Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty

Okładka książki Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty Steven Runciman
Okładka książki Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty
Steven Runciman Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Dzieje wypraw krzyżowych (tom 3) Seria: Rodowody Cywilizacji historia
564 str. 9 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dzieje wypraw krzyżowych (tom 3)
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
A history of the Crusades: The Kingdom of Acre and the Later Crusade
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
564
Czas czytania
9 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8306025423
Tłumacz:
Jerzy Schwakopf
Tagi:
krucjaty wyprawy krzyżowe jerozolima chrześcijaństwo
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
7

Na półkach:

Ależ to była przygoda. Podróż przez kilka wieków, setki mniej lub bardziej istotnych aktorów, zderzenia cywilizacji i zmiany, które wpływają na świat nawet w XXI wieku.

Doskonały język Runcimana pozwala przebrnąć przez tą historię i zachęca do zgłębiania dziejów wypraw u innych autorów, a to najlepsza rekomendacja.

Z minusów mi osobiście brakowało nieco więcej własnych wniosków i opinii Runcimana (te zazwyczaj były jako rodzaj podsumowania po każdym rozdziale),nierówność rozłożenia akcentów i np. bardzo skrótowe potraktowanie IV krucjaty, zbytnia mnogość nazwisk, miejsc i wydarzeń - tak jakby autor chciał ująć wszystko co się zdarzyło, bez selekcji istotności i kilka pomniejszych. Sporo uwag do wydania, map i ilustracji, które czasami sprawiają wrażenie przypadkowości.

Całość to zdecydowanie godna polecenia literacka podróż. Moja opinia dotyczy wszystkich tomów.

Ależ to była przygoda. Podróż przez kilka wieków, setki mniej lub bardziej istotnych aktorów, zderzenia cywilizacji i zmiany, które wpływają na świat nawet w XXI wieku.

Doskonały język Runcimana pozwala przebrnąć przez tą historię i zachęca do zgłębiania dziejów wypraw u innych autorów, a to najlepsza rekomendacja.

Z minusów mi osobiście brakowało nieco więcej własnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
133

Na półkach: ,

Ostatnia już część serii o wyprawach krzyżowych obejmująca lata ok. 1190 do końca XIV wieku. Informacji jest dużo, nie tylko o państwie Franków, ale także o świecie arabskim, Turkach, Mongołach i Bizancjum. Całość napisana z pasją, przez co czyta się z przyjemnością. Podobało mi się i polecam, ale trochę rozczarowałam się zakończeniem. Autor podsumowuje krucjaty cierpko, mówiąc wprost, że nie przyniosły one żadnych korzyści światu chrześcijaństwa zachodniego, zniszczyły kulturę arabską i bizantyjską i pozwoliły dojść do głosu niszczycielskim siłom (imperium osmańskiemu). Po krucjatach nie mogło być już mowy o zgodnym współistnieniu islamu i chrześcijaństwa. Trochę mi smutno z tego powodu, te trzy grube tomy historii i nic? Poza tym, choć Runciman stara się być obiektywny, nie rozumiem, czemu tak uwielbia Bizancjum i nie darzy sympatią Turków (nie wynika to bowiem z książki).

Ostatnia już część serii o wyprawach krzyżowych obejmująca lata ok. 1190 do końca XIV wieku. Informacji jest dużo, nie tylko o państwie Franków, ale także o świecie arabskim, Turkach, Mongołach i Bizancjum. Całość napisana z pasją, przez co czyta się z przyjemnością. Podobało mi się i polecam, ale trochę rozczarowałam się zakończeniem. Autor podsumowuje krucjaty cierpko,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
155

Na półkach:

Wróciłem do tej książki po latach. Mądrzejszy, bardziej krytyczny i refleksyjny. Czasy się zmieniły i nie jest to już jedyna pozycja o tej tematyce w Polsce. To dobrze.

Ale ta książka się broni. Jest świetnie napisana, może poza tymi szczegółowymi wyjaśnieniami wschodnich zależności genealogicznych. Tezy są kontrowersyjne. Złupienie Konstantynopola na pewno nie było największą zbrodnią w historii ludzkości. Krwawe łaźnie, które urządzali Arabowie, Turcy, mamelucy są tak samo - moim zdaniem - okrutne i godne potępienia, jak zbrodnie Mongołów i krzyżowców. Runciman uważa jednak, że to chrześcijanie "zabijali bardziej".

Dla mnie wniosek z tej książki jest taki (wbrew autorowi),że to nie Kościół, chrześcijanie, jak chce tego autor, nieśli spustoszenie, ale raczej cywilizacja zachodnia, co miało swoje uwarunkowania - przeludnienie, prawo dziedziczenia dla pierworodnego, etos rycerski. To my sami staliśmy się ofiarami krzyżowców i możemy trochę czuć się jak mieszkańcy Syrii, Anatolii, Armenii (cylicyjskiej),państw ościennych Ziemi Świętej. jeśli rozważy się to, jakie szkody wyrządzili Rzeczpospolitej Krzyżacy. Oni byli głównie rycerzami, a nie kapłanami.

W każdym razie dobra książka, ale stanowić może punkt wyjścia do dalszych studiów na ten temat, a nie kanon wiedzy.

Wróciłem do tej książki po latach. Mądrzejszy, bardziej krytyczny i refleksyjny. Czasy się zmieniły i nie jest to już jedyna pozycja o tej tematyce w Polsce. To dobrze.

Ale ta książka się broni. Jest świetnie napisana, może poza tymi szczegółowymi wyjaśnieniami wschodnich zależności genealogicznych. Tezy są kontrowersyjne. Złupienie Konstantynopola na pewno nie było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
487
8

Na półkach: , ,

Doskonałe zwieńczenie trylogii Steven'a Runciman'a. Książka napisana w sposób niezwykle interesujący i barwny. Autor dokładnie analizuje historię Outremer doby jego ostatecznego upadku i przedstawia czynniki mające decydujące znaczenie dla jego tragicznego lecz w gruncie rzeczy nieuniknionego końca. Analiza bardzo dokładna i szczegółowa, a jednocześnie rzutująca na podstawy obecnych antagonizmów między chrześcijanami i muzułmanami, pozwala poznać specyfikę ziem Lewantu.

Doskonałe zwieńczenie trylogii Steven'a Runciman'a. Książka napisana w sposób niezwykle interesujący i barwny. Autor dokładnie analizuje historię Outremer doby jego ostatecznego upadku i przedstawia czynniki mające decydujące znaczenie dla jego tragicznego lecz w gruncie rzeczy nieuniknionego końca. Analiza bardzo dokładna i szczegółowa, a jednocześnie rzutująca na podstawy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    136
  • Przeczytane
    80
  • Posiadam
    51
  • Historia
    15
  • Średniowiecze
    6
  • Ulubione
    4
  • Historyczne
    3
  • Ceram
    2
  • Kolejka
    1
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
    1

Cytaty

Więcej
Steven Runciman Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne