Blondynka na Rio Negro

National Geographic
2014-10-22
2014-10-22
Rio Negro Brazylia Amazonka Ameryka Południowa

Blondynka i kolejny etap wielkiej wyprawy

Warto poświecić czas i porozmyślać.
Uświadomiłam sobie tylko że żyjemy w betonowym lesie.
Ludzie wewnętrzną wolność sprzedali już dawno temu biegnąc za pieniądzem i dobrobytem.
Iluzja kontra prawda.

Warto poświecić czas i porozmyślać.
Uświadomiłam sobie tylko że żyjemy w betonowym lesie.
Iluzja kontra prawda.

1964

„Czy to nie jest cud? Że można kupić bilet, wsiąść do samolotu, a kilkanaście godzin później wylądować w miejscu, które jest kompletnie inne pod każdym względem. Zawsze mnie to na nowo zdumiewa i zawsze kiedy o tym pomyślę, mam poczucie, że żyjemy w niezwykłych czasach”. Tak, Pani Beata jest prawdziwą fascynatką podróży (niekoniecznie samolotem) w najodleglejsze, najbardziej dziewicze zakątki świata. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie marzy Jej się odrobina luksusu.
Tym razem zabiera nas w podróż Rio Negro (Czarną Rzeką). Podróż, podczas której nic nie jest oczywiste, ani to czy i o której statek/łódź przypłynie, ani to czy i o której odpłynie (ze względu na niski poziom wody). Nie wiadomo też jak długo potrwa podróż. Zabiera nas do osad, wiosek i miast położonych nad brzegiem rzeki. Przedstawia ich mieszkańców.
Dzieli się wrażeniami i przemyśleniami. Niektóre z nich mogą być „niewygodne”, ale czy przez to tracą na swojej trafności? Zdecydowanie nie! Przytoczę tylko jedno z nich:
„Gdziekolwiek jadę w świat i odkrywam tam ślad białej stopy, tuż obok zawsze znajduje się kałuża krwi i łez tubylców, którzy mieszkali tam wcześniej”.

Beata Pawlikowska w zdecydowanie lepszym wydaniu niż w "Blondynce na Bali" a dlaczego?. W "Blondynce na Rio Negro" w końcu skupia się na tym co interesuje czytelnika czyli na ciekawej historii swojej podróży w głąb dżungli. Po rzece której stan wodny nigdy nie był tak niski a pojęcie czasu jest względne. Pięć godzin może zamienić się w trzynaście a dzień w tydzień.
Jedynie pod koniec Pawlikowska ponownie odpływa w swoje przemyślenia jaki to nie dobry jest Europejczyk który przynosi jedynie samo zło.
Zdecydowanie wolę Beatę Pawlikowską która powstrzymuje się od swoich "złotych myśli" gdyż wtedy jej książki są naprawdę ciekawe.

Jedynie...

1958

Ciekawe opowieści o egzotycznych krajach, piękne zdjęcia, ładne, estetyczne wydanie. Słowem-uczta dla ciała i duszy.

Fajne czytadło na lato. Gotowanie polskiego obiadu w warunkach południowoamerykańskich przyprawiło mnie o konwulsje śmiechu :D

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza