Balladyna

Okładka książki Balladyna Juliusz Słowacki
Okładka książki Balladyna
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Greg Seria: Złota seria utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Złota seria
Greg
2003-01-01
2003-01-01
zbrodnia romantyzm

To było zaskakująco DOBRE!

To było zaskakująco DOBRE!

Jak wiele jest w stanie zrobić kobieta, by osiągnąć to, czego pragnie?

A pragnień ma wiele – poważanie, pozycja społeczna, pieniądze, mężczyzna, no i władza.

To kusi każdego, ale nie każdy byłby gotów zaprzedać duszę diabłu, by to osiągnąć.

Balladyna to zrobiła.

Miłe złego początki. Uwielbiam koniec – wydanie na samą siebie wyroku. Ale czy ten wyrok nie został wydany już wcześniej? W momencie pierwszego spotkania z przyszłym mężem, gdy pojawiła się myśl o zabiciu siostry?

Jak wiele jest w stanie zrobić kobieta, by osiągnąć to, czego pragnie?

Balladyna to zrobiła.

Dzieło legendarno-baśniowe, mocno niebanalne, wieloznaczne i wielowymiarowe. Nawiązuje do dramatów Szekspira (Makbet, Król Lear, Sen nocy letniej) tak otwarcie, jak De Palma (Nietykalni) do Eisensteina (Pancernik Potiomkin).

Słowacki bawi się formą, eksperymentuje, mami czytelnika magią, czarami, nagłymi zwrotami akcji, a nade wszystko kreatywnym podejściem do faktów historycznych. Dramat buzuje od namiętności, trup ściele się gęsto. Wprost nie można zrobić kroku, aby nie nadepnąć na kogoś, kto właśnie padł bez życia. Jest też (skromny, ale jednak!) wątek LGBT: „Panna młoda wąs miała, ojciec wąs ogolił i wszystko szło jak z płatka”. Fragment dotyczący ojca świadczy o tym, że legendarne nieuświadomienie polskiego chłopstwa ma swój początek w czasach mitycznej dynastii Popielidów.

Przewodnim motywem dramatu jest miłość i władza, ze szczególnym uwzględnieniem miłości do władzy. Autor powołuje do życia różnorodne postacie, w tym ludzi oraz istoty baśniowe. Są wśród nich osobnicy mniej lub bardziej zaburzeni (pijaczyna, socjopaci, nekrofil),a także trwale bądź czasowo (sprawka Goplany) niezdolni do podejmowania samodzielnych decyzji. Tam, gdzie Szekspir potrzebował aż trzech wiedźm, Słowacki posłużył się jedną (galaretowatą, zdaniem Grabca),za to nieszczęśliwie zakochaną nimfą wodną, Goplaną

(za komuny jeździła po scenie Teatru Narodowego najprawdziwszą hondą!)

„Balladyna” stanowi dowód poetyckiego kunsztu Słowackiego, jego poczucia humoru i dystansu do siebie. Słowa Starca, że matka Balladyny i Aliny byłaby dla biblijnego Adama lepszą żoną, niż Ewa, puentuje zdanie: „Bo bez zębów, jabłek by nie jadła”. Natomiast śmiertelne porażenie piorunem, koronowanej chwilę wcześniej na królową Polski Balladyny, zostało skomentowane uwagą, że autorowi „niniejszej sztuki” śmierć od pioruna nie grozi, gdyż nie w koronie chodzi, tylko w wieńcu laurowym.

Akcja dramatu obejmuje cztery dni i dzieje się wczesną wiosną. Co pozwala skonstatować, że Słowacki nie tylko wielkim poetą był, ale nie bez kozery uważany jest za wieszcza. Jak się bowiem okazuje, wszystko przewidział, a już zwłaszcza zmiany klimatyczne. Bo tylko globalnym ociepleniem można wytłumaczyć fakt, że w „Balladynie” już wczesną wiosną krzaki malin uginają się od owoców, a w polu uwijają się żniwiarze.

1,75/5 ⭐
Lektura nie była zbytnio ciekawa, ale mógłbym stwierdzić, iż na pewno ciekawsza od poprzedniej, "Stary człowiek i morze". Generalnie byłoby 1,25 ale już o 0,5 gwiazdki więcej z uwagi na bezcenną scenę z Balladyną i samą jej postać, która jest świetna i... Zabójcza dosłownie, ponieważ Balladyna jest mordercą i zabija ludzi, aby osiągnąć swoje upragnione cele.

1,75/5 ⭐

Kiedyś się to czytało, niech będzie; dobra:)

Kiedyś się to czytało, niech będzie; dobra:)

Jedna z najlepszych lektur

Jedna z najlepszych lektur

Czytałem inne wydanie, ale opinie zamieszczam tutaj: Słowacki właśnie takimi pracami pokazał jak wielkim był pisarzem. Niesamowite dzieło do którego się wraca

Szkolny klasyk. Gdyby została napisana w dzisiejszych czasach, pewnie ochrzczonoby ją "polską odpowiedzią na Makbeta" :) to jeden z tych utworów, które zapadają w pamięć. Dzięki sięgnieciu po niego ponownie po latach, mogłam spojrzeć na historię i sprawy typowo językowe z zupełnie innej strony. Słowacki stworzył baśń z elementami fantasy! A przy tym z bardzo prostym przekazem, w końcu główna bohaterka od początku dążyła do jednego celu.

Bardzo przykra historia, a do tego....hmmmm.... jakże życiowa.

Bardzo przykra historia, a do tego....hmmmm.... jakże życiowa.

Jak na szkolną lekturę była nawet ok. Druga najlepsza po „Kamieniach na szaniec” .

• Lektury
  • Lektury szkolne