rozwińzwiń

Faraon

Okładka książki Faraon Bolesław Prus
Okładka książki Faraon
Bolesław Prus Wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i S-ka Ekranizacje: Faraon (1966) Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej klasyka
590 str. 9 godz. 50 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej
Tytuł oryginału:
Faraon
Wydawnictwo:
Podsiedlik-Raniowski i S-ka
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
590
Czas czytania
9 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8370835880
Ekranizacje:
Faraon (1966)
Tagi:
Faraon Prus Klasyka
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
190

Na półkach: ,

To bez wątpienia rewelacyjna książka. Choć przeczytałem ją dopiero teraz, a nie w szkole, to wcale tego nie żałuję. Książkę tę powinien czytać człowiek dojrzały, który co nieco już wie o świecie. Nie chodzi mi tutaj o realia starożytnego Egiptu (chociaż są równie ciekawe),tylko o zawiłości relacji międzyludzkich. Bo oto Prus stworzył powieść ponadczasową, a osadzenie jej wśród piramid i Nilu nadało występującym w niej postaciom odpowiednich rysów charakterystycznych i społecznych. Żeby nie przynudzać przybliżeniem treści i nie zdradzać ciekawym czytelnikom fabuły stwierdzę jedynie, że głównym motywem tej książki jest walka o schedę i władzę po ustępującym faraonie Ramzesie XII. Występują dwa stronnictwa. Pierwszym jest rodowity następca Ramzes XIII wraz z wojskiem, które w mojej opinii jest uosobieniem podejścia do życia na zasadzie przebojowości i charyzmy. Drugim stronnictwem jest kasta kapłańska na czele z arcykapłanem Herhorem, która w teorii ma przedstawiać podejście od strony mądrości. I tutaj zawarte jest clue całej powieści. Obu tych stronnictw nie można jednoznacznie wychwalić lub potępić. Tutaj jest owy kunszt Prusa, który pokazuje, że w realizmie życiowym nic nie jest zazwyczaj czarno-białe. Choć powieść kończy się jednoznacznym zwycięstwem kasty kapłanów, to bardziej skupiłbym się na przyczynach porażki Ramzesa. Ramzes przegrał z bardzo trywialnego powodu - co winno być NAUKĄ i przestrogą dla wszystkich. Po prostu NIE DOCENIŁ swoich wrogów. Władza, którą otrzymał jako spadkobierca tak go zaślepiła, że po prostu przestał myśleć rozsądnie. Bagatelizował wiele "czerwonych lampek", a rozwiązania zazwyczaj zrzucał na karb przymusu, który jego majestat winien wytworzyć wśród jego wrogów. W książce mamy również starcie pod względem charakterologicznym. Ramzes, który jest kobieciarzem i dumnym człowiekiem, a w życiu kieruje się porywczością i nieprzemyślanym działaniem musi przecież ulec przed rozsądkiem, wyrachowanym działaniem i mądrością Herhora. Stąd też winna płynąć dla czytelników nauka.
Reasumując - polecam tę książkę wszystkim rozsądnym czytelnikom. Naprawdę można z niej wiele wynieść. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że ta książka to studium nad polityką walki o władzę. Myślę, że miłośnicy starożytnego Egiptu również znajdą w tej książce coś dla siebie, choć nie jestem pewny czy przekazane przez autora szczegóły historyczne czy architektoniczne są realne. Warto sięgać po książki naszych polskich klasyków. Nie kierujmy się jedynie przeświadczeniem wyniesionym ze szkoły, że ta twórczość to nudy. Nic z tych rzeczy. Ta książka, jak i wiele innych publikacji Prusa, jest bardzo wartościowa.

To bez wątpienia rewelacyjna książka. Choć przeczytałem ją dopiero teraz, a nie w szkole, to wcale tego nie żałuję. Książkę tę powinien czytać człowiek dojrzały, który co nieco już wie o świecie. Nie chodzi mi tutaj o realia starożytnego Egiptu (chociaż są równie ciekawe),tylko o zawiłości relacji międzyludzkich. Bo oto Prus stworzył powieść ponadczasową, a osadzenie jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
31
31

Na półkach:

Dla mnie njalepsza powieść Prusa. Czytało się jakby napisał ktoś współcześnie.

Dla mnie njalepsza powieść Prusa. Czytało się jakby napisał ktoś współcześnie.

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Bardzo fajna książka

Bardzo fajna książka

Pokaż mimo to

avatar
48
38

Na półkach:

Faraon zaskoczył mnie raczej pozytywnie. Czytałam opinie, równiez czytelników, i miałam inne wyobrażenie o tej powieści. Na samym początku zderzyłam się z dość szczegółowym opisem Egiptu co mnie troszeczkę zniechęciło i myślałam, że nie przebrnę do końca. Jednak już od pierwszych akcji w książce wciągnęłam się bardzo. To prawda treść jest bardzo rozbudowana, ale nie zgadzam się z opiniami, iż liczna postaci nie pozwala ich wszystkich spamiętać. Problem ten miałam raczej przy Lalce. Mnie zadziwila znajomość kultury egipskiej z jednoczesnym wpłata iem współczesnej wiedzy o Egipcie, ze spojrzeniem na niego z perspektywy przeszło 6 wieków. Postacie są zazwyczaj jednoznaczne, ale narracja potrafi się radykalnie zmieniać, o stanie kapłańskie np. raz przedstawiany jest jako samolubny, skąpy stan, a później jako nie do równanie mądry i inteligentny. Każe czytelników kibicować faraonowi a później jakby przyznawać rację kapłani. To wszystko wśród intrygi i złożoność zdarzeń. To wszystko czyni powieść bardzo interesująca. Minusem jest kwadratowosc niektórych zdarzeń, zbytnie ułatwienie akcji, oraz długie opisy cześci oddawanej bogom i zwyczajów im należnych.

Faraon zaskoczył mnie raczej pozytywnie. Czytałam opinie, równiez czytelników, i miałam inne wyobrażenie o tej powieści. Na samym początku zderzyłam się z dość szczegółowym opisem Egiptu co mnie troszeczkę zniechęciło i myślałam, że nie przebrnę do końca. Jednak już od pierwszych akcji w książce wciągnęłam się bardzo. To prawda treść jest bardzo rozbudowana, ale nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
152
83

Na półkach:

Genialna książka o mechanizmach działania władzy w starożytnym Egipcie (Ramzesów było 11 - Ramzes XII i Ramzes XIII to postacie fikcyjne). Żałuje, że tak późno ją przeczytałem.

Genialna książka o mechanizmach działania władzy w starożytnym Egipcie (Ramzesów było 11 - Ramzes XII i Ramzes XIII to postacie fikcyjne). Żałuje, że tak późno ją przeczytałem.

Pokaż mimo to

avatar
134
101

Na półkach:

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film Kawalerowicza. To było wielkie przedsięwzięcie, całkowicie udane.

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
125

Na półkach:

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych powieści historycznych jakie napisano. Zdecydowanie 10 na 10.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
146
143

Na półkach: ,

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami) wiedzy o Egipcie, które nieco odciągają od pełnej knowań, intryg i podstępów opowieści.

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
20

Na półkach:

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że główny nurt opowieści staje się czasami zagmatwany.

Postacie w "Faraonie" są czasami jednowymiarowe i trudne do zidentyfikowania się z nimi. Brakuje im głębi psychologicznej, a ich motywacje zdają się być czasami niewystarczająco uzasadnione. Z tego powodu czytelnik może mieć trudności z emocjonalnym zaangażowaniem się w losy bohaterów.

Język używany przez autora, chociaż bogaty, może być uznany za przestarzały i trudny do zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Prus stosuje archaiczne zwroty i konstrukcje zdaniowe, co utrudnia płynne czytanie i zanurzenie się w historii.

Ponadto, choć "Faraon" to powieść historyczna, nie zawsze udaje Prusowi się w pełni wykorzystać potencjał opowiadania w kontekście egipskich realiów. Opisy historyczne i kulturowe mogą być zbyt obszerne i czasami nudzące dla czytelnika.

Podsumowując, "Faraon" to dzieło, które choć posiada swoje miejsce w historii literatury polskiej, może nie spełnić oczekiwań czytelnika pod względem struktury fabularnej, charakteryzacji postaci oraz stylu narracji.

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
374
121

Na półkach: , ,

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca. Wciągnąłem się w słuchaniu o mechanizmach władzy i walki o nią.
Prus poprowadził tą historię poprzez kilka wątków. Miałem parę problemów przy słuchaniu tego audiobooka. Pierwszy to przypisy. Na początku trudno trochę było mi się do nich przyzwyczaić kiedy nawet co chwilę je słyszałem. Pomimo tego, że są one ważne. Drugi minus to opisowość. Momentami było w tym audiobooko bardzo dużo opisów. No i trzeci problem to zakończenie. Pasuje ono do "Faraona", ale mnie niezbyt zadowala. Pomimo tych wspomnianych minusów audiobook nie raz słuchało mi się jak bardzo wciągający kryminał. Uważam też, że ta historia się nie zestarzała. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest bardzo współczesna.

Audiobook jest wykonany bardzo dobrze. Lektorem jest Krzysztof Plebako Szczerbiński. Bardzo mi się podobała jego interpretacja i jego głos. Szkoda tylko, że nie pomyślano o tym by przypisy sygnalizować dźwiękowo. Moim zdaniem było by to lepsze niż lektor mówiący tu przypis.

Podsumowując myślę, że "Faraon" pomimo jego wad jest ciekawym tytułem. Moje oceny to 7/10 i 8/10.

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 105
  • Chcę przeczytać
    2 215
  • Posiadam
    1 927
  • Lektury
    217
  • Ulubione
    208
  • Teraz czytam
    110
  • Klasyka
    97
  • Literatura polska
    90
  • Lektury szkolne
    48
  • Powieść historyczna
    44

Cytaty

Więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Bolesław Prus Faraon Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także