Władca Werony

Okładka książki Władca Werony David Blixt
Okładka książki Władca Werony
David Blixt Wydawnictwo: Philip Wilson literatura piękna
Philip Wilson

Przyznam się, że początkowo objętość tej książki mnie przeraziła. Podobnie jak i początkowy nawał informacji. Ale gdy już to wszystko ogarnęłam to ciężko mi się było oderwać i poczułam smutek gdy nadszedł koniec. Uwielbiam Włochy i wszystko co włoskie. Wciągnęła mnie atmosfera średniowiecznej Werony. Dworski ceremoniał, intrygi, walki, zdrady. Ale jest to też opowieść o lojalności, przyjaźni i oddaniu. Pisarz odwalił kawał dobrej roboty, dzięki której mogłam przenieść się w czasie I przestrzeni. Wątków jest wiele Ale na koniec praktycznie wszystkie splatają się w jeden. Miłośnikom powieści historycznych powinna się spodobać.

Czytelnicy nie znający historii Włoch mogą czuć się nieco zagubieni w gąszczu faktów historycznych. Rozeznanie się wśród wszystkich bohaterów potrwa parę stron, ale mimo wszystko lektura jest warta uwagi i kilku godzin skupienia.

Alternatywna historia do doskonale nam znanej już Julli i Romea. Miałam kilka momentów (zwłaszcza koniec),gdy zapiałam z zachwytu - a rzadko miewam takie stany :-) Niech nie odstrasza Was grubość książki - treść jest wciągająca i kartki same lecą, a miłośnicy historii mają przed sobą kilka dni wspaniałej uczty dla wyobraźni.

Ekranizacja tego tytułu byłaby czymś arcy-ciekawym!

To nie jest zwykła powieść historyczna, bo ja takich rzeczy się nie chwytam. Przyznaję się nawet do tego że historii nie lubię, więc czytając tą książkę w ogóle nie skupiłam się na wątku historycznym, zbyt ciekawe były losy bohaterów. Początek odrobinę przeraził ilością postaci. Ale jak się je już wszystkie powstawia w odpowiednie miejsca to czyta się gładko. Książka podzielona na sceny jak w filmach, przeskoki były w najciekawszych momentach, wiec troszkę oszukiwałam :")zaglądając do dalszej części. Oczywiście wracałam do odpowiedniego momentu, bo aby się nie zgubić trzeba przeczytać każdą stronę. Barwne i bardzo dokładne opisy walk, ubioru i etykiety rycerskiej. Dla mnie rewelacyjna!!

Powieści historyczne są strasznie niedoceniane. Wiele osób je odrzuca, bo są "długie i nudne". Ale grubość książki jeszcze nie świadczy o tym, czy przypadnie nam do gustu jej treść.
Zawsze podziwiałam ludzi, którzy potrafili przez tak długi czas zbierać materiały o okresie, w którym chcą umieścić swoją historię, aby orientować się w wybranych dziejach historycznych z zdumiewającą swobodą. Niewielu ludzi potrafi z łatwością opowiadać o ważniejszych bitwach, a co dopiero o życiu codziennym czy o wierzeniach, podaniach i bohaterach.
Nie inaczej było z "Władcą Werony". Ta powieść nie odniosła takiego sukcesu jak ogłupiający "Zmierzch" dlatego, że wielu czytelników do niej nie dorosło. Bo jak to, czytać coś, co wymaga skupienia, kiedy można sięgnąć po coś lekkiego i bezsensownego?!
Na początku sama nie mogłam się wczytać. Natłok trudnych dla mnie, bo starych, włoskich (?) imion, których nie potrafiłam wymówić, zmusił mnie do czytania pierwszych stu stron przez dwa dni. Gdy jednak zorientowałam się już w bohaterach, akcja niesamowicie mnie wciągnęła.
Poznajemy historię Romea i Julii, a właściwie Gianozzy i Mariotta, w odrobinę mniej tragicznej wersji. Poznajmy kulisy życia wielkiego Dantego Alighieri, a większość sytuacji śledzimy z perspektywy jego najstarszego żyjącego syna, Pietra. Jednak zamiast opisywać same zdarzenia, powiem tylko, że po przebrnięciu przez początek czeka czytelnika wybuchowa mieszanka: Dworska miłość. Plamy na honorze. Pasowanie na rycerza. Prawdziwa przyjaźń. Poezja. Przebiegłość. Intrygi. Życie władcy. Nienawiść. Problemy rodzinne. Kradzież narzeczonej. Zdrady. Pożoga. Pożar. Dziecko. Życie w cieniu legendarnego bohatera. Wojny. Konflikt rodów. Przejęcie nazwiska. A to tylko rzeczy, które najszybciej wpadły mi do głowy. Bo tak naprawdę akcji jest dużo, dużo więcej. I jeszcze jedno - historia Werony, niechby nawet ubarwiona, wciąga.

Bardzo przyjemna w czytaniu powiesc historyczna - szczegolnie dla tych, ktorzy interesuja sie Italia...

Strasznie nudna, choć jestem zwolennikiem powieści, także historycznych. Książka, którą otrzymałam w prezencie, ale myślę, że nie był to zbyt przemyślany zakup.

Bardzo ciekawa książka! Można dowiedzieć się sporo o życiu dworskim, poczytać o bitwach i ucztach. A żeby nie było nudno, pojawia się też intryga z zaskakującym finałem!

Książka efekciarska i płytka, napisana bez polotu. Postaci niesugestywne, jednowymiarowe. Dialogi kuleją, klimatu brak.

Książka bardzo mi się podobała. Czytałam z zapartym tchem. Polecam :)

Książka bardzo mi się podobała. Czytałam z zapartym tchem. Polecam :)

• Wymienię
  • Italia