Przytul mnie mocno

Okładka książki Przytul mnie mocno Tatjana Polakowa
Okładka książki Przytul mnie mocno
Tatjana Polakowa Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Cykl: Olga Riazancewa (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Olga Riazancewa (tom 8)
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2009-01-01
2009-01-01

Ostatni tom o Oldze. Jak poprzednie książki z tego cyklu: intrygująca zagadka i polityka ocierająca się o mafijne interesy. Czytałam od połowy cyklu i nie jestem zdecydowana, czy chcę cofnąć się i przeczytać pierwsze tomy, czy wystarczy mi wiedza o tym, jak to się skończyło.

Uff. Skończyłam wreszcie. Na plus zaliczam autorce żelazną konsekwencję w kreowaniu wydarzeń. Trup ściele się nadal dość gęsto. Nadal ma wydźwięk polityczny. Jednak ciężar gatunkowy zbrodni jest determinowany indywidualnymi cechami psychicznymi mordercy. Rozumiem też, że czasy transformacji po upadku komunizmu wszędzie rodziły patologię, a autorka nie boi się o niej pisać. Tylko dlaczego bohaterka ma nie tylko mentalność dziecka, które nie umie przewidzieć konsekwencji własnych działań, ale dodatkowo uwielbia być maltretowana? Ukryty emocjonalny sadyzm?
Przeczytałam i tyle. Czuję się rozczarowana. Obiektywnie po zapoznaniu się z serią twierdzę, że szkoda było czasu.

Przyjemne czytadło. Za niewątpliwy sukces autorki, uważam stworzenie bohaterki, która pomimo rozbijania się lamborghini, pomimo bycia współczesną Heleną co swoja urodą powala każdego( zwłaszcza słabość do niej przejawiają mężczyźni ustosunkowani albo chociaż z charakterem),irytuje tylko trochę.

Bardzo przyjemna powieść. Nie wiem, co prawda, do jakiego gatunku ją zaliczyć, bo i z kryminału trochę i z sensacji sporo, ale i część obyczajowa ma znaczenie. Dlatego też żałuję, że nie czytam po kolei ale przeskakuję tomy, dużo wtedy stracę wracając do poprzednich, a i teraz niektóre sytuacje były dla mnie nie do końca jasne. Książka bardzo mi się spodobała, początkowo wciągnęła średnio, ale każda kolejna strona była lepsza.

Całą 8-tomową serię pochłonęłam w rekordowym tempie, wciągneła mnie w swój przerażający,krwawy świat natychmiast.
Wspaniały kryminał - pełen akcji ,zawiłej intrygi , dowcipnej narracji ,gorącej miłości. Idealnie osadzony w rosyjskiej rzeczywistości polityczno-przestępczej.Bo mamy tu dwa w jednym - politycy są jednocześnie szefami mafii,normalka w Rosji.
Nie da się nie lubić bohaterki ,żadna z niej świętoszka ,dziewczyna z krwi i kości.By przeżyć świecie ,w którym najlepszy przyjaciel może wbić nóż w plecy, a zaufać można tylko psu,musiała się przystosować .
Mimo wszystko nie straciła tej odrobiny człowieczeństwa ,która jej jeszcze została.
Jej odwaga wprawia w osłupienie największych twardzieli,a niezłomny charakter ,wzbudza podziw. Potrafi położyć na szali własne życie by być w zgodzie ze sobą.W mężczyznach,którzy mają władzę nad rzędami dusz w Rosji- wzbudza tak silne uczucia ,że potrafią dla niej zabijać bez zmrużenia oka.Mimo to jest chodzącym nieszczęściem ,a dlaczego ?.
Trzeba przeczytać ,by się tego dowiedzieć.

Nie da się nie...

Podobnie jak wszystkie z Olgą Riazancewą - ciekawy watek, niespodziewane rozwiązania...

uwielbiam rosyjskie kryminały wspólczesne, Nowa Rosja, mafia, ( nowo )bogactwo i prostolinijnosc, wręcz prostactwo niektórych pomieszane z zagadkmi kryminalnymi

byłam tak zaintrygowana wcześniejszymi tomami, że nie doczekawszy się egzemplarza w bibliotece, po prostu ją kupiłam, nie żałuję!

Moja ulubiona część serii o Oldze:) Jej jedyna wada - kończy cykl, przynajmniej w polskim tłumaczeniu.

• Tatiana Polakowa
  • Przeczytane w 2018