W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania

Okładka książki W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania
narkomania uzależnienie narkotyki

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Dobre czy złe?
Ostatnie wyniki badań lekarskich sprawiły, że ponownie rozgorzała trwająca od kilku lat dyskusja na temat legalizacji narkotyków. Mowa tu szczególnie o marihuanie, bowiem obecnie, jeśli lekarz chce zastosować ją w terapii, musi uzyskać m.in. zgodę konsultanta wojewódzkiego w swojej dziedzinie medycyny, a recepty realizowane są poza granicami kraju. Tymczasem zastosowanie marihuany w leczeniu padaczki lekoopornej przynosi nadspodziewane efekty. Przy tej okazji niektóre środowiska znów wskazują na zgubne efekty stosowania narkotyków, znów toczy się spór, czy narkotyki są dobre czy złe i jak bardzo są złe.
Być może głosem rozsądku w tej dyskusji, ale i bodźcem do innego, całościowego spojrzenia nie tylko na problem narkotyków, ale uzależnień, jest książka Katarzyny Panejko-Wanat oraz Wojciecha Wanat. Autorzy, w opublikowanej nakładem wydawnictwa ISKRY pozycji pt. „W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania” zwracają naszą uwagę na emocjonalny aspekt uzależnienia – śmiało można stwierdzić, że jest to konsekwencja choroby duszy, próba zrekompensowania sobie pewnych emocji, doznań, a także wzmocnienia ich. Publikacja nie dotyczy jednak wyłącznie tego duchowego wymiaru nałogu, ale prezentuje problem holistycznie, pokazując wpływające na jego skalę przemiany społeczne i kulturalne, omawiając czynniki ryzyka, wyniki badań, sięgając również po zapisy rozmów z osobami uzależnionymi. To czyni książę nie tylko kolejną pozycją traktującą o nałogach, nie tylko poradnikiem zawierającym wskazówki odnośnie wyjścia z nałogu, ale materiałem, który może być wykorzystywany wszechstronnie – nie tylko przez lekarzy i terapeutów uzależnień, ale przez psychologów i pedagogów, nauczycieli poruszających ten temat na godzinach wychowawczych, a wreszcie przez rodziców i opiekunów, by uwrażliwić ich na pewne kwestie i sygnały.
Jak wspominają sami autorzy, w książce nie znajdziemy sztywnego podziału, odpowiadającego fazom uzależnienia czy też wychodzenia z niego. Problem został tu pokazany od strony środowiska, panującej kultury, stosunków panujących w rodzinie, a także samego podejścia do życia, do wyzwań, do poszukiwania pewnej rekompensaty. Autorzy snują rozważania o szczęściu, odróżniając to szczęście (nad którym trzeba pracować) od radości, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Podkreślają również, w kontekście dyskusji o narkotykach, iż tak naprawdę szybko pogarszający się stan zdrowia osób nadużywających narkotyki nie jest konsekwencją samego nałogu, ale zmiany sposobu życia związanego z zażywaniem narkotyków.
W książce został również poruszony problem poszukiwania przyjemności, braku świadomości istnienia ryzyka czy konsekwencji pewnych działań. Autorzy zwracają ponadto uwagę na czynniki ryzyka w odniesieniu do uzależnienia, a także tzw. czynniki chroniące. Te drugie to cechy fizyczne, emocjonalne i społeczne, których posiadacze mają mniejsze szanse na uzależnienie. Znajdziemy w książce również statystyki, wyniki badań, a także opis eksperymentu, jakim przed laty był MONAR w swoim początkowym okresie działania i najbardziej skutecznego z jego „terapeutów” – doktora Szpadla.

(...)
Pełna treść recenzji jest dostępna na stronie:http://qulturaslowa.blogspot.com/2017/01/katarzyna-panejko-wanat-wojciech-wanat.html

Dobre czy złe?

"W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania" to pozycja traktująca luźno i z dystansem problem narkotyków i narkomani. Autorzy pokazują miejsca, w których można zetknąć się z narkotykami oraz z kąt mogą brać się predyspozycje do uzależnienia. W pozycji tej pokazano również jaki związek i jakie znaczenie mają rodzice w późniejszym życiu dziecka i jego kontaktach z używkami.

Pęd naszego życia oraz pogoń za pieniędzmi, dobrami materialnymi i pozycją społeczną przysparza statystycznemu człowiekowi wiele stresów. Samotność, stres i liczne frustracie sprawiają, że bardzo często zdarza się, że coraz częściej ludzie sięgają po używki. W tym również narkotyki. Liczne wspomagacze pozornie pomagają, aby później zniszczyć życie i zdrowie uzależnionego. Pozycja ta pokazuje długoletnią pracę z osobami uzależnionymi, wszechstronnie uwidaczniając ten poważny problem. Autorzy nie stronią od dosadnych sformułowań i porównań, sprawiając tym, że pozycja zyskuje na autentyczności. Książa jest pewnego rodzaju zbiorem badań, w którym zawarto wiele obserwacji i autentycznych przypadków z życia uzależnionych. Lektura jest bardzo pouczająca i dająca do myślenia.

"W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania" skupia się bardziej na społecznych przykładach i prawdziwych realiach z życia narkomanów niż badań jako takich. Ścisłych informacji jest raczej nie za wiele, jednak można się i tak z tej książki dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Pozycja ta pokazuje problem narkomani w szerszym kontekście i ogranicza naukowe wywody na rzecz ludzkiego podejścia do tego trudnego tematu. Dostarczając czytelnikowi materiału do refleksji. Gorąco polecam.

Dodaj cytat z książki W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania