Ptakty

Okładka książki Zupa Aleksandra Brambor-Rutkowska, Paweł Mildner
Zupa Aleksandra Brambor-...
Okładka książki Pranie Aleksandra Brambor-Rutkowska, Paweł Mildner
Pranie Aleksandra Brambor-...

Wydawca najnowszej książki autorstwa Pawła Mildnera tak anonsuje publikację: „«Ptakty» to ptasie «Fakty»”. Czyli z jednej strony „Fakty” („Najnowsze wiadomości ze świata showbiznesu i polityki. Plotki i potwierdzone newsy” – zbiór słownych doniesień, lekko absurdalnych i wyssanych z palca.),a z drugiej strony „fakty” rozumiane jako twarde dane, relacjonowane przez ptasich reporterów, którzy donoszą o najświeższych, nie mieszczących się w głowie, informacjach dnia.

Wespół ze śpiewającymi korespondentami przemierzamy całą Polskę: z północy na południe, ze wschodu na zachód. Ilość elektryzujących njusów oraz lokacje skąd pochodzą spięta została przez autora z ilością liter w alfabecie i ich wzajemnym następstwem. Podróż zaczynamy w Andruszkowicach, kończymy w Zamościu, po drodze odwiedzamy takie miasta i wsie jak: Słupsk, Puck, Koluszki, Fanisławiczki i, oczywiście, Wrocław. Po przeczytaniu doniesień możemy na mapie Polski, wrysowanej na ostatnich dwóch stronach, sprawdzić, gdzie znaleźć daną miejscowość. Aby nie było za łatwo, autor zaznaczył lokacje, których nie podpisał nazwami, a jedynie pierwszą listerą.

Mildner ma dobre ucho. Świetnie czuje rytm zdania, lubi synonimy i homonimy, jest wrażliwy na współbrzmienia i wieloznaczność słów, fascynują go związki frazeologiczne, potrafi się nimi bawić („Dwa koty drą koty o kłębek wełny”). Korzysta z dźwięczności polszczyzny – płyta jazzowego tria nazywa się „Aż drżą firanki”. W książce, która skądinąd adresowana jest do dzieci w wieku plus cztery lata, nie boi używać się trudnych, spoza codziennego słownika, słów: harmider, motek, komandor, kontradmirał. To się chwali...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

• Dla Filipa
  • Dla dzieci