Musisz życie swe odmienić

Okładka książki Musisz życie swe odmienić Peter Sloterdijk
Okładka książki Musisz życie swe odmienić
Peter Sloterdijk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Myśleć filozofia, etyka
filozofia, etyka
Myśleć
Du mußt dein Leben ändern
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-01-01
2014-01-01
Jarosław Janiszewski
Filozofia religia antropotechnika antropologia filozoficzna antropomorfizm technika

Książka, na trop której wpadam po jakimś zdaniu Tomasza Stawiszyńskiego w jednej z podcastowych rozmów (wiele kasy jest mi winien za swoje jakieś niby niewinne słówka…),a potem trochę czeka na półce na swoją kolej; może i aż tak długo nie czeka - jakieś kilka miesięcy.
Początkowo ciężko się zorientować czym jest ta książka; tytuł nieco myląco brzmi jak kolejny postkantowski imperatyw moralny, a następnie pozycjonuje się gdzieś pomiędzy dziełem kulturoznawczym (pojęcie kultury filozof nieco kontestuje) a pracą religioznawczą (choć daleko tu do tradycyjnego religii traktowania),aż wreszcie dostrzegamy rys etyczny wywodu i ten zostaje z nami na dłużej podczas lektury. Sam autor wprowadza pojęcie “antropotechnik” na określenie sposobów określania się wobec rzeczywistości i kreowania postaw moralnych. Tytuł zaś jest wersem wiersza R.M. Rilke’go i autor - stając przed nim wyraźnie zachwyconym - widzi w nim (w owym wezwaniu) skoncentrowaną esencję, jaką można wydestylować z wszelkich istniejących religii, szkół medytacji, reguł rządzących sektami i wszelkich innych zaleceń treningowych; cały instruktaż rozwoju człowieka w tym jednym zdaniu.
Krytyczny stosunek do religii objawia się już w samym wstępie do dzieła - w porównaniu jej do innego “widma krążącego po Europie”. Z niejakim smutkiem (może nawet ironiczną irytacją) odnotowuje autor wejście europejskiego oświecenia w fazę kryzysu i nas wszystkich w erę postsekularną. Czy więc “unieruchomione i opuszczone warsztaty produkcji metafizyki” ruszą na nowo, uruchamiane przez wytwórców nowych iluzji? Na szczęście nie, Sloterdijk wykazuje nie tyle, iż powrót religii jest niemożliwy, co sama jej idea straciła oparcie i okazuje się jedynie błędnie dotychczas kwalifikowanymi spirytualnymi systemami ćwiczeń indywidualnych bądź kolektywnych. Znika więc podział na religie prawdziwe i przesąd oraz na wierzących i niewierzących, a zastępuje go podział na praktykujących bądź nie pewne ćwiczenia ducha.
Zresztą ćwiczenie widzi Sloterdijk we wszystkim niemal: i w wittgensteinowskiej teorii “gier językowych”, i w cyrkowych sztukach (w tym i w ćwiczeniu się w głodzeniu z opowiadania Kafki czy linoskoczku z innego jeszcze tegoż),i w życiu monastycznym. Gdyż jest ono - ćwiczenie - “angażującym ćwiczącego formowaniem życia”.
Główną różnicę między światem antycznym a współczesnością widzi Sloterdijk w działaniu; antycznemu ćwiczeniu i perfekcji przeciwstawia współczesne: produkcję i pracę; zaangażowanie sił życiowych w odmienny sposób, w odmiennych kierunkach.
W kontekście kulturowym dostrzega atrofię sztuki (wymuszoną przez dopuszczenie ‘niewidzialnej ręki rynku” do jej obszarów oraz górowanie wystawienniczych aspektów nad kreacyjnymi),stagnację w sporcie czy regres szkolnictwa.
Ważnymi figurami, pojawiającymi się na kartach książki, są trener i niekwestionowalny autorytet. Ale w jakim sensie? Jedną z ważnych tez dzieła jest przekonanie autora, że człowiek stwarza siebie nie poprzez pracę (jak chcieliby marksiści),nie poprzez “pracę nad sobą” (tu krytykuje też szeroko rozbudowany coaching),a poprzez życie w ćwiczeniach czyli powtarzalnych działaniach dających wzrastanie kwalifikacji do przeprowadzania pewnych operacji. Wiedziałem, że wkładanie butów do biegania kilka razy w tygodniu służy głębokiej mojej przebudowie (i mówię to nie do końca sarkastycznie). Taką - jako ludzie - mamy potrzebę: żyć w ćwiczeniach.
Z niemałym zdumieniem i narastającą fascynacją zaczynam za to czytać te fragmenty książki, w których daje Sloterdijk swoją wykładnię przyszłości nauki i nauczania (strony gdzieś 218-221). Wychodzi oto od założenia, że wciąż jeszcze funkcjonujący a dziewiętnastowieczny w istocie model nauczania “walizka-i-kuferek” jest tworem martwym wobec przemian jakie dokonały się od owego dziewiętnastego wieku i jakie właśnie dokonują się na naszych oczach. Nowy uniwersytet (nazywany tu przez myśliciela Dyscypliniką Ogólną) miałby być hybrydą i trzynastogłowym monstrum łączącym w jeden przedmiot nauki dziedziny tak odległe jak akrobatyka i estetyka, epistemika (z filozofią),retoryka i sofistyka, uczenie maszynowe, rytualistyka (w tym i “religie”),wiedza o praktyce seksualnej, encyklopedia systemów medytacyjnych, atletyka. Oto odpowiedź na pytania o przyszłość roli człowieka, o przyszłość nauczania, stawiane z troską przez Hararriego czy Byung-Chula. Oto pierwsze zdanie pozytywnego programu, jakiś pomysł, jak postawić pierwszy krok. Oto pomysł, jak w praktyce wykorzystać wiedzę; że nie z uniwersytetu, a z praktyki i ćwiczeń czerpie się budulec dla pozycji i biegłości zawodowej w większości dziedzin. Już choćby po to, by wpaść na to odkrycie, warto wziąć tą książkę do ręki.
Trudno czyta się tą książkę. Mi się trudno ją czyta, tak jak z trudem brnę przez Nietzschego, Kierkegaarda, czy Ciorana; mój umysł broni się przed czystą filozofią. A napisana jest wszak pięknie, myśli są - jak dla mnie - odkrywcze, a potem przeniesione w dość klarowny wywód. Tyle, że stale trzeba być w napięciu, skupieniu, samotności najlepiej. Nie łyka się stron, a przeciwnie: czasem trzeba zdanie przeczytać drugi i trzeci raz (czasem dla jego zrozumienia, a czasem dla piękna…). Wysiłek jest jednak nagrodzony wielką satysfakcją z przeczytania czegoś, co jest ważnym dokonaniem współczesnej myśli. No i dowiedziałem się przypadkiem, że R.M. Rilke był przez dwa lata sekretarzem Rodina (ach ta moja niechęć do biografii). Sam zaś wiersz Rilkego czytam jeszcze i w tłumaczeniu Jastruna (Mieczysława),i w oryginale - i wszystkie one piękne: ten kamień przyglądający się nam, to jak ta otchłań wglądająca w nas, gdy i my na nią spojrzymy…
Peter Sloterdijk, to moje kolejne odkrycie, a ten filozof jest już na “rynku” kilka dekad. Tak sobie podczas lektury myślę, że jakbym tak odpowiednio długo się nad tematem zastanawiał (na przykład może z pół życia),to do podobnych co Slotejdijk wniosków o opowiadaniach Kafki czy filozofii Ciorana bym doszedł i w podobne eseje potrafił je ubrać, a ten uważa tymczasem (i jeszcze wprowadza to w życie swe twórcze),że nim najwierniejszy czytelnik poprzednie dzieło doczyta do końca, jego - autora - obowiązkiem jest mieć już kolejne gotowe (a lepiej nawet ze dwa)! Takie tempo myślenia! W Polsce, to chyba tylko Mróz mu dorównuje w tym względzie, tyle że już tak może mniej z myśleniem?
Jak nieco odpocznę i poukładam sobie jego myśli w głowie, to do Sloterdijka z pewnością powrócę (mam na półce “Gorliwość Boga”, a coś jeszcze w czytniku). A tymczasem może już czas - niezadługo - na powrót do Ciorana czy może najpierw do Brach-Czainy?

Sloterdijk mocno, uzupełnia swoją immunologię ogólną wziętą głównie ze "sfer", do koncepcji antropotechnik, ascetologii oraz życia ćwiczącego dla przeformułowania perspektywy postsekularnej, patrzenia na religię i nowoczesności jako takiej.
Bezsensem byłoby streszczenie tej książki na takiej stronie, ale z zastrzeżeń powiem tylko, że jest mocno nierówna i miejscami zbyt rozwlekła (całość mogłaby mieć koło 300 stron bez spadku merytorycznego),a polska przedmowa napisana jest beznadziejnie. O wiele sensowniej sięgnąć po esej Cezarego Rudnickiego "Etyka hierarchii Petera Sloterdijka" jako krótkiego wstępu do tej pozycji.

Muszę przyznać, że mimo trybu nakazującego użytego przez autora w tytule 'musisz życie swe odmienić', trybu który zwykle budzi we mnie odruchową negację i gotowość do buntu lektura wyręczając mnie odmieniła moje życie. Początkowo przyjęłam ją trochę depresyjnie gdyż w dość drastyczny, dobitny sposób sukcesywnie odczarowywuje świat z fikcji i jej resztek, którymi usiłujemy się wciąż karmić i pokazuje zupełnie inny sposób patrzenia na człowieka i sens życia, sposób - z trudem przechodzi mi to przez klawiaturę, a jednak - sposób patrzenia na człowieka z podziwiem (na siebie może z trochę mniejszym - ilość nieznanych przedtem terminów zmusiła mnie do powątpiewania w swoją inteligencję) a na życie z sensem.

• Filozofia
  • Kultura, antropologia, etnologia