Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie

Okładka książki Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie Elton John
Okładka książki Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie
Elton John Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Love is the cure: On life, loss and the end of AIDS
Sine Qua Non
2014-10-22
2014-10-22
Agata Moroz
Elton John autobiografia

Okładka książki The Radical Eye. Modernist photography from the Sir Elton John Collection. Dawn Ades, Jane Jackson, Elton John
The Radical Ey... Dawn Ades, Jane Jac...

Okładka książki Mity Rock And Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka Daniel Durchholz, Gary Graff
Mity Rock And ... Daniel Durchholz, G...
Okładka książki Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora Leszek Gnoiński, Marek Piekarczyk
Marek Piekarcz... Leszek Gnoiński, Ma...
Okładka książki Niewolnica pornobiznesu. Burzliwa historia gwiazdy filmu Głębokie gardło Linda Lovelace, Mike McGrady
Niewolnica por... Linda Lovelace, Mik...
Okładka książki Ćpałem, chlałem i przetrwałem Barbara Burdzy, Maciej Maleńczuk
Ćpałem, chlałe... Barbara Burdzy, Mac...

Nie trzeba być fanem Eltona Johna żeby być fanem tej książki. W sumie to autor jest tutaj nie istotny, bo to nie o niego chodzi w tej książce. Ta lektura zdecydowanie szerzy miłość i tolerancję, oswaja nas z różnymi wcześniej strasznie brzmiącymi terminami związanymi z chorobą i otwiera oczy na globalny problem. Uważam, że nawet jak ktoś nie jest zainteresowany całą książką to powinien chociaż poznać 1 rozdział. Historia Ryana White jest trudna, ale jest bardzo ważnym symbolem walki z AIDS na świecie.

(http://www.empik.com/elton-john-milosc-jest-lekarstwem-o-zyciu-pomaganiu-i-stracie-john-elton,p1101688263,ksiazka-p) <-- tutaj możecie przeczytać pierwszy rozdział. WARTO!

Gdy zorientowałam się, że książka nie będzie autobiografią muzyka, tylko relacją i przemyśleniami filantropa, moje zaskoczenie było ogromne. Elton John wspaniale wykorzystuje swoją sławę do szerzenia wiedzy o HIV/AIDS; dzięki tej książce uświadomiłam sobie, jak niewiele wiedziałam na ten trudny temat. Zdecydowanie warto zajrzeć do "Miłość jest lekarstwem", nawet jeśli nie jest się fanem Eltona Johna - w przystępny sposób przedstawia skalę problemu i swoją receptę na jego rozwiązanie.

Elton John to jeden z tych artystów, którego piosenki wszyscy znają i wciąż uwielbiają. Szczerze mówiąc, nigdy nie zagłębiałam się w jego życiorys. Znałam zaledwie kilka jego kawałków i na tym się kończyło.

Gdy dostałam swój egzemplarz obawiałam się kolejnej nudnej autobiografii. No i tutaj się zdziwiłam. Otóż książka ani nie jest nudna, ani nie jest autobiografią.Jedynie zawiera kilka jej elementów.

Przede wszystkim Elton John opisuje jedne z ważniejszych wydarzeń swojego życia. Opowiada o życiu swoich przyjaciół, o walce z AIDS, o swoich uzależnieniach i wielu stratach. Powieść skupia się głównie na tematyce choroby. Ukazuje realia i podejście do niej ludzi w latach, gdy zaczęła się rozprzestrzeniać.

Autor napisał tą książkę tak, że nie można się od niej oderwać. Pochłania od razu i trzyma do ostatniej strony. Ciekawa, intrygująca i dająca do myślenia. Serdecznie polecam.

Pierwsza, jakiej nie dałam rady doczytać, choć została sama końcówka. Rozumiem - cel szczytny - ale książka jest po prostu... nudna.

To nie jest lekka pozycja, którą można przeczytać w autobusie jadąc do pracy. Książka opisuje jeden z najbardziej marginalnych tematów jakim jest AIDS. Elton opisuje jak na przestrzeni lat społeczeństwo reagowało na tę chorobę. Wzruszająca, a zarazem wstrząsająca opowieść o chorobie, globalnym cierpieniu oraz niesieniu pomocy.

Więcej recenzji na www.eksperyment-zycie.blogspot.com
Pewnego pięknego, zimowo wiosennego popołudnia, pewne poważne wydawnictwo odpowiedziało na moją wiadomość, oferując możliwość wyboru książek do recenzji. Nie muszę mówić, że poczułam się zauważona i doceniona. No ale wracając do sedna rzeczy. Przeglądając poszczególne pozycje wydawnictwa SQN, nie mogłam nie wybrać książki, która jak mi się wydawało, powinna być biografią Eltona Johna. W rzeczywistości troszeczkę się pomyliłam. Jednak nie można powiedzieć, żebym się zawiodła.

"Miłość jest lekarstwem" jest książką o podejściu artysty do choroby jaką jest AIDS oraz jaką ważną rolę odgrywa ona w jego życiu. Zaskakujące jest to, że sam piosenkarz nie jest nosicielem wirusa HIV, a mimo wszystko poświęca wiele ze swojego czasu na walkę z tą epidemią. A wszystko zaczęło się od jednego małego chłopca, którego los postawił na drodze Eltona. Rayan White bo o nim mowa zakaził się wirusem, lecząc hemofilię. Jak to w ogóle możliwe, przecież nie był narkomanem, gejem, był tylko małym niewinnym dzieckiem? Stało się tak, ponieważ w ówczesnych latach 80 o HIV i AIDS nie wiedziano praktycznie nic, dlatego też w lekach dla hemofilików znajdował się niebezpieczny czynnik zarażający tą straszną chorobą. Tym o to sposobem miliony niewinnych ludzi w tym także i Rayan zachorowało na AIDS w konsekwencji nabycia wirusa HIV. Zostali wyrzutkami społeczeństwa, stygmatyzowanymi przez wszystkich wokół. Elton Jonh próbując uszczęśliwić i ułatwić ostatnie lata życia chłopca, oswajał i uświadamiał społeczeństwo. Rayan po kilku latach walki o normalne życie zmarł, jednak jego śmierć nie poszła na marne. Był to impuls do poprawy życia wszystkich chorych. Od tego momentu Elton na poważnie związał całe swoje życie z tą sprawą, zakładając fundację, pozyskującą fundusze na walkę z epidemią AIDS. W całej historii bardzo ciekawe jest podejście artysty do tej choroby. Nie dyskryminuje, żadnej grupy społecznej, prostytutki, gejów, narkomanów, wszystkich traktuje równo. Według niego HIV i AIDS da się pokonać, tylko trzeba zaangażowania środków finansowych oraz miłości, empatii i współczucia. Dopóki będziemy stygmatyzować ludzi zarażonych a sam temat choroby traktować jak tabu, dopóty liczba zarażonych nie będzie spadać.

Dodatkowo Elton w książce przytacza wiele historii i dramatów prawdziwych ludzi zmagających się z tą chorobą. Zwraca również uwagę na to jak wielcy tego świata zamiatają wiele faktów pod dywan, próbując ugrać dla siebie korzyści.

Dzięki tej książce moja świadomość na temat tej choroby zdecydowanie wzrosła, co mogę niewątpliwie zaliczyć do plusów.Lubię poszerzać świadomość na temat otaczającego mnie świata.

A czy Wy macie swoje zdanie na temat HIV i AIDS?

Pozdrawiam Danusia

Więcej recenzji na www.eksperyment-zycie.blogspot.com

"Miłość jest lekarstwem" to biografia Eltona Johna. Biografia inna niż wszystkie. Biografia, która tak do końca nie jest biografią. To książka, którą trudno oceniać w standardowych kategoriach.

Elton John wykorzystał swoją popularność i poświęcił własną biografię aby zwrócić uwagę na problem HIV/AIDS. Podtytuł tej książki doskonale ją opisuje. To książka o życiu, pomaganiu i o stracie.

Książka jest historią życia Eltona Johna, które poświęcił by pomagać innym. "Miłość jest lekarstwem." to świadectwo tego jak John mocno zaangażował się w globalną walkę z HIV/AIDS. To opowieść o założeniu fundacji i szeroko pojęta dyskusja na temat tej choroby. To książka, która jest prawdziwą lekcją tolerancji. To nie tylko przekazanie suchych faktów dotyczących tej straszliwej choroby - to książka o wielkiej przyjaźni, sercach pełnych miłości, ale także o ogromnej potrzebie zrozumienia.

"Miłość jest lekarstwem." to zbiór przeróżnych historii, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas. To historie przerażające, ale także dające nadzieję na to, że coś w końcu się zmieni. Elton John kładzie ogromny nacisk na zwrócenie uwagi jak ważne jest edukowanie społeczeństwa i jak proste zarazem jest zmniejszenie skali tej epidemii. Odwiecznym problemem pozostaje niestety to, iż wielu ludzi nie ma dostępu do podstawowych informacji na temat tej choroby i całkiem nieświadomie przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania.

Można nie lubić Eltona Johna, ale po przeczytaniu tej książki nie sposób nie docenić jego poświecenia i chęci niesienia pomocy tym, którzy już dawno zostali straceni dla tego świata.

nuttinbutstyle.com
nuttinbutbooks.blogspot.com

1975

"Skrót AIDS mógłby równie dobrze oznaczać 'Appalling Indifference to the Disenfranchised in Society' ('Przerażająca obojętność wobec członków społeczeństwa pozbawionych podstawowych praw'). Ta choroba żywi się w pierwszej kolejności naszymi uprzedzeniami w stosunku do tych, którzy są HIV-pozytywni, i tych, którzy są w grupie największego ryzyka zakażenia."

Pewnie nie będę oryginalna, jeśli napiszę, że ta książka była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Wydawało mi się, że o sir Eltonie Johnie wiem już wszystko. Nie miałam pojęcia jak bardzo się myliłam.
Lata 70. i 80. to czas, gdy muzyk był na szczycie. Niewiele osób wie, że wtedy Elton John znalazł się w pociągu, który niebezpiecznie pędził do stacji AIDS. Uzależnienie od narkotyków, zaburzenia odżywiania i przypadkowe stosunki seksualne odcisnęły piętno na życiu gwiazdora. Gdyby nie spotkanie ze śmiertelnie chorym Ryanem Whitem, muzyk zapewne stoczyłby się na samo dno.
Wspomniany przeze mnie chłopak chorował na hemofilię. Wirusem HIV zaraził się podczas jednej z transfuzji krwi. Żył w niewielkiej miejscowości, gdzie został napiętnowany z powodu choroby. Ludzie nie chcieli się od niego zarazić. Wkrótce o jego historii dowiedziały się media. Sprawę nagłośniono. Choroba Ryana uświadomiła władzom, że wirusem HIV mogą zarazić się nie tylko homoseksualiści, narkomani i przedstawiciele mniejszości narodowych, lecz także zwykli obywatele. Chłopiec zaprzyjaźnił się z Michaelem Jacksonem oraz Eltonem Johnem. Patrzenie na to, jak odchodzi, uświadomiło autorowi recenzowanej książki, że tryb życia, który prowadzi, nie przyniesie mu nic dobrego i jeśli nie zmieni czegoś, znajdzie się kiedyś na miejscu Ryana.
Elton John udał się na odwyk i postanowił, że musi zmienić coś nie tylko w swoim życiu, lecz również w świadomości innych ludzi. Wiedział, że brak dyskusji na temat wirusa HIV prowadzi do niewiedzy oraz piętnowania zarażonych osób, a także do dalszego rozprzestrzeniania się epidemii. Założył fundację, która istnieje do dziś i zbiera fundusze potrzebne do leczenia chorych.
Gwiazdor zwraca uwagę na to, że pojedyncze jednostki niewiele zdziałają w walce z wirusem HIV. By pokonać chorobę, konieczne jest to, aby zjednoczyły się nie tylko bogate i wpływowe osoby, lecz także władze świeckie oraz kościelne. Bez ich pomocy, próby walki z tą zbierającą coraz większe żniwo chorobą, są płonne i nie przyniosą większych efektów.
Nie wiem, czy ktoś kiedykolwiek rozmawiał z Wami w szkole na temat wirusa HIV. Ja coś tam słyszałam na biologii, ale w sumie niewiele się dowiedziałam. Dopiero ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw. Uważam, że powinni ją wprowadzić jako lekturę obowiązkową dla nastolatków. Unikanie rozmów na ten temat nie sprawi, że problem sam zniknie. Młodzież często żartuje sobie z tych spraw. Niewiele wie o tym, czym właściwie jest HIV. Uświadomienie ludzi i pokazanie im, że nie trzeba się bać osób zakażonych, jest pierwszym krokiem, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Świat byłby o wiele lepszym miejscem, gdyby żyło na nim więcej takich osób, jak sir Elton John.
Miłość jest lekarstwem to wzruszająca historia o miłości, cierpieniu, braku zrozumienia i próbie zmienienia sytuacji osób zakażonych wirusem HIV. Eltonowi Johnowi należą się ogromne podziękowania za tę książkę. Nic tak nie trafia do czytelnika jak prawdziwa historia opowiedziana przez idola. Liczę na to, że jej przekaz nie zostanie zapomniany. Mam nadzieję, że i Wy znajdziecie chwilę, by sięgnąć po recenzowaną przeze mnie pozycję. Naprawdę warto.
czytelnia-pani-m.blogspot.com

Pewnie nie będę...

Na półkach: , , , , , , ,

Temat świetny, przesłanie jasne, książka nieco rozwleczona i ma wiele powtórzeń, ale może dzięki temu łatwiej utrwalić sobie to, co jest jej przesłaniem.
Dobrze się czyta.

Dobrze się czyta.

Niestety posiadam ten gniot. Książka pełna patosu ale przede wszystkim makabrycznie nudna (jak flaki z olejem). Dodam że uwielbiam Eltona jako muzyka więc to nie ma wpływu na moja ocenę.

• Biografie
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie