, rycerskiej lojalności i haniebnych dla rycerskiego i duchownego stanu czynów. Oczami wyobraźni zgłębiałem wspaniałe opisy scen bitew, pojedynków, turniejów i uczt.

Bardzo wciągająca. Ciekawe kolejne losy Marty i Chrystiana.

Bardzo wciągająca. Ciekawe kolejne losy Marty i Chrystiana.

druga część cyklu, i znów warto było przeczytać

druga część cyklu, i znów warto było przeczytać

Druga część Znachorki to dalsze losy Chrystiana i Marty, w których nie brakuje tragicznych zdarzeń, spisów i okrutnych czynów z udziałem ich największego wroga Randolfa. Tym razem do Marty dociera tragiczna wiadomość o śmierci jej męża. Pomimo wielotygodniowych poszukiwaniach nie udaje się odnaleźć ani jego ciała, ani żywego człowieka. Marta tym razem zostaje zmuszona do ponownego wyjścia za mąż za jednego z towarzyszy Randolfa. Mimo, iż próbuje odwlec w czasie tą nieuchronną chwilę, to przychodzi dzień jej ślubu. Czy Łukasz odnajdzie swojego przyjaciela i mentora Christina i zapobiegnie zamążpójściu Marty? Jak wiele przecierpi jeszcze ta młoda znachorka ze strony Randolfa i władzą kościoła, które czyhają na nią na każdym kroku?
To co mnie w tej książce uderzyło najbardziej, to fakt, że wobec władzom kościelnym oraz mężczyzn kobiety są zwykłymi marionetkami i nie mają właściwie żadnych praw. Są traktowane poniżająco i nie wolno im się nawet bronić. Księża mają nawet większą władzę nad margrabią. To przykre jak przez jednego zawziętego duchownego na szali leży życie niewinnych osób. Pełno jest niesprawiedliwych kolei losu, wobec których człowiek bywa bezsilny.

Po przeczytaniu pierwszej części czekałam z niecierpliwością aż zacznę czytać kolejną . Ta historia kompletnie mnie oczarowała.
Średniowieczne zwyczaje.
Rycerze .
Wierzenia ,obyczaje panujące wówczas.
Codzienne życie prostych ludzi .
A przede wszystkim dworskie życie , a co za tym idzie intrygi .
Zemsty zagorzałych wrogów .
I co najważniejsze perypetie miłosne.
Druga część to kontynuacja losów Chrystiana i Marty , którzy pomimo tego że bardzo się kochają ciągle muszą przeżywać trudne chwile gdyż znajdą się tacy którzy za wszelką cenę chcą zniszczyć ich miłość , rodzinę, to wszystko na czym im najbardziej zależy.
Urzekło mnie to , że autorka w tak świetny sposób ukazuje tzw czarne charaktery , które w idealny sposób budują akcję tej powieści . Sprawiają , że powieść ta nie jest taka prosta i przyjemna.
Tytułowa znachorka zostaje oskarżona za czary przez co trafia przed sąd kościelny. Było to dla niej dramatyczne doświadczenie , które w pewien sposób zmieniło jej postrzeganie na świat . Jej mąż- Chrystian robił wszystko żeby znaleźć swoją ukochaną . Czy udało mu się ? Czy nie było dla niej za późno ?
Autorka bardzo dobrze oddaje ówczesne postrzeganie na czary i wróżki , które były traktowane z brutalnością , często kończyło się do dla nich tragicznie czyli - śmiercią .
Wielobarwna akacja sprawia , że czytelnik poznaje historię kilku bohaterów , którzy są w jakimś stopniu ze sobą powiązani . To zasługuje na wielki plus .
Czekam na kolejną , trzecią już część , którą niebawem przeczytam .
Polecam przeczytać :)

Średniowieczne zwyczaje.
Rycerze .
Wierzenia ,obyczaje panujące wówczas.
Codzienne życie prostych ludzi .
A przede wszystkim dworskie życie , a co za tym idzie intrygi .
Zemsty zagorzałych wrogów .
I co najważniejsze perypetie miłosne.
Druga część...

Dalsze perypetie Marty. Tym razem zostaje ona porwana przez wroga Chrystiana rycerza Randolfa, który po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej , którą odbył w ramach pokuty (o tym przeczytacie w pierwszym tomie)chce się zemścić na Chrystianie

Marchia Miśnieńska, roku Pańskiego 1173. Złe wieści dla Marty i Chrystiana. Henryk Lew powrócił z Ziemi Świętej, a wraz z nim ich zagorzały wróg, rycerz Randolf. Margrabia miśnieński ponownie zostaje wciągnięty w walkę przeciwko potężnemu księciu Saksonii i Bawarii. A na kasztelana bogatej w srebro wioski wyznacza największego wroga Chrystiana. Zaraz potem fanatyczny medyk rzuca na Martę oskarżenie o czary, co prowadzi ją przed sąd kościelny. Chrystian poszukuje jej rozpaczliwie, lecz po trzymanej w biskupich lochach znachorce wszelki ślad zaginął… Dalsze, fascynujące losy młodej akuszerski, bohaterki Tajemnicy znachorki.

Książkę oceniam na 4+

• Historyczne