Oko nieba

Arne Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Drużyna A (tom 10) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Himmelsöga
kryminał, sensacja, thriller
Robert Kędzierski
Czarna seria
literatura szwedzka Robert Kędzierski

Intrygujące i brutalne. Zwykle aż tak wielowątkowe książki nie zbyt mi się podobają, ale ta powaliła mnie na kolana. Czytałam że sporym zaciekawieniem nie raz do późnych godzin nocnych. Zdecydowanie w moim guście.

Zakończenie serii, ale bez "szału". Mamy dwa wątki z czego jeden jest dość oklepany czyli zemsta za czasy szkolne.

Ostatnia książka z tej serii nie zachwyciła mnie tak jak wcześniejsze historie Drużyny A. Oko nieba to zawiła i wielowątkowa sprawa, która Dróżyna A musi rozwikłać. Zabrakło mi jakiejś realności w tej historii. Mimo tego polecam zarówno całą serie jak i tą książkę.

„Oko nieba” to książka zamykająca- przynajmniej na dzień dzisiejszy- serię z Drużyną A. Powieść jest bardzo dobra, jedna z lepszych, moim zdaniem oczywiście, z całego cyklu. Różne śledztwa, które łączą się ze sobą albo czasem i miejscem akcji, albo też osobami. Dobre tempo, niezłe postaci, narracja na poziomie, ciekawe rozwiązania, może tylko w jednym czy dwu miejscach...

Koniec serii o Drużynie A, obowiązkowo z happy endem. Choć nie obyło się bez strat i żałoby. Najbardziej jednak zapadła mi w pamięć opinia, że szefami zostają ludzie, którzy chcą być szefami, a nie ci, którzy się do tego nadają. Za to ci nadający się zazwyczaj nie chcą być szefami. Brzmi znajomo.

"Hełm" zaczyna serię z drużyną A i "hełm" kończy. Tak, bo właśnie to wątek dotyczący Paula Hjelma był w tej części dla mnie najbardziej interesujący, jego rozwiązywanie zagadki zniknięcia człowieka, którego stał się zastępcą. Pozostałe wątki, do czego już autor zdążył mnie przyzwyczaić nie powalają. Seria z kilkoma dobrymi momentami, dobrym pisaniem, zmierzającym ku...

Bardzo wyraźny spadek formy Arne Dahla, szczególnie przykry, bo na zakończenie całej serii o Drużynie A.

2059

Po raz kolejny Arne Dahl udowadnia, że potrafi świetnie pisać, nie tylko o zbrodni, czy Drużynie A, ale głównie o życiu ludzi i ich problemach. Dużą przyjemnością czytelniczą, było każde spotkanie z bohaterami i obserwowanie ich dojrzewania, czy sposobu myślenia, by rozwiązać kolejny kryminalny problem. Polecam.

Mogło się skończyć lepiej.

To już ostatnia część o Drużynie A, i gdyby nie to, że Drużyna A doczekała się kontynuacji w nowym cyklu, byłabym rozczarowana niedostateczną ilością fajerwerkow na koniec :)

Niesamowite jest to, jak Arne Dahl potrafi połączyć wiele, wydawałoby się kompletnie rozłącznych wątków. Mamy tu i anoreksję, i szkolny mobbing, i prostytucję w najbardziej...

"Oko nieba" to świetne zamknięcie dziesięciotomowego cyklu o Drużynie A. Jak to już niejednokrotnie się zdarzało, członkowie drużyny prowadzą niezbyt emocjonujące śledztwa; napad na wypożyczalnię wideo wydaje się kolejnym niezbyt ważnym przestępstwem na kryminalnej mapie Sztokholmu.
Okazuje się jednak, że wychodząc od tego dziwnego napadu, Drużyna trafia na ślad seryjnego...

Dyskusje

• Czarna Seria