Przypadek i konieczność. Esej o filozofii biologii współczesnej

Okładka książki Przypadek i konieczność. Esej o filozofii biologii współczesnej
Jacques Monod Wydawnictwo: Głos nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Le Hasard et la Nécessité: Essai sur la philosophie naturelle de la biologie moderne
Głos
1979-01-01
1979-01-01
Jędrzej Bukowski
biologia filozofia etyka

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Ta książka wygląda mniej więcej tak:
"Życiem, jako procesem, kieruje całkowity przypadek. Wynika to mianowicie z tego że 𓀧𓀨𓀩𓁣𓁤𓁥𓁦𓁧𓂖𓂗𓂘𓂙𓂚𓀩𓁣𓁤𓁥𓁦𓁧𓂖𓀞 𓀟𓀗𓁘𓁙𓂔𓂕𓂖𓂗𓂘𓂙𓂚𓀲𓀳𓀧𓀨 𓀩𓁣𓁤𓁥𓁦𓁧! 𓂗𓂘𓂙𓂚𓀩? 𓀧𓀨𓂚𓀩𓁣𓁤𓂙𓂚𓀩𓁣! Ergo, przypadek jest głównym motorem, elen vital, życia".

Nie znam się ani trochę na biologii molekularnej, dlatego ciężko mi wypowiedzieć się na temat pierwszej połowy eseju. Liczyłem na więcej filozoficznych wtrętów, a tak to mamy tłumaczenie dla biochemików, którzy i tak już wiedzą o co chodzi. Niemniej, zdaje się że Jacques Monod - w moim jednostkowym przypadku - osiągnął rzecz odwrotną od założonej. Czytając o tym jak skomplikowane są procesy na poziomie komórki czy białka (pomimo rzekomej prostoty strukturalnej o której zapewnia Monod) w trakcie lektury zacząłem powątpiewać w to, że wszystko to powstało ot tak, zwykłym tylko przypadkiem.

Ta książka wygląda mniej więcej tak:

Za treść daję 10.
Odejmuję punkt za sposób wydania książeczki: spięta spinaczem, czcionka zbyt mała, interlinia prawie nie istnieje. Bardzo niewygodnie to się czyta. Szkoda że nie ma nowszego, normalnego wydania.

Za treść daję 10.

Dodaj cytat z książki Przypadek i konieczność. Esej o filozofii biologii współczesnej