Filozofia w buduarze. Tom 2

Okładka książki Filozofia w buduarze. Tom 2 Donatien Alphonse François de Sade
Okładka książki Filozofia w buduarze. Tom 2
Donatien Alphonse François de Sade Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie literatura piękna
La philosophie dans le boudoir
Wydawnictwo Łódzkie
1989-01-01
1989-01-01
Mateusz Fabjanowski

Mam problem z tą książką. Oglądałam ,,120 dni Sodomy" na podstawie książki tego autora, więc mniej więcej wiedziałam w jaką stronę to pójdzie i jaki będzie poziom. Ale...

𖦹 Z jednej strony wydaje mi się, że poglądy libertynizmu zostały tu dobrze przedstawione, z drugiej... Dla mnie było tu za dużo filozofii. I tak, taki był zamysł, ale większość dłuższych wypowiedzi czytałam tylko pobieżnie, bo się powtarzały i mnie to nudziło.
𖦹 W związku z tym, o czym jest ta książka, jest tu dużo scen seksu, które dla mnie były aż nazbyt przerysowane i nierealistyczne.
𖦹 Dialogi miejscami były po prostu głupie i zabawne jednoczenie, choć raczej tak nie miało być.
𖦹 Ciekawe było zakończenie, bo nie spodziewałam się, że będzie tak brutalne (i przy okazji głupie).

Nie jestem pewna w jakieś płaszczyźnie należy oceniać tę książkę - czy jako podsumowanie nurtu filozoficznego, czy też jako czytadło w typie erotyków.

Z pewnością zwiera się tam trafne podsumowanie libertynizmu, omawiając wszelkiego rodzaju dewiacje oraz mroczne zakamarki duszy ludzkiej, tego jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, jeżeli pozbawi się go swoistej moralności oraz ram wyznaczanych przez społeczeństwo. Z pewnością daje do myślenia.

Jeżeli chodzi o podejście do niej jako erotyka, to jest to bardzo słabej jakości erotyk. W ramach rozrywki można wypisywać sobie na kartce wszystkie wymyślne określenia miejsca, gdzie plecy się kończą. Orgia dla orgii jest mało interesująca, zwłaszcza w lekko grafomańskim wydaniu (choć zdaje mi się, że to zamierzony zabieg).

Po przeczytaniu różnych opinii w internecie mam wrażenie, że osoby czytającę tę książkę nie zawsze pojmują, że odrazę budzi nie ilość/jakość/wyuzdanie aktów seksualnych, a podejście bohaterów m.in. do integralności cielesnej innych postaci, życia ludzkiego czy też tak podstawowych kwestii jak zgoda (a właściwie jej brak) uczestników aktu na to co się dzieje. Książki de Sade są pochwałą libertynizmu, przemyca w nich bardzo wiele przyświecającej mu myśli filozoficznej.
Ta książka jest idealną podpowiedzią w jaki sposób osiągać przyjemność i satysfakcję bez zważania na potrzeby innych, na opór stawiany przez ich ciało, bez oglądania się na wartość życia ludzkiego - przedstawiona w niej filozofia wręcz krzyczy "moja przyjemność jest najwyższą wartością i jeżeli osiągnę ją obdzierając ze skóry żywego człowieka, to to zrobię. Bo mogę.".
I aby nikt mnie nie posądził o zaściankowość - absolutnie rozumiem potrzebę silnych doznań i to jak wpływają na satysfakcję. Jednak w pewnym miejscu kończy się nasza możliwość osiągania ich, a tą granicą są właśnie przekraczane przez libertynów życie oraz przyzwolenie wszystkich zainteresowanych osób. Jest przepaść pomiędzy BDSM a gwałtem, libertynizm stanowczo znajduje się po stronie gwałtu.

jak dla mnie erotyk inny niż wszystkie

jak dla mnie erotyk inny niż wszystkie

Liczyłam na więcej.
Filozoficznie całkiem ciekawa, orgia miejscami przynudza.

Liczyłam na więcej.
Filozoficznie całkiem ciekawa, orgia miejscami przynudza.

Moje wydanie to dwie malutkie czerwone książeczki (8,5x6cm) i dorastałem ze świadomością, że są to dwie najbardziej plugawe rzeczy jakie trzymałem w dłoni. Miałem wtedy 15 lat i na fali renesansu popularności de Sade'a, związanej z premierami filmów poświęconych jego życiu i twórczości (jak Quills z genialnym Geoffreyem Rushem),zacząłem interesować się tą literaturą. Pomogła mi w tym moja nauczycielka od matematyki, która rzeczone dwie książeczki pożyczyła mi. Niewiele pamiętam z lekcji, ale "filozofia w buduarze" dobrze utkwiła w mojej pamięci. Wczoraj znalazłem to pamiętne wydanie w antykwariacie i zapłaciłem całe 4,80 by móc przenieść się do przeszłości. I nawet jeżeli już mnie nie szokuje, to wolę taką filozofię niż pseudo porno o 50 twarzach Greya.

Muszę przyznać, że książka podobała mi się od strony czysto konstrukcyjnej. Dobrze wypracowany wyraźny podział na część pikantną-opisową i tą czysto filozoficzną. Mimo to jednak nie sięgnęłabym po ten tytuł po raz drugi. Książka zbyt "ginekologiczna" i choć nie tyle szokująca w dzisiejszych czasach to jednak w pewien sposób dla mnie obrzydliwie śmieszna. Jednocześnie ani razu na twarzy nie pojawił mi się uśmiech. Mimo wszystko było to moje pierwsze spotkanie z de Sade, więc nie żałuję, że na nie poszłam.

Nie żebym chciała wypróbować erotyczne konstelacje w jakich układali się bohaterowie, ale gdzieś (może we wstępie bądź posłowiu wydania, które czytałam) wyczytałam, że niektóre z opisywanych układów są fizycznie niemożliwe. A poza tym nieodmiennie nudzi mnie coś, co szokuje na siłę. Czytając zaś de Sade'a nieodmiennie odnoszę wrażenie, że nie tyle markiz podniecał się tym, co pisze, co raczej tym, jaką to burzę wywoła.

Porno w oldschoolowym wydaniu.

Porno w oldschoolowym wydaniu.

Nooo... dla mnie szok kulturowy:]]]i to jest na liście lektur UJ:D

Nooo... dla mnie szok kulturowy:]]]i to jest na liście lektur UJ:D

Pierwszy tytuł Markiza de Sade po jaki sięgnęłam i zdecydowanie nie ostatni. Bardzo dobre porno okraszone filozofią - czy szokujące? może 20 lat temu ale na pewno nie teraz.

• Filozofia
  • Pod strzechą