Dobry geniusz

Okładka książki Dobry geniusz Ludwik Świeżawski
Okładka książki Dobry geniusz
Ludwik Świeżawski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Trylogia o życiu polskiego malarza Artura Grottgera (tom 3) biografia, autobiografia, pamiętnik
465 str. 7 godz. 45 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Cykl:
Trylogia o życiu polskiego malarza Artura Grottgera (tom 3)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
465
Czas czytania
7 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
8321802028
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
30
27

Na półkach: ,

Ostatnia część trylogii o Grottgerze głęboko porusza. Tym bardziej jeśli kojarzyłem już wcześniej, że zmarł młodo, nie znałem tylko okoliczności.
Dzieje miłości Artura i Wandy od początku tej części zwalniają, zapewne to odbicie potężnej ilości źródeł w zbiorze listów tej pary, wydanych na początku XX wieku i autor nie był w stanie przeprowadzić ich ostrej selekcji.
W trakcie lektury odczuwa się coraz większą sympatię dla Grottgera, a zarazem coraz większy smutek, gdy coraz silniej przebijają się do narracji sygnały o chorobie malarza. To książka bez bezpośredniego happy-endu, ale zarazem pamiątka po człowieku, który w ciągu krótkiego życia zdążył wystawić sobie pomnik i przysłużyć się krajowi swoim talentem.

Ostatnia część trylogii o Grottgerze głęboko porusza. Tym bardziej jeśli kojarzyłem już wcześniej, że zmarł młodo, nie znałem tylko okoliczności.
Dzieje miłości Artura i Wandy od początku tej części zwalniają, zapewne to odbicie potężnej ilości źródeł w zbiorze listów tej pary, wydanych na początku XX wieku i autor nie był w stanie przeprowadzić ich ostrej selekcji.
W...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
380
225

Na półkach:

Ostatni tom opowiada biografię Grottgera od lipca 1866 r., gdy wystawił we Lwowie swoją "Lithuanię", następnie jego wyjazd do Paryża, intensywną pracę nad cyklem "Wojna", udział wystawie powszechnej, a kończy się gwałtowną chorobą i śmiercią w uzdrowisku Amélie-les-Bains 13 XII 1867 r. Pobyt we Francji miał przynieść uznanie i pozycję pozwalającą na małżeństwo. Przyniósł ogrom tęsknoty za ojczyzną, bliskimi i ukochaną, rozczarowanie i dramatyczny koniec. Miał 30 lat. Wybacza się dłużyzny i cytaty, ostatnie strony są przejmujące, czytałem je - jak dawno już nie - ze wzruszeniem, z poczuciem wielkiej straty. Poruszają do głębi opisy pogrzebu, sprowadzenia zwłok do Polski, żałoby. Klucz do całej trylogii dają ostatnie wersy, gdy autor zarysowując dalsze losy bohaterów powieści pokazuje swoją genealogię: jego babka Skolimowska z Dynisk wywodziła się z grona najdroższych przyjaciół malarza. "Z pietyzmu dla domowej, patriotycznej tradycji powstała tak książka". Tak, to książka napisana sercem. Ta wspaniała postać na taką właśnie zasługiwała.

Ostatni tom opowiada biografię Grottgera od lipca 1866 r., gdy wystawił we Lwowie swoją "Lithuanię", następnie jego wyjazd do Paryża, intensywną pracę nad cyklem "Wojna", udział wystawie powszechnej, a kończy się gwałtowną chorobą i śmiercią w uzdrowisku Amélie-les-Bains 13 XII 1867 r. Pobyt we Francji miał przynieść uznanie i pozycję pozwalającą na małżeństwo. Przyniósł...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Pisarz
    1
  • Bigrafie, autobigrafie i pamiętniki
    1
  • L. polska
    1
  • Wymienię/Sprzedam
    1
  • Malarze i malarstwo
    1
  • Czeka w bibliotece
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Więcej
Ludwik Świeżawski Dobry geniusz Zobacz więcej
Ludwik Świeżawski Dobry geniusz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także