Ne t'éloigne pas

2014-03-06
francuski
Roxane azimi

Okładka książki Dziewiąty wyrok Maxine Paetro, James Patterson
Dziewiąty wyrok Maxine Paetro, Jame...
Okładka książki Najgorsza sprawa Michael Ledwidge, James Patterson
Najgorsza sprawa Michael Ledwidge, J...

"Zostań przy mnie" to ksiażka, która skrywa mroczne sekrety przeszłości trójki osób. Megan, która ma cudowne życie z dwójką dzieci, pięknym domem i kochającym mężem. Jest jeszcze Ray, który został tanim fotografem gwiazd do wynajęcia, który po pracy lubi odpłynąć w morzu wódy. A także Lorraine barmanka, która uwielbia swoją pracę i od niedawna wie, że jej dni są policzone na tym świecie. Co łączy ich troje i co mogą ukrywać? Próbuje to odkryć detektyw Broome.

17 lat temu zaginął mężczyzna, teraz również ginie młody chłopak Carlton Flynn - jego ojciec obsesyjnie próbuje go znaleźć, wynajmując speców od czarnej roboty, a detektyw Broome dochodzi do tego, że to nie pierwsze zabójstwo w tym samym czasie. Co roku ginie w tym miejscu jakiś mężczyzna. Zaginionym sprzed 17 laty jest niejaki Stewart Green i gdy w mediach, ukazuje się jego twarz, Megan czuje, że przeszłość do niej powraca. Potajemnie umawia się z detektywem, chcąc pomóc w tej sprawie. Mówi mu, że kiedyś była tancerką w La Creme pod pseudonimem Cassie i że Stewart był jej klientem, który z czasem zaczął ją maltretować, ale nie wie kto go zabił, widziała go tylko jak już nie żył i uciekła stamtąd zaczynając nowe życie. Co z tym wszystkim ma wspólnego Ray? Znał Megan, a raczej Cassie i się w niej podkochiwał, było mu na rękę, że Stewart został usunięty. Tamtego wieczoru, śledził swoją ukochaną i podejrzewał, że ona go zabiła, a potem uciekła. Dwie osoby, które się kochają i myślą że jedno i drugie zabiło... Ale jest już za późno. Każdy z nich, no prawie każdy ułożył sobie życie. W końcu Megan wraca do La Creme i spotyka Lorraine, która wmawia jej że chyba widziała Stewarta. Ale przecież on ma nie żyć! Megan jest przerażona i postanawia spotkać się z Rayem. Wtedy dowiaduje się że on go nie zabił. A więc kto jest mordercą? Choć wszystkie uczucia Megan, a raczej Cassie z przeszłości, co do Reya nie wygasły, postanawia ona jednak wrócić do domu, do kochającego męża i dzieci i zamknąć ten rozdział raz na zawsze. Ale wtedy pojawia się kolejny trup. I Megan wie, że już nie zaśnie spokojnie.

Książkę, czyta się bardzo szybko, czy dużym szokiem okazuje się sprawca tych wszystkich morderstw? Nie. Jednak odkrycie tego, znajduje się w książce na ostatnich kartkach. Powiedziałabym nawet że morderca wymierzał sprawiedliwość oprawcom. A Broome w końcu go odnajduje...

Czy jest to najbardziej szokujący thriller Cobena? Nie, czytałam lepsze.. Jednak wart przeczytania, jeśli ktoś lubi zawiłe zagadki.

Czytając książkę Cobena jak zawsze można trochę poczuć się jak detektyw na tropie. Choć nie zawsze trafiamy w prawidłowe zakończenie. I tu często nas autor zaskakuje. Nie wiadomo do końca co i jak. Styl pisania jest lekki, bez zawiłości i zbędnych opisów. Fabuła ciekawa, interesujące postacie i ich dotychczasowe życie. Ciekawa jestem serialu i odwzorowania jego fabuły.

Typowy Harlan Coben - ciekawe, wciągające, fabuła jest na tyle interesująca, że pomimo mojego "czytania na raty" tej książki, nie zapominałam, co działo się wcześniej. Wyjątkowe zakończenie książki, co bardzo cenię w pracach Cobena. No i kolejny raz - jak dla mnie końcówka była nieprzewidywalna i zaskakująca, co jest ogromnym plusem.

Płynie za tym fajny przekaz, że każdy z nas ma jakąś przeszłość. Lepszą lub gorszą, ale to nadal przeszłość. I że osoby, które kłamią, najbardziej boją się kłamstwa!

Płynie za tym fajny przekaz, że każdy...

To już kolejna książka Cobena i cóż można o niej powiedzieć innego niż świetna, wielowątkowa, trzymająca w napięciu. W tej nawet mamy troszkę różowego świata Kena i Barbie... rzecz jasna ociekającego krwią ;)

Najlepsza ze wszystkich książek Cobena, jaką przeczytałem. Dramat kryminalny na wysokim poziomie. Widać odejście od schematu książek z Myronem Bolitarem. W serii z Myronem mamy prawie zawsze bałagan wielu niepowiązanych wątków, które na końcu mniej lub bardziej na siłę zostają do siebie dopasowane.
Tutaj mamy trzy główne postacie (Broom, Megan i Ray),które poznajemy w miarę czytania powieści oraz stopniowo dowiadujemy się, co je łączy.
Co jeszcze innego? Przez wydarzenia z przeszłości każda z tych trzech postaci została jakby zapędzona w ślepy zaułek i uwięziona. Zresztą nie tylko oni; jedna postać spoza wspomnianej trójki naprawdę została uwięziona w więzieniu na długie lata.
Aż w końcu ktoś swoim działaniem sprawił, że wszyscy zostali uwolnieni.

Tutaj mamy trzy główne postacie (Broom, Megan i Ray),które poznajemy w...

Coben jak to Coben - miło machnąć w kilka dni.

Coben jak to Coben - miło machnąć w kilka dni.

Książka ma w sobie dużo mroku, dużo pogmatwanych spraw, które nie ułatwiają nam zadania w dotarciu do zabójcy. Parę razy zmieniałam moją wersję co też się mogło wydarzyć. Gdy do akcji wkraczali Barbie i Ken czułam dreszczyk emocji.

Bardzo dobry przenikliwy kryminał. Meghan prowadzi normalne życie. Ma rodzinę. Była prostytutką. Prześladował ją Steward Green. Bił ją. Został zabity. Nie wiadomo kto to zrobił. Ray jej przyjaciel ja wspierał. Stracili kontakt. Ray jest fotografem. W lutym co roku od 17 lat giną mężczyźni, którzy znęcali się nad kobietami. Ich los jest nieznany. Detektyw Broome postanawia rozwiązać ta zagadkę.

Wciągająca, przyjemnie się czyta. Podobało mi się połączenie dwóch, z początku nieistotnych, związków, które tworzą ciekawą historię.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Harlana Cobena i jestem mile zaskoczona. Książka naprawdę mega wciągająca, już po kilku pierwszych stronach wiedziałam, że ciężko będzie ją odłożyć choćby na chwilę. Bohaterowie powiązani w tajemniczy sposób, spotykający się po 17 latach od wydarzenia, które zmieniło w ich życiu zbyt wiele. Dużo ciekawych wątków, dużo się dzieje, a co za tym idzie, przy tej powieści ani przez chwilę nie da się zanudzić :)

• Harlan Coben