Armia brytyjska 1919-1945

Okładka książki Armia brytyjska 1919-1945 David French
Okładka książki Armia brytyjska 1919-1945
David French Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Raising Churchill's Army: The British Army and the War against Germany 1919-1945
Wydawnictwo Poznańskie
2014-09-24
2014-09-24
Radosław Madejski
wojna armia

Mimo iż to jest z pozoru bardzo poważna tematyka - to trochę się książką rozczarowałem. Powiem, że spodziewałem się od niej więcej. Ale nie było tak źle, zważywszy na to iż bardzo interesuję się II wojną światową oraz dwudziestoleciem międzywojennym. Tym niemniej brytyjscy żołnierze zostali dobrze sportretowani, David French nałożył w sam raz raport psychologiczny brytyjskich żołnierzy i oddał im hołd. Doceniam, że autor nie szedł na skróty i nie posłużył się schematami. Być patriotą to super sprawa - nie zamierzam osobiście emigrować ze swojego kraju. Zważmy chociażby na to, że alianci też w latach 1939-1945 mieli swoje interesy w Polsce.

Potwierdza się odwieczna prawda, że armia brytyjska to armia, która przegrywa bitwy ale wygrywa wojny. Autor niektóre tezy
powtarza zbyt często, ale są racjonalne i wydają się właściwe. Bardzo ciekawa pozycja analityczna właśnie dlatego, że nie posługuje się schematycznym podejściem typu: struktura, sprzęt itd. Choć przebrnąć przez nią nie było łatwo. Ta pozycja powinna być obowiązkowa dla wszystkich tych którzy wmawiają nam, że nieważna fachowość i uczenie się na błędach, a tylko"wychowanie patryiotyczne".

Szczerze mówiąc trochę zawód, ale w sumie już przyzwyczaiłem się do sposobu pisania książek historycznych przez Anglosasów, więc zawód nie aż tak duży:)

Przede wszystkim właściwie sam tytuł jest mylący. Czytelnik ma prawo spodziewać się opisu zmian organizacyjnych, kwestii związanych z prowadzeniem walki na wielu frontach, jak również opisów sprzętu czy jego zmian.

Zamiast tego dostajemy właściwie próbę opisu brytyjskiej doktryny wojennej, jej plusów i minusów wraz z sugestią jak wyposażenie i organizacja wojsk była wynikiem stosowania tejże doktryny.
Sam opis i sposób podejścia jest ciekawy, jednak pominięcie kwestii operacyjnych, sprzętowych i organizacyjnych poważnie zaniża wartość książki.

Ponadto odniosłem wrażenie że książka pisana jest w stylu nieco prowokacyjnym - coś jak "Mała flota bez mitów" Borowiaka.

Muszę przyznać, że się bardzo zawiodłem na tej książce.
Myślałem, że Armia Brytyjska to nie tylko wojska lądowe itp. ale też Royal Navy czy Royal Air Force - czyli rodzaje wojsk, z których Brytyjczycy słynęli najbardziej - a tutaj zaledwie parę zdań o lotnictwie i prawie nic o marynarce brytyjskiej - szkoda.

Książka do jednorazowego przeczytania - stąd moja ocena - zaledwie - 6.0

Muszę przyznać, że się bardzo zawiodłem na tej książce.

Książka do jednorazowego przeczytania - stąd moja ocena -...

Zacznijmy od tego czego czytelnik w tej książce nie znajdzie.
Nie ma tu opisów poszczególnych operacji z udziałem armii brytyjskiej w trakcie działań wojennych II wojny światowej. Nie ma informacji na temat współdziałania z armią Stanów Zjednoczonych oraz jaki wpływ wywarła na brytyjską - choćby pod względem uzbrojenia. Nie ma nic na temat działań brytyjskich sił specjalnych - a przecież mają w swoim dorobku historyczne osiągnięcia. Nie ma informacji na temat współpracy w zakresie dostaw sprzętu dla armii radzieckiej. Dosłownie kilkanaście stron książki jest poświęcone uzbrojeniu, z porównaniem do przeciwnika, tym niemniej biorąc pod uwagę ilość używanej broni i w jakich okolicznościach była wykorzystana wymagałaby znacznie głębszej analizy. Cała książka kręci się wg opisów prób stosowania doktryny połączonych rodzajów broni oraz trudów z jakimi armia brytyjska dostosowywała się do warunków nowoczesnej wojny jakie narzuciła strona niemiecka. Jeżeli w książce są wymieniane niektóre działania wojenne to autor ogranicza się do wniosków dlaczego się udało lub nie. Ogólnie jestem dość zawiedziony pozycją, biorąc pod uwagę że sama lista przypisów to ok 1500 pozycji, można było na tej podstawie napisać coś znacznie bardziej interesującego.

Zacznijmy od tego czego czytelnik w tej książce nie znajdzie.

Osobiście nie jestem ani wielkim specjalistą ani fanatycznym entuzjastą niezwykle tragicznego okresu II Wojny Światowej. Są jednak czasami epizody i tematy, które potrafią zainteresować, nawet mimo tego typu "barier". W moim wypadku jednym z takich przypadków jest właśnie armia Zjednoczonego Królestwa.

Wojska lądowe angielskie, później brytyjskie, od czasów republiki i Armii Nowego Wzoru, jak mi się nie od dziś wydaje, wbrew pozorom i stereotypom, są bardzo ciekawym, choć rzadko poruszanym w naszej szerokości geograficznej tematem. Były one przez długi czas instrumentem potrzebnym do utrzymania w ryzach imperium, choć paradoksalnie społeczeństwo i politycy z Wysp często odnosili się do tej instytucji, z różnych powodów, ze znaczną rezerwą.
Książka Davida Frencha stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy o armii Albionu w omawianym okresie i posiada szereg zalet, dzięki którym można ją z czystym sumieniem polecić osobom zainteresowanym II Wojną Światową jak i okresem ją poprzedzającym, kiedy tworzyły się nowe doktryny wojenne.
Należałoby z pewnością zaznaczyć iż pełny tytuł pracy brzmi "Armia Brytyjska 1919-1945 a wojna z Niemcami" (Raising Churchill's Army : The British Army and the War against Germany 1919-1945). Ma to spore znaczenie, gdyż w dość dużym stopniu książka ta nie tylko prezentuje i omawia siły zbrojne Brytyjczyków i ich działania, lecz również porównuje je z Wermachtem. Autor czyni to pod kilkoma najważniejszymi względami omawianymi w kolejnych rozdziałach : od doktryny wojennej i szkolenia, poprzez zróżnicowane zagadnienia dotyczące tzw. zasobów ludzkich, uzbrojenie po dyscyplinę i morale. Praca wydaje się dość wyważona w swoich osądach, każdy poruszony problem jest w miarę wyczerpująco opisany zaś wnioski uargumentowane. Autor nie storni od wytykania błędów i negatywnych zjawisk trapiących brytyjską armię, podkreśla jednak i jej mocne strony podpierając się w obu przypadkach relacjami tak Anglików jak i Niemców. Rola armii brytyjskiej podczas wojny nie została również w tej pracy ani wyolbrzymiona jak i autor jej nie umniejsza. Nie zapomina również o tym, że na kształt armii miały wpływ nie tylko czynniki czysto wojskowe, ale i w znacznej mierze polityczne. Mamy także całkiem sporo informacji w postaci danych liczbowych oraz parametrów.
Przemiany w brytyjskich wojskach lądowych, od doktrynalno-mentalnych, przez organizacyjne, liczbowe po bardziej techniczne, dzięki którym stały się w końcu godnym przeciwnikiem dla Niemców, zostały opisane na tle kolejnych zmagań, dzielonych generalnie na okresy klęsk (1940-1942 z wyjątkiem operacji "Compass") i sukcesów (1942-1945). Zawiedzie się jednak ten, kto oczekuje barwnych opisów bitew i kampanii, gdyż nie jest to zasadniczym celem tej pracy. Mimo to jednak, co jest na plus, zamieszczone są mapy z niemal wszystkich teatrów działań wspomnianych w treści. Na minus z kolei jest skupienie się na doświadczeniach walk w Afryce, Francji i pewnym stopniu Włoszech z niemal całkowitym pominięciem wniosków z działań aliantów w Norwegii i Grecji. Nie ma również mowy o ekspedycji podczas rosyjskiej wojny domowej czy o działaniach w Irlandii w latach 1920-21, mimo iż odnośnie tych drugich są zamieszczone ciekawe ilustracje z nimi związane. Ponadto wojna na Dalekim Wschodzie odbija się w treści bardzo słabym echem, jednak to jest jeszcze w miarę zrozumiałe, skoro French w sposób zamierzony koncentruje się na zmaganiach z Niemcami. Poza tym z pracy niestety nie wynika także jednoznacznie czy dywizje wystawiane przez dominia miały taką samą organizację jak te z Wielkiej Brytanii. Na koniec autor, choć omawia uzbrojenie (broń strzelecką, artylerię, czołgi),nie wspomina nic o innym wyposażeniu osobistym żołnierzy, a szkoda.

Książka technicznie ładnie wydana, przypisy typu amerykańskiego (dla mnie trochę na minus) bibliografia robi wrażenie solidnej. Zaopatrzona jest w zestaw ilustracji podzielonych na grupy ciekawych reprodukcji fotografii oraz barwnych ilustracji pokazujących żołnierzy oraz ich broń. Z tej drugiej grupy mam wrażenie, że dwie postaci zostały źle opisane. W tekście występuje też niewielka ilość błędów drukarskich, największy na stronie 65-66, gdzie "zjedzono" kawałek zdania, poza tym jest dobrze.

Ogólnie, mimo iż książka ma parę drobnych niedociągnięć, i studiowanie jej nie musi iść "jak burza", a raczej jak drobiazgowo zaplanowana ofensywa z dobrym przygotowaniem logistycznym, warta jest polecenia, w końcu to armia brytyjska.

Wojska lądowe angielskie, później brytyjskie, od czasów republiki i...

• E-Booki
  • 1