Życie. Powieść graficzna

Okładka książki Życie. Powieść graficzna Yoshihiro Tatsumi
Okładka książki Życie. Powieść graficzna
Yoshihiro Tatsumi Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe komiksy
840 str. 14 godz. 0 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Gekiga Hyōryū / 劇画漂流
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania:
2014-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-01
Liczba stron:
840
Czas czytania
14 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393603701
Tłumacz:
Krzysztof Uliszewski
Tagi:
Życie. Powieść graficzna Gekiga Hyōryū Japonia
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
721
658

Na półkach: ,

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3130-zycie-powiesc-graficzna

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3130-zycie-powiesc-graficzna

Pokaż mimo to

avatar
963
263

Na półkach: ,

Monumentalna cegła autobiograficzna o życiu Yoshihiro Tatsumiego. Śledzimy losy początkującego mangaki, jego rozwój oraz powstanie nowego gatunku komiksu.
Akcja osadzona jest w powojennej Japonii, a ciekawym zabiegiem jest wplatanie w opowieść kontekstów historycznych i kulturowych. Ciekawa rzecz, zwłaszcza dla fanów gatunku.
Ja daję trochę naciągane 7/10, bo bardzo podobało mi się ukazanie całego świata wydawniczego, wojenki pomiędzy autorami i ich zleceniodawcami. Warto przeczytać.

Monumentalna cegła autobiograficzna o życiu Yoshihiro Tatsumiego. Śledzimy losy początkującego mangaki, jego rozwój oraz powstanie nowego gatunku komiksu.
Akcja osadzona jest w powojennej Japonii, a ciekawym zabiegiem jest wplatanie w opowieść kontekstów historycznych i kulturowych. Ciekawa rzecz, zwłaszcza dla fanów gatunku.
Ja daję trochę naciągane 7/10, bo bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2340
2337

Na półkach: ,

Autor na 832 stronach przybliża czytelnikowi początki japońskiej mangi. Datują się na lata czterdzieste, po zakończeniu drugiej wojny światowej. Komiks niczym gejzer w czasie erupcji tudzież fale tsunami zalewa nas wielością nazwisk autorów. Ponieważ są to nazwiska japońskie, już po chwili wydają się być do siebie bardzo podobne i na dobrą sprawę należy się wysilić, by nie pomylić postaci. Do przemarszu postaci przez karty powieści są od czasu do czasu dołączane ich prace. Ponieważ, jak przypuszczam, są pomniejszone to stają się nieczytelne, ich wydźwięk satyryczny całkowicie umyka czytelnikowi. Również jakość samej kreski tych swoistych cytatów pozostawia wiele do życzenia, jeśli tak wyglądały oryginalne prace, to początki japońskiego komiksu nie powalają z nóg. Książka ma być autobiografią, lecz jej wymowa jest smutna. Młody chłopak całe swoje życie miotał się między wyborem pomiędzy komiksami, które chciał tworzyć a krótkimi formami (około 30 stronicowymi) na jakie był popyt. Ponieważ nie podjął studiów, to rysowanie mangi stanowiło jego źródło utrzymania. Chciał robić to dobrze, być kreatywnym, wprowadzać innowacyjne pomysły, niestety, ciężko mu było znaleźć wydawców, którzy odważyliby się na ryzyko i zainwestowali w nowe idee. Komiks jest narysowany poprawnie, czarno-biały, a jego dużą zaletą są napomknięcia dotyczące historii, ekonomii i polityki Japonii. Dla polskiego czytelnika są ciekawym źródłem wiedzy. Powieść jak najbardziej nadaje się do przeczytania, lecz nie rozpływałam się nad nią w zachwytach. Na pewno nie sięgnęłabym po nią raz jeszcze.

Autor na 832 stronach przybliża czytelnikowi początki japońskiej mangi. Datują się na lata czterdzieste, po zakończeniu drugiej wojny światowej. Komiks niczym gejzer w czasie erupcji tudzież fale tsunami zalewa nas wielością nazwisk autorów. Ponieważ są to nazwiska japońskie, już po chwili wydają się być do siebie bardzo podobne i na dobrą sprawę należy się wysilić, by nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1407
281

Na półkach: , , ,

Brak takich pozycji na polskim rynku mangowym. "Życie" Yoshihiro Tatsumi to pozycja licząca ponad 800 stron, tak więc na jej kartach pojawia się wiele wątków. Dla mnie najistotniejszym okazał się motyw pasji oraz pracy. Ukazanie flow mangowego procesu twórczego, przeplatanego z momentami zwątpienia oraz poszukiwania własnej drogi to zdecydowanie zalety tej powieści graficznej. Wiele osób zaznacza wagę przemian politycznych ukazanych w pracy, lecz jak dla mnie były one jedynie elementami tła, punktem zaczepienia, nie natomiast istotą mangi.
Rynek polskiej mangi usilnie kieruje swoje plany wydawnicze ku młodszym odbiorcom, co zaczyna nużyć. Całe szczęście, że pozycje takie jak ta, czy (ostatnio) prace Osamu Tezuki pojawiają się w naszym kraju. Miło jest poczytać coś posiadającego wolniejszą oraz skłaniająca do przemyśleń fabułę :).

Brak takich pozycji na polskim rynku mangowym. "Życie" Yoshihiro Tatsumi to pozycja licząca ponad 800 stron, tak więc na jej kartach pojawia się wiele wątków. Dla mnie najistotniejszym okazał się motyw pasji oraz pracy. Ukazanie flow mangowego procesu twórczego, przeplatanego z momentami zwątpienia oraz poszukiwania własnej drogi to zdecydowanie zalety tej powieści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
595
57

Na półkach: , ,

Już jakiś czas temu skończyłem czytać "Życie. Powieść graficzna" autorstwa Yoshihiro Tatsumi. Była to bodajże druga w całości przeczytania przeze mnie manga w życiu, ale nie mogłem trafić lepiej.

Ta wydana chyba w 2010 roku, a w Polsce pod koniec 2014 powieść graficzna liczy ok. 840 stron i jest kompletną zamkniętą historią. W 2010 roku zdobyła dwie nagrody Eisnera, czyli najbardziej prestiżowe nagrody komiksowe na świecie. Układ stron i kadrów został odwrócony na europejską modłę, więc czyta się to jak normalny komiks - od lewej do prawej i z góry na dół. Rysunki są czarno białe.

"Życie" jest autobiograficzną historią Tatsumiego, a konkretnie - dokładnym opisem jego początków na scenie mangowej. Książka zaczna się, gdy bohater ma naście lat i jako gimnazjalista zaczyna wysyłać swe krótkie historyjki obrazkowe do lokalnych magazynów, a kończy w momencie, gdy dwudziestokilkuletni Yoshihiro - już poważny twórca - odkrywa sposób w jaki chce tworzyć swe komiksy, co da początek jego właściwej twórczości.

Czytelnika, a zwłaszcza twórców, czy rozmaitych artystów od pierwszej strony wciągną przygody małego Hiroshiego i jego brata. Pięknie ukazane tutaj zostały narodziny właściwej powojennej mangi, wraz z magazynami tematycznymi, wypożyczalniami książek, oraz gęstą siecią wydawnictw, a wszystko z punktu widzenia zwykłego młodego geeka, później cenionego manganaki. Mały przedział czasowy komiksu pozwolił twórcy na wielką dokładność. Główny bohater przedstawiony został bardzo rzetelnie i satysfakcjonująco. Jest to jednak historia, której głównym wątkiem niezmiennie jest manga. Problemy rodzinne zepchnięte zostały na dalszy plan przez chociażby kłopoty finansowe wydawnictwa, czy historię wydawania zbiorów krótkich form kryminalnych w regionie Osaka. Mnie to w niczym nie przeszkadzało.

Nie za bardzo znam się na japońskiej twórczości, ale kreska i rysunki w tej powieści bardzo mi się podobały, chociaż ich dwukolorowość po paru setkach stron zaczęła trochę nużyć. Pięknie za to narysowane zostały plakaty filmowe, okładki, oraz fragmenty mang z ówczesnej epoki. Liczba tytułów i nazwisk twórców komiksowych zawartych w książce poraża. Właściwie co stronę opisywana jest kolejna manga lub film. Tatsumi bardzo sumiennie przedstawił czytelnikom swoje inspiracje i wzorce.

"Życie. Powieść graficzna" to prawdopodobnie najwspanialszy komiks jaki w życiu przeczytałem. Jego prawdziwość i uniwersalność wzrusza, a historia i bohaterowie inspirują i motywują do samodzielnej pracy twórczej. Nade wszystko jest to jednak niezwykle dokładne ukazanie Japonii w późnych latach czterdziestych i całych latach pięćdziesiątych, z jej osiągnięciami, przełomami i bohaterami.

Już jakiś czas temu skończyłem czytać "Życie. Powieść graficzna" autorstwa Yoshihiro Tatsumi. Była to bodajże druga w całości przeczytania przeze mnie manga w życiu, ale nie mogłem trafić lepiej.

Ta wydana chyba w 2010 roku, a w Polsce pod koniec 2014 powieść graficzna liczy ok. 840 stron i jest kompletną zamkniętą historią. W 2010 roku zdobyła dwie nagrody Eisnera, czyli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1969
148

Na półkach:

Ta manga to życiorys przepełniony nauką rysowania, pracą, staraniem, użeraniem się z wydawcami, pomysłami na mangę, ideami na jej temat, sukcesami i porażkami poniesionymi na polu zawodowych i własnych zainteresowań. Czyli jednym - rysowaniem i wydawaniem mang. Obejmuje całą młodość i wiele lat dorosłego życia.
Życie autora, tak jak prawie każdego realnego człowieka, jest pozbawione niesamowitych zdarzeń, walk o życie planety, czarów, nie pojawiają się żadne wróżki ani elfy. I manga obejmuje naprawdę duży kawałek życia :) Tak więc z jednej strony - nuda! Z drugiej miałam szansę zobaczyć, jak dziecięce marzenie zostaje przez chłopca oszlifowane i przekute w zajęcie na całe życie. Jak staje się sposobem na życie, wystarczającym źródłem utrzymania, aż wreszcie daje dorosłemu już mężczyźnie satysfakcję, rozpoznawalność i popularność. To fantastyczna historia sama w sobie.
Manga jest bardzo porządnie sklejona, zszyta i oprawiona. Mimo ceglastej formy podczas czytania nic się nie rozpadło i grzbiet też się nie zniszczył.

Ta manga to życiorys przepełniony nauką rysowania, pracą, staraniem, użeraniem się z wydawcami, pomysłami na mangę, ideami na jej temat, sukcesami i porażkami poniesionymi na polu zawodowych i własnych zainteresowań. Czyli jednym - rysowaniem i wydawaniem mang. Obejmuje całą młodość i wiele lat dorosłego życia.
Życie autora, tak jak prawie każdego realnego człowieka, jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2053
35

Na półkach: ,

Prawdę mówiąc, spodziewałem się więcej. Myślałem, że przez pryzmat opowieści o dorastającym i rozwijającym się rysowniku, opowiedziana będzie historia odbudowy Japonii po wyniszczającym konflikcie. I choć odniesień historycznych tu nie brak, to mają jedynie charakter rzucenia tła na rozwój rynku mangi i ewolucję samego gatunku.
Nie twierdzę, że nie warto. Bo warto! Poznajemy przecież losy postaci, która kładła podwaliny pod rozwój japońskiego komiksu. Ale ci, co nie są miłośnikami mangi, mogą spokojnie odjąć jedną gwiazdkę od mojej oceny. Fanatycy - mogą jedną dołożyć.

Prawdę mówiąc, spodziewałem się więcej. Myślałem, że przez pryzmat opowieści o dorastającym i rozwijającym się rysowniku, opowiedziana będzie historia odbudowy Japonii po wyniszczającym konflikcie. I choć odniesień historycznych tu nie brak, to mają jedynie charakter rzucenia tła na rozwój rynku mangi i ewolucję samego gatunku.
Nie twierdzę, że nie warto. Bo warto!...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
1

Na półkach:

Do ignorancji względem pewnych pól kultury nie powinno się przyznawać, jednak muszę wyznać, że mangą nigdy się nie interesowałam, nie miałam wiedzy o wyznacznikach gatunku, jego historii etc.. I będąc w takim stanie niewiedzy, który opisuję tylko po to, by podkreślić walory pracy traktującej o owym zjawisku, zetknęłam się z Życiem. Powieścią graficzną. Powieść jest niezwykle urzekająca - poczynając od "zamaszystej" koncepcji, wątków autotematycznych i autobiograficznych, ulokowania prywatnego filtra na płaszczyźnie szerszej, polityczno-społecznej, oraz świetnych kadrów, zwłaszcza tych, które przedstawiają plakaty filmowe czy fragmenty komiksów.

Do ignorancji względem pewnych pól kultury nie powinno się przyznawać, jednak muszę wyznać, że mangą nigdy się nie interesowałam, nie miałam wiedzy o wyznacznikach gatunku, jego historii etc.. I będąc w takim stanie niewiedzy, który opisuję tylko po to, by podkreślić walory pracy traktującej o owym zjawisku, zetknęłam się z Życiem. Powieścią graficzną. Powieść jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    15
  • Komiks
    6
  • Komiksy
    5
  • Manga
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2014
    2
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie. Powieść graficzna


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...

Przeczytaj także