Legenda jako też bohaterskie, wesołe i sławne przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca w krajach flamandzkich i gdzie indziej

Charles de Coster satyra
Légende et les aventures héroiques, joyeuses et glorieuses d'Ulenspiegel et de Lamme Goedzak au pays des Flandres et ailleurs
Julian Rogoziński
Państwowy Instytut Wydawniczy
satyra

Julian Rogoziński
Państwowy Instytut Wydawniczy
satyra

Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kup książkę

Historycznie przedstawia nieprawdziwy choć popularny obraz inkwizycji i reformacji wykrzywiony do przekonań autora. Literacko rewelacyjna.

Przeczytałem. Taka , jak na nasze czasy, naiwnie napisana książeczka, ale warto przeczytać, by się coś o reformacji i inkwizycji dowiedzieć.

Rewelacyjna pozycja o inkwizycji, Flamandach, rozwoju reformacji. Dyl Sowizdrzał to nie tylko osoba, to filozofia. Życie słoneczne, nawet w śmierdzących stosem czasach religijnych ruchawek. Super.

Kim był Dyl Sowizdrzał? Można o tym przeczytać choćby w Wikipedii ; jednak postać wykreowana przez Costera jest nie tylko błaznem i złośliwym figlarzem,włóczykijem wędrującym po różnych krainach i używającym życia nierobem ; jest bohaterem i symbolem walki o niepodległość Niderlandów uciskanych przez hiszpańskiego najeźdźcę.
Gwoli ścisłości - to symbol bohaterskiego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Powieść