Brud

2014-10-14
2003-01-01
1998-01-01
Jacek Spólny

Film był tak spoko, że aż pierwszy raz w życiu sięgnąłem po książkę i była dość słaba, poza fragmentem z psem i dz*wką oraz świetnym wątkiem o dzieciństwie głównego bohatera dość słaba książka. W pewnym momencie książka nawet robiła się całkiem niezła, po czym nagle koniec opowieści : P
Plusy są takie, że spodobały mi się klimaty brudu i czarnej komedii, przez co obecnie czytam kolejną książkę Irvina Welsha, nawet spoko książki robi.

Dla mnie spoko (i wiem co to o mnie świadczy). Bardzo zabawna, pełna śmiesznych gagów, odważna książka która mimo, że opowiada o policji nie przeniesie nas w świat pełnego napięcia i zwrotów akcji śledztwa. Wszystko skupia się wokół głównego bohatera i jego coraz to bardziej popieprzonych pomysłów. Jak już mówiłem jest to książka bardzo odważna. Irvine Welsh jedzie po bandzie pisząc o sraniu, prostytucji, seksie, wewnętrznych przemyśleniach bohatera ot tak, po prostu. Pomysł z tasiemcem był chyba najbardziej oryginalnym pomysłem z jakim do tej pory spotkałem się w literaturze. Pod koniec (spokojnie bez spojlerów!) książka zmienia nieco swój charakter, jest wolniejsza, trochę bardziej refleksyjna. Podsumowując - książka dobra jednak na pewno nie dla wszystkich; jeżeli nie przeszkadzają ci wszystkie wymienione wyżej brudne rzeczy możesz się przy niej nieźle bawić.

Powieść szokująca od samego początku aż pok ostatnie zdania.
trudno dać wyższą ocenę dla "ochydnej" treści ale gdyby odwrócić pojęcia to wkategorii brudnej literatury pozycja plasuje się w czołówce
powieść raczej dla mężczyzn

Powieść szokująca od samego początku aż pok ostatnie zdania.
powieść raczej dla mężczyzn

Momentami odrażająca. Momentami żenująca. Momentami fascynująca. Brawurowo przeczytana. Podobała mi się.

Mniej więcej wiedziałem z czym będę się mierzył. Kilka lat temu obejrzałem ekranizację, a i opinie czytelników nie pozostawiały wątpliwości. Zapiąłem pasy i przygotowałem się na srogą jazdę.

Welsh nie bierze jeńców. Opisy przemocy, seksu, picia i wciągania, czynności fizjologicznych wykonywanych zwykle w samotności są więcej niż dosłowne, a monologi wewnętrzne Bruce'a rasistowskie, mizoginistyczne, mizantropijne itp. itd. Nie mnożąc przecinków, główny bohater to kawał sk.rwysyna, którego nie chciałbym nigdy spotkać na swojej drodze.

Przez pierwsze kilkadziesiąt stron jest to na swój sposób zabawne i po pierwszym szoku można skusić się nawet na lekką przekąskę podczas opisów defekacji. Niestety później staje się męczące. Tym bardziej, że akcja grzęźnie na mieliznach, a podkręcanie opisów nie robi już specjalnego wrażenia. Wytrwałych czeka jednak zapadające w pamięć zakończenie.

„Brud”, z założenia skandalizujący, powstał pewnie dla zabawy autora i przetestowania wrażliwości czytelników. Dopisywanie mu ewentualnych, głębszych znaczeń nie ma większego sensu. To uczciwsze postawienie sprawy niż uczynił np. Pasolini prezentując swoje „Salo”. W dodatku Welsh wplótł w swoją opowieść humor, co czyni śledzenie akcji dużo znośniejszym. Dla chętnych gotowych - czemu nie?

Ludzie, lądujący w tyle, są strasznie nieszczęśliwi.

Ludzie, lądujący w tyle, są strasznie nieszczęśliwi.

Moja druga w życiu książka, której nie dałam rady przeczytać. Pierwszą była "Nad Niemnem", w której w młodości pokonały mnie opisy przyrody, udało mi się jednak przeczytać ją po trzydziestce. Drugą jest to dzieło, przy czym jestem pewna, że do tej już nigdy nie wrócę. Lubię kryminały, nie odstraszają mnie nawet krwawe opisy, ale sposób przedstawienia głównego bohatera zniesmaczył mnie od pierwszego z nim zetknięcia. Jeśli więc nie spodoba Ci się książka od początku to nie marnuj czasu tak jak ja na próby, dalej wcale nie jest lepiej. Gdybym miała podsumować moje odczucia w jednym zdaniu to uważam, że pierwotny tytuł "Ohyda" był trafniejszy.

Było dużo seksu, dużo używek i co najlepsze głowny bohater to policjant. Dosyć oryginalny ten wątek z tasiemcem..... Książka jak dla mnie ciekawa i była warta przeczytania. Irvine Welsh jest świetnym obserwatorem rzeczywistości i jego spostrzeżenia są naprawde celne.

Ta książka jest świetna i obrzydliwa, i nie jest dla każdego.
Znacie ten zabieg z kryminałów, gdzie główny bohater jest z reguły pijakiem/brutalem albo łamie prawo, ale ma jakąś pozytywną cechę, która sprawia, że mu to wybaczamy? Bruce Robertson nie ma takiej cechy, to po prostu kawał ch*ja. Ciągle podkłada kolegom świnie, jest seksistą, rasistą, jest obrzydliwy. Nawet ciężkie dzieciństwo nie tłumaczy jego zachowania. Jest to świetnie napisane, czuje się tę obrzydliwość, ale na pewno nigdy więcej nie wrócę do tej książki.

Ta książka jest świetna i obrzydliwa, i nie jest dla każdego.

Niestety ogromne rozczarowanie,gdyby nie to ,że nie lubię zostawiać za sobą niedokończonych książek, chyba bym nie dotrwał do końca. Po pewnym czasie " Brud" zaczął mnie po prostu nudzić, powieść jest zwyczajnie zbyt monotonna i schematyczna,autor ukuł sobie kilka schematów zachowań głównego bohatera by potem klepać to w kółko aż do znudzenia. Na szczęście książka nie jest długa.
Bruce Robertson to policjant " pracujący " w jednym z komisariatów Edynburga. Autorowi udała się trudna sztuka bo stworzył głównego bohatera jakiego ze świecą szukać. Myślę, że nigdzie indziej takiego nie spotkacie.Bruce jest bowiem patologicznym kłamcą i oszustem,po części złodziejem, tchórzliwym prostakiem,koszmarnym wręcz brudasem,rasistą, ćpunem i alkoholikiem ,jednocześnie trawi go jakąś podejrzana choroba( z racji jego upodobań podejrzewam że weneryczna) oraz posiada w sobie pewne zwierzątko. To tylko tak w skrócie, bo można wymieniać jeszcze długo. Po jakimś czasie powieść zaczyna męczyć, drewniane dialogi też nie ułatwiają sprawy,obrzydliwość głównego bohatera i niektórych wątków z jego udziałem też nie jest bez znaczenia. Szkoda czasu.

• 2017

Irvine Welsh Ohyda Zobacz więcej