Zjazd Jagiellonów w Lewoczy r. 1494

Okładka książki Zjazd Jagiellonów w Lewoczy r. 1494 Ludwik Finkel
Okładka książki Zjazd Jagiellonów w Lewoczy r. 1494
Ludwik Finkel Wydawnictwo: Drukarnia Jakubowskiego we Lwowie historia
48 str. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Drukarnia Jakubowskiego we Lwowie
Data wydania:
1914-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1914-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
Tagi:
Jagiellonowie Lewocza Zjazd 1494
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
46
38

Na półkach: ,

W swoim studium na temat zjazdu w Lewoczy, mającym miejsce w kwietniu 1494 roku, Ludwik Finkel przedstawia to wydarzenie przede wszystkim jako próbę umocnienia władzy Jagiellonów na Węgrzech. Zresztą inicjatywa organizacji zjazdu wyszła od króla Czech i Węgier, Władysława. Sprawa wyprawy tureckiej (która później okazała się mołdawską) nie grała tu chyba nawet drugoplanowej roli. Rzuca się za to w oczy mizerna kondycja, w jakiej znajdowała się Korona świętego Stefana już na 30 lat przed klęską pod Mohaczem. Walka stronnictw, wewnętrzne wojenki możnych i korupcja, skutkowały słabą pozycją władzy centralnej i malejącemu znaczeniu kraju na arenie międzynarodowej w obliczu nadchodzącej tureckiej inwazji. Sytuację tę wykorzystywał jak mógł cesarz Maksymilian, marzący o koronie węgierskiej a zabezpieczony od strony zachodniej pokojem z Senlis. Stosunkowo dużą część pracy zajmują przypisy i komentarze do nich, co świadczy o solidnym przygotowaniu merytorycznym autora. Mimo swego wieku, dla badaczy a także zainteresowanych tematem jest to pozycja obowiązkowa.

W swoim studium na temat zjazdu w Lewoczy, mającym miejsce w kwietniu 1494 roku, Ludwik Finkel przedstawia to wydarzenie przede wszystkim jako próbę umocnienia władzy Jagiellonów na Węgrzech. Zresztą inicjatywa organizacji zjazdu wyszła od króla Czech i Węgier, Władysława. Sprawa wyprawy tureckiej (która później okazała się mołdawską) nie grała tu chyba nawet drugoplanowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Historia XVI i XVII wieku
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zjazd Jagiellonów w Lewoczy r. 1494


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne