Piewca kniei - księga puszczy

Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1970-08-01
1970-08-01
księga puszczy głuszce

Przeczytane w młodości, polecam!

Przeczytane w młodości, polecam!

Głuszec. Taka duża, latająca, dzika kura. Ulubiony cel polowań Habsburgów w okolicach Wisły, bo to spora sztuka mięsa. Ale jak zrobić porywającą powieść o takiej postaci, która nie ma zabójczego dzioba i szponów, nie jest tak groźna i majestatyczna jak chociażby orzeł?
A jednak można napisać całkiem interesującą powieść. O matce piskląt, która pomimo braku pazurów i mocnego dzioba heroicznie broni je przed drapieżnikami i innymi przeciwnościami losu, o tym jak mimo tych wysiłków młode giną jedno po drugim, przegrywając nie tylko swoją walkę o życie, ale i walkę o życie tego zagrożonego gatunku. O opiece tropiciela i problemie kłusowników, dla których nie jest problemem odstrzał ostatnich w lesie przedstawicieli tych ptaków.
Wreszcie, jak zwykle u Karpowicza, o pasji myśliwskiej tropiciela, który w obliczu ciężkiej choroby, czując już oddech śmierci nad głową gotów jest przedzierać się jeszcze przez bagna na wymarzone od lat łowy (na odstrzał starego głuszca, chluby lasu).
Jak zwykle też, książka wymaga raczej spokojnego czytania. Nie jest to pozycja "do zaliczenia na czas i wpisania do dorobku", raczej do posmakowania atmosfery dzikich polsko-litewskich lasów.

• O zwierzętach
  • Dzieciństwo