"Chamuły", "gnidy", "przemilczacze"... Antologia dwudziestowiecznego pamfletu polskiego

Okładka książki "Chamuły", "gnidy", "przemilczacze"... Antologia dwudziestowiecznego pamfletu polskiego Dorota Kozicka
Okładka książki "Chamuły", "gnidy", "przemilczacze"... Antologia dwudziestowiecznego pamfletu polskiego
Dorota Kozicka Wydawnictwo: Universitas Seria: Krytyka XX i XXI wieku językoznawstwo, nauka o literaturze
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Krytyka XX i XXI wieku
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324212552
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Konstelacje krytyczne. Tom 1. Teorie i praktyki Dorota Kozicka, Monika Świerkosz, Katarzyna Trzeciak
Ocena 8,0
Konstelacje kr... Dorota Kozicka, Mon...
Okładka książki Nowe dwudziestolecie. Szkice o wartościach i poetykach prozy i poezji lat 1989-2009 Joanna Armatowska, Agnieszka Czyżak, Bernadetta Darska, Andrzej Franaszek, Arleta Galant, Jacek Gutorow, Krzysztof Hoffmann, Grzegorz Jankowicz, Marcin Jaworski, Anna Kałuża, Bogumiła Kaniewska, Zbigniew Kopeć, Dorota Kozicka, Marta Krzyśków, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Tomasz Mizerkiewicz, Jakub Momro, Joanna Orska, Paweł Próchniak, Magdalena Rabizo-Birek, Piotr Śliwiński, Krzysztof Uniłowski, Ewa Wiegandt, Andrzej Wójtowicz, Marek Zaleski
Ocena 7,3
Nowe dwudziest... Joanna Armatowska, ...
Okładka książki Formacja 1910. Świadkowie nowoczesności Tomasz Cieślak-Sokołowski, Dorota Kozicka
Ocena 0,0
Formacja 1910.... Tomasz Cieślak-Soko...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
380
225

Na półkach:

Świetny zbiór polemik pisanych na ostro i zjadliwie, czasem szturmem i bez ograniczeń, czasem metodą delikatnych szpil. Niektóre z nich zasługują na 10 punktów, ale to się należy autorom, a nie zbiorówce. Złośliwości o wielkich postaciach, tekstach, zjawiskach, składających się może nie na panoramę, ale spory wycinek XX-wiecznych sporów o polską kulturę. Może nie dla każdego są czytelne, częściowo pomocą są przypisy, ale nie wprowadzają oczywiście w istotę klanowych nienawiści, bo tego nie przyjęło się komentować. W tym sensie i tu są "przemilczacze". Polską kulturę raczej cechuje uładzenie, ucieranie stanowisk, nie szarżowanie, a jednak proszę, trochę tego szarpania i bojowania było - i dobrze, i więcej być powinno (byle, piszę za Witkiewiczem, ad rem i bez nienawiści osobistych, dlatego bodaj najmniej tu pasuje antymiłoszowy paszkwil pogubionego wówczas Gałczyńskiego, a i Nałkowski wojuje z Sienkiewiczem argumentami nie fair). Nie wszystkie ciosy bywały arcycelne, ale mistrzowskich jest aż nadto: nieśmiertelny Sandauer o Młodziakach (rozpleniony gatunek po 1989 r.),Wierzbicki o inteligenckich gnidach w PRL (gatunek nie znikający),Flaszen o spóźnionym womitowaniu komunizmu przez naszych twórców-stalinowców, ale i Barańczak, który bije w mit hiperkrytycznego Sandauera, Wyka z jego kąśnięsiem (wiecznie żywego oświeconego) dowcipnisiostwa Słonimiskiego et consortes, Grupiński roznoszący samowielbiące się nadęte towarzystwo "Zeszytów Literackich", czy Horubała o micie moralizatorskiego dyktatora opinii Michnika itd. Można pozazdrościć polemicznej weny i pióra. Czyta się ze smakiem, nawet gdy trudno się zgodzić i chciałoby się to i owo skontrować. Ale jeśli pojawia się chętka na powojowanie, to znaczy, że jest dobrze.

Świetny zbiór polemik pisanych na ostro i zjadliwie, czasem szturmem i bez ograniczeń, czasem metodą delikatnych szpil. Niektóre z nich zasługują na 10 punktów, ale to się należy autorom, a nie zbiorówce. Złośliwości o wielkich postaciach, tekstach, zjawiskach, składających się może nie na panoramę, ale spory wycinek XX-wiecznych sporów o polską kulturę. Może nie dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Papierowe
    1
  • ✨ Literaturoznawstwo / Kulturoznawstwo
    1
  • • 📰 Publicystyka literacka / Esej
    1
  • 📚 Posiadam - E-booki
    1
  • 🐙 Serie: Krytyka XX i XXI wieku
    1
  • • 📴 Literatura współczesna
    1
  • 🐝 Lektury - Studia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także