Księżyc zdobyty. O rakietach księżycowych i sztucznych planetach

Okładka książki Księżyc zdobyty. O rakietach księżycowych i sztucznych planetach Krzysztof Boruń
Okładka książki Księżyc zdobyty. O rakietach księżycowych i sztucznych planetach
Krzysztof Boruń Wydawnictwo: Wiedza Powszechna, Sztandar Młodych Seria: Atomium: Nowości Nauki i Techniki popularnonaukowa
107 str. 1 godz. 47 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Atomium: Nowości Nauki i Techniki
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna, Sztandar Młodych
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
107
Czas czytania
1 godz. 47 min.
Język:
polski
Tagi:
astronautyka pojazdy kosmiczne
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zagubiona przyszłość Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,7
Zagubiona przy... Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Proxima Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,7
Proxima Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Ocena 6,7
Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2047
1876

Na półkach: , , ,

Esej autora znanego chociażby ze świetnych Jasnowidzenia inżyniera Szarka. Fascynujący zapis ludzkiej wyobraźni i nadziei powstały na dekadę przed pierwszym lądowaniem na Księżycu. Nie tylko pozwala wejrzeć w umysły ludzi patrzących dziesiątki lat temu niebo, ale też poznać wciąż aktualne problemy związane z opuszczaniem Ziemi.

Esej autora znanego chociażby ze świetnych Jasnowidzenia inżyniera Szarka. Fascynujący zapis ludzkiej wyobraźni i nadziei powstały na dekadę przed pierwszym lądowaniem na Księżycu. Nie tylko pozwala wejrzeć w umysły ludzi patrzących dziesiątki lat temu niebo, ale też poznać wciąż aktualne problemy związane z opuszczaniem Ziemi.

Pokaż mimo to

avatar
948
948

Na półkach:

Książka rzecz jasna z punktu widzenia materiału poznawczego pachnie myszką, bo dziś wiemy już dużo, dużo więcej o kosmosie i Układzie Słonecznym, niż w czasach, kiedy została napisana. Wówczas zastanawiano się choćby nad tym, czy ciemna strona Księżyca wygląda podobnie, jak ta widziana z Ziemi (dziś wiemy, że wygląda ona katastrofalnie inaczej!). Zapewne autorowi nie śniło się wtedy, że ludzka sonda kosmiczna po kilkudziesięciu zaledwie latach sfotografuje powierzchnię Tytana z jego metanowymi jeziorami i odkryjemy wodę na księżycu Saturna Enceladusie czy na Księżycu Jowisza Europie, nie mówiąc o wiedzy na temat Plutona, który wydawał się zbyt daleko, żeby pomyśleć o jego badaniu, ani spodziewać się, że w jego wnętrzu jest woda w stanie ciekłym.
Wartością tej książki pozostają jednak rozważania oparte na oczywistych obliczeniach, w których autor zastanawia się, jakie problemy trzeba rozwiązać, żeby wyruszyć w kosmos, a zwłaszcza w podróże międzyplanetarne.
Lot człowieka na Księżyc wydaje się z dzisiejszej perspektywy zwykłym amerykańskim kowbojstwem obliczonym na pokazanie zimnowojennego FAKA ruskim. Z punktu widzenia czysto naukowego było to przedsięwzięcie zbyt wczesne, zbyt kosztowne i dopiero przymiarki do kolonizacji Księżyca, Marsa czy może jeszcze jakichś innych obiektów Układu Słonecznego mogłyby uzasadniać udanie się człowieka fizycznie w takie podróże. Dopiero rozwój elektroniki i komputerów z dążeniem do zbudowania sztucznej inteligencji włącznie, sygnalizuje właściwy czas do rozpoczęcia intensywnej eksploracji i eksploatacji kosmosu. Dziś wszystkie czynności poznawcze, a nawet eksploatacyjne mogą wykonywać komputerowo sterowane maszyny. Być może mogą one nawet przygotować grunt pod kolonizację ciał niebieskich przez człowieka, a w dalszej perspektywie będzie to nie kaprys, a konieczność. Z punktu widzenia gospodarczego opłacalna może być eksploatacja ciał niebieskich, w tym asteroid bogatych w złoża rzadkich pierwiastków i to w stosunkowo niedalekiej przyszłości.
Książka warta przeczytania, a przy okazji zadziwienia nad tym, jak daleko w rozwoju technologicznym posunęła się ludzkość od tamtych czasów.

Książka rzecz jasna z punktu widzenia materiału poznawczego pachnie myszką, bo dziś wiemy już dużo, dużo więcej o kosmosie i Układzie Słonecznym, niż w czasach, kiedy została napisana. Wówczas zastanawiano się choćby nad tym, czy ciemna strona Księżyca wygląda podobnie, jak ta widziana z Ziemi (dziś wiemy, że wygląda ona katastrofalnie inaczej!). Zapewne autorowi nie śniło...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2021
    1
  • Posiadam
    1
  • Abonament
    1
  • F: Audio
    1
  • Audiobook
    1
  • Audiobook
    1
  • 2024
    1
  • Legimi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księżyc zdobyty. O rakietach księżycowych i sztucznych planetach


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne