Tajemnica morskiej latarni

Świat Książki
2014-09-24
2014-09-24

Odnaleźć spokój w Irlandii

Ta historia jak dla mnie jest dosyć głupia. Bohaterka też. Część nadprzyrodzona bezsensowna, niepotrzebna.
Mentalność ludzi rodem z lat 70, 80 na pewno nie 21. wiek, więc wspomniane czasem smartfony i ipody wywołują szok.
Nikomu nie polecam.

Nikomu nie polecam.

Niezwykle przyjemna historia. Pełna miłości i uczuć. Przez chwilę bałam się że będzie mocno odrealniona, ale wyszło nieźle. Polecam

Trochę infantylne to wszystko. Główna bohaterka zostawia paskudną rodzinę i narzeczonego w Londynie, wyjeżdża do Irlandii, gdzie zamieszkuje u nieznanej ciotki. Niby pisze książkę, ale nie napisała ani słowa, zakochuje się w tajemniczym mężczyźnie, który jak rycerz na koniu pojawia się w odpowiednim miejscu i czasie. Bohaterka niby ma 33 lata, ale żyje i zachowuje się jak nastolatka.
Spodziewałam się czytadła, ale lekkiego i miłego. Tu za dużo mi zgrzytało.

"Tajemnica morskiej latarni" autorstwa Santy Montefiore to historia skłóconej rodziny, ukrytych przeszłości i miłości, która nigdy nie umiera.

Ellen Trawton ucieka ze swojego nudnego życia w Londynie i przed matką, która próbuje ją kontrolować i wydać za mąż za człowieka, którego ona nie kocha. Szuka schronienia w dzikiej scenerii Connemara w Irlandii u swojej odseparowanej od rodziny ciotki. Jednak piękno krajobrazów Irlandii skrywa długo zapomniane sekrety i tajemnice z przeszłości. Conor Macausland to tajemniczy i samotny mężczyzna. Jego żona Caitlin zginęła tragicznie w starej latarni morskiej, co doprowadziło go do rozpaczy. Kiedy Conor i Ellen się spotykają, rodzi się między nimi więź, ale niespokojny duch Caitlin jest gotów zrobić wszystko, by Conor nigdy już nikogo nie pokochał.

Ogólnie rzecz biorąc, "Tajemnica morskiej latarni" to przyjemna powieść obyczajowa z rodziną tajemnicą i wątkiem kryminalnym. Jednak wątek romantyczny jest słaby, brakuje mu głębi i napięcia.

Postaci są słabo wykreowane, a Ellen nie ma osobowości, poza momentami, kiedy zachowuje się jak nastolatka lub drwi z matki. Postacie męskie wypadają jeszcze gorzej, nie mają żadnych indywidualnych cech, różnią się tylko wiekiem i nazwiskami.
Największą wadą książki jest jednak dodanie wątku duchów, co może nie przypaść do gustu czytelnikom, którzy nie interesują się nadprzyrodzonymi tematami. Element duchów odwraca uwagę od ogólnej historii i wydaje się zbędny.

Pomimo swoich wad, "Tajemnica morskiej latarni" ma swoje zalety. Autorka opisuje piękno Connemary z taką miłością i pasją, że z łatwością przenosimy się do Irlandii, odczuwając każdy zapach, kolor i dźwięk. Ponadto tajemnicza i intrygująca przeszłość rodzinna, która zostaje stopniowo odkrywana, dodaje powieści interesującego kryminalnego elementu.

Jednakże ogólnie rzecz biorąc, "Tajemnica morskiej latarni" jest powieścią średniej klasy, niewyróżniającą się niczym szczególnym. To dobrze napisana, przyjemna lektura, która z pewnością dostarczy czytelnikowi kilku godzin relaksu i przyjemnego wypoczynku, ale niestety nie zrobi na nim dużego wrażenia.

Mimo że nie mogę polecić tej książki z całego serca, uważam, że może ona zainteresować osoby, które lubią historie obyczajowe z tajemnicami i kryminałami w tle, a także tych, którzy chętnie przenoszą się w czasie i przestrzeni do malowniczych zakątków świata.

Podsumowując, choć "Tajemnica morskiej latarni" to przyjemna lektura z przewidywalną, ale interesującą historią obyczajową, słaby wątek romantyczny, słabo wykreowane postacie i niepotrzebny wątek duchów mogą zniechęcić niektórych czytelników.

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam.

Jestem fanką piórka Lucindy Riley. Bardzo lubię jej książki, które najczęściej towarzyszą mi w postaci audio. Odprężam się przy nich. To moje pierwsze spotkanie z Sante Montefiorie i bardzo mi się podobała historia, styl pisania.

Blog o książkach | BookaLove

To moje pierwsze spotkanie z autorką…i chyba ostatnie. Nie pamiętam już kiedy czytałam tak słabą powieść. Miałam wrażenie jakbym czytała debiut…naprawdę niskich lotów.

Fabuła, wątki, historia, bohaterowie - wszystko to w mojej ocenie nijakie, przewidywalne, płaskie.

Brak tu tajemnicy do odkrycia, o której mowa w tytule, akcji, intrygujących momentów. Główna bohaterka to młoda, infantylna kobieta, określająca się jako pisarka (a to ostatnia rzecz jaką robi) wychodzi na spacer i wpada na miłość swojego życia…acha. Do tego wątek ducha, który na końcu powieści jest w moim odczuciu kuriozalny.

I dodatkowo coś, czego bardzo nie lubię i co mnie niesamowicie irytuje, to ogromna ilość literówek 😵‍💫

Nie, nie, nie. Niestety, tej książce mówię zdecydowanie nie. Chociaż trzeba jej jedno oddać - ma ładną okładkę 😉

Blog o książkach | BookaLove

Brak tu tajemnicy do odkrycia, o której mowa w tytule, akcji, intrygujących...

Od saaaamego początku Conor nie podobał mi się. Nie jestem fanką jego związku z Elen i uważam, że nie pasują do siebie. Miłość między kochankami w tej książce wydaje się być płytka, jednak miłość rodzinna została przedstawiona bardzo dobrze.
Historia była dosyć ciekawa, podobał mi się motyw duchów.
Miałam dużą nadzieję, że Conor zabił swoją żonę, ale jak się okazało, jej śmierć była nie zbyt ekscytująca i tajemnicza.
Raczej nie polecę tej książki każdemu, ale była w porządku.

Historia była dosyć ciekawa, podobał mi się motyw duchów.
Miałam dużą nadzieję, że Conor zabił swoją żonę, ale jak się okazało, jej...

Troszkę zbyt oczywista fabuła.

Troszkę zbyt oczywista fabuła.

To kolejna powieść Montefiore, w której dochodząc do połowy książki tracę zainteresowanie, gdyż losy bohaterów stają się oczywiste. Treść przepleciona niewiele wnoszącymi dialogami. Ostatecznie sprawdzam swoje przypuszczenia spoglądając w ostatnie rozdziały i okazuje się, że moje domysły były słuszne.

• Santa Montefiore