Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty

Okładka książki Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty Steven Runciman
Okładka książki Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty
Steven Runciman Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Dzieje wypraw krzyżowych (tom 3) Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Dzieje wypraw krzyżowych (tom 3)
Rodowody Cywilizacji
A history of the Crusades: The Kingdom of Acre and the Later Crusade
Państwowy Instytut Wydawniczy
1997-01-01
1997-01-01
Jerzy Schwakopf
krucjaty wyprawy krzyżowe jerozolima chrześcijaństwo

Ależ to była przygoda. Podróż przez kilka wieków, setki mniej lub bardziej istotnych aktorów, zderzenia cywilizacji i zmiany, które wpływają na świat nawet w XXI wieku.

Doskonały język Runcimana pozwala przebrnąć przez tą historię i zachęca do zgłębiania dziejów wypraw u innych autorów, a to najlepsza rekomendacja.

Z minusów mi osobiście brakowało nieco więcej własnych wniosków i opinii Runcimana (te zazwyczaj były jako rodzaj podsumowania po każdym rozdziale),nierówność rozłożenia akcentów i np. bardzo skrótowe potraktowanie IV krucjaty, zbytnia mnogość nazwisk, miejsc i wydarzeń - tak jakby autor chciał ująć wszystko co się zdarzyło, bez selekcji istotności i kilka pomniejszych. Sporo uwag do wydania, map i ilustracji, które czasami sprawiają wrażenie przypadkowości.

Całość to zdecydowanie godna polecenia literacka podróż. Moja opinia dotyczy wszystkich tomów.

Z minusów mi osobiście brakowało nieco więcej własnych...

Ostatnia już część serii o wyprawach krzyżowych obejmująca lata ok. 1190 do końca XIV wieku. Informacji jest dużo, nie tylko o państwie Franków, ale także o świecie arabskim, Turkach, Mongołach i Bizancjum. Całość napisana z pasją, przez co czyta się z przyjemnością. Podobało mi się i polecam, ale trochę rozczarowałam się zakończeniem. Autor podsumowuje krucjaty cierpko, mówiąc wprost, że nie przyniosły one żadnych korzyści światu chrześcijaństwa zachodniego, zniszczyły kulturę arabską i bizantyjską i pozwoliły dojść do głosu niszczycielskim siłom (imperium osmańskiemu). Po krucjatach nie mogło być już mowy o zgodnym współistnieniu islamu i chrześcijaństwa. Trochę mi smutno z tego powodu, te trzy grube tomy historii i nic? Poza tym, choć Runciman stara się być obiektywny, nie rozumiem, czemu tak uwielbia Bizancjum i nie darzy sympatią Turków (nie wynika to bowiem z książki).

Wróciłem do tej książki po latach. Mądrzejszy, bardziej krytyczny i refleksyjny. Czasy się zmieniły i nie jest to już jedyna pozycja o tej tematyce w Polsce. To dobrze.

Ale ta książka się broni. Jest świetnie napisana, może poza tymi szczegółowymi wyjaśnieniami wschodnich zależności genealogicznych. Tezy są kontrowersyjne. Złupienie Konstantynopola na pewno nie było największą zbrodnią w historii ludzkości. Krwawe łaźnie, które urządzali Arabowie, Turcy, mamelucy są tak samo - moim zdaniem - okrutne i godne potępienia, jak zbrodnie Mongołów i krzyżowców. Runciman uważa jednak, że to chrześcijanie "zabijali bardziej".

Dla mnie wniosek z tej książki jest taki (wbrew autorowi),że to nie Kościół, chrześcijanie, jak chce tego autor, nieśli spustoszenie, ale raczej cywilizacja zachodnia, co miało swoje uwarunkowania - przeludnienie, prawo dziedziczenia dla pierworodnego, etos rycerski. To my sami staliśmy się ofiarami krzyżowców i możemy trochę czuć się jak mieszkańcy Syrii, Anatolii, Armenii (cylicyjskiej),państw ościennych Ziemi Świętej. jeśli rozważy się to, jakie szkody wyrządzili Rzeczpospolitej Krzyżacy. Oni byli głównie rycerzami, a nie kapłanami.

W każdym razie dobra książka, ale stanowić może punkt wyjścia do dalszych studiów na ten temat, a nie kanon wiedzy.

Doskonałe zwieńczenie trylogii Steven'a Runciman'a. Książka napisana w sposób niezwykle interesujący i barwny. Autor dokładnie analizuje historię Outremer doby jego ostatecznego upadku i przedstawia czynniki mające decydujące znaczenie dla jego tragicznego lecz w gruncie rzeczy nieuniknionego końca. Analiza bardzo dokładna i szczegółowa, a jednocześnie rzutująca na podstawy obecnych antagonizmów między chrześcijanami i muzułmanami, pozwala poznać specyfikę ziem Lewantu.

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • Ceram
  • Kolejka
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie

Steven Runciman Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Akki i późniejsze krucjaty Zobacz więcej