Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców

Okładka książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców Marek Kochan
Marek Kochan Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2014-09-29
2014-09-29

Okładka książki Dramaty pandemiczne Jarosław Jakubowski, Marek Kochan
Dramaty pandem... Jarosław Jakubowski...
Okładka książki Mówi Warszawa Wojciech Albiński, Olga Berezyna, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marek Kochan, Aleksander Kościów, Milena Laur-Zmarzłowska, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Izabela Morska, Marek Nowakowski, Piotr Paziński, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Monika Rakusa, Sylwia Siedlecka, Bohdan Sławiński, Jerzy Sosnowski, Juliusz Strachota, Krzysztof Varga, Piotr Wojciechowski
Mówi Warszawa Wojciech Albiński,&...

Ciekawa i mądra książka. To interesujące doświadczenie, czytać ją po kursie retoryki pana profesora.

Krótkie, ale jakże mądre życiowe historyjki.

Krótkie, ale jakże mądre życiowe historyjki.

Krótkie zdroworozsądkowe przypowieści z mniej lub bardziej oczywistym morałem. Przyprawione odrobiną humoru. Do dawkowania. Do przemyślenia. Warto.

Tak mi strasznie żal, że już przeczytałam. Ale cytuję stale w rozmowach. To zestaw niezmiernie przydatnych anegdotek, które okazują się pasować do bardzo wielu sytuacji. Dla Opowiadaczy: lektura obowiązkowa!

Nie, nie i jeszcze raz nie: książka opakowana w bliskowschodnią stylistykę stanowi tak naprawdę od początku do końca wymysł samego autora. Widać to już po samym opisie, wele któregu sam Mansur miał żyć w XIV wieku, zaś jego pisma spłonęły w Bibliotece Aleksandryjskiej (która płonęła kilkakrotnie - na wiele wieków przed rzekomymi narodzinami samego rzekomego autora).

Dla tych, którzy dobrną do samego końca i zamieszczonego tam biogramu Dr. Marka Kochana, stanie się jasne, czym faktycznie jest ta książka: ładnie opakowanym poradnikiem motywacyjnym, który powinien nosić tytuł "Życiowe porady Marka Kochana". Jedna gwiazdka za wysiłek, druga za ciekawą stylistykę i wyobraźnię, ale na więcej książka nie zasługuje. Chyba że chcemy ją sprezentować komuś, kto nie jest zbyt wymagającym czytelnikiem i podobne poradniki lubi.

Dla...

2041

Oryginalna książka zaginęła. Ta, którą właśnie przeczytałam jest próbą rekonstrukcji oryginału. Muszę przyznać, że ta "próba rekonstrukcji" trafiła prosto do mojego serca.
Na książkę składają się przypowieści Ibn Musa al Mansura, wybitnego mistrza. Podtytuł książki brzmi: "Opowieści sufickie dla mówców i przywódców". Uważam, że książka może służyć jako swoista biblia dla wymienionych w podtytule osób. Ale nie tylko dla nich.

Nawet (a może zwłaszcza!) w dzisiejszym zwariowanym i bezwzględnym świecie rady mędrca Mansura są niezwykle aktualne. Szacunek, uczciwość, zdrowy rozsądek i pokora - to hasła, na których zbudowana jest książka.

Bardzo polecam, a Basi za książkę jeszcze raz dziękuję :)

Ibn Musa al Mansur, to historyczna postać, żył w XIV wieku w Bagdadzie i nauczał za pomocą przypowieści i przykładów. Część z tych nauk zebrano w książce „Turban Mistrza Mansura”. Jest ona próbą rekonstrukcji oryginalnego wydania, z którego żaden egzemplarz nie przetrwał do dziś.

Sufizm to, zgodnie z definicją, określenie zbiorcze na rozmaite nurty mistyczne w islamie, których częścią wspólną jest osiągnięcie boskiego absolutu. Nauki mistrza Mansura skupiają się głównie na osiągnięciu doskonałości, z pominięciem religijnego jej aspektu. Sufi Drogi tłumaczy przede wszystkim, jak być dobrym mówcą, oraz jak mądrze sprawować władzę.

Nauki mistrza Mansura można sprowadzić do kilku głównych założeń. Należy przede wszystkim szanować własnych rozmówców. Przemawiając szczerze, skupić się na tym, co słuchacze chcą usłyszeć. Wprawdzie mówią o pewnym sposobie manipulowania innymi, jednak bez żadnych ukrytych motywów, raczej dążąc do zadowolenia wszystkich zainteresowanych stron. Mansur jest bardziej mędrcem, niż kapłanem, a w jego przypowieściach nie znajdziemy żadnego boga, jedynie mądrość i zdrowy rozsądek.

W książce zebrano około siedemdziesięciu przypowieści, każda opatrzona morałem. Dowiemy się między innymi, jak prowadzić interesy, w jaki sposób przemawiać, byśmy zostali wysłuchani, czy też, jak postępować w nietypowych sytuacjach. Nauki mimo że bardzo stare wciąż są aktualne, a ich uniwersalność sprawia, że pozostaną wiecznie żywe.

Książka jest bardzo ładnie wydana, w grubej oprawie stylizowanej na średniowieczne islamskie zwoje, okraszona została symbolicznymi rycinami. Anegdotki są zabawne i mądre, dzięki czemu doskonale przemawiają do czytelnika.

Podobała mi się ta książka, sufickie nauki prezentowane przez mistrza Mansura są mi dość bliskie. Polecam wszystkim lekturę tej niewielkiej książeczki, można wyciągnąć z niej wiele dobrego, jak choćby naukę, że tylko zrozumieniem i szacunkiem wobec innych możemy coś osiągnąć. A to bardzo ważne przesłanie, we współczesnym, przesiąkniętym bezmyślną nienawiścią świecie.

• Azja
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Recenzentki
  • Typ A: Literatura piękna
  • Wymienione/sprzedane/podarowane
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców