The Terrorist's Son: A Story of Choice

Okładka książki The Terrorist's Son: A Story of Choice Zak Ebrahim, Jeff Giles
Okładka książki The Terrorist's Son: A Story of Choice
Zak EbrahimJeff Giles Wydawnictwo: Simon & Schuster biografia, autobiografia, pamiętnik
The Terrorist's Son: A Story of Choice
Simon & Schuster
2014-09-09
2014-09-09

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Syn terrorysty. Historia wyboru Zak Ebrahim, Jeff Giles
Syn terrorysty... Zak Ebrahim, Jeff G...

„To historia o chłopcu, którego wyszkolono do nienawiści, i o mężczyźnie, który wybrał inną drogę.”

Żaden człowiek nie rodzi się zabójcą, terrorystą, gwałcicielem, przemocowcem. Ludzie są z natury dobrzy, życzliwi jeden dla drugiego, serdeczni, uczynni, pomocni. Skąd zatem biorą się te wszystkie nienawiści, które skłaniają niektórych do robienia krzywdy drugiej osobie?

„Nie bez przyczyny trzeba uczyć morderczej nienawiści. Nie tylko uczyć, ale i na siłę zaszczepiać. To fenomen, który nie występuje w sposób naturalny.”

Czy zatem ojciec może mieć na syna taki duży wpływ, by ten ślepo czynił zło? Mordował? Terroryzował? Zabijał?

„To kłamstwo, które powtarza się bez przerwy, często ludziom, którzy nie mają innej możliwości i których pozbawiono dostępu do innych światopoglądów. To kłamstwo, w które uwierzył mój ojciec. Miał nadzieję, że uda mu się mi je przekazać.”

Dalsza część recenzji tutaj: https://milionyliter.blogspot.com/2023/12/zak-ebrahim-syn-terrorysty.html

Chyba na początku należy w kilku słowach napisać kim w ogóle jest Zak Ebrahim, gdyż nie jest on osobą z pierwszych stron gazet, a „Syn terrorysty” to przecież swoista autobiografia. Ebrahim urodził się w 1983 roku w Pittsburghu i jest synem Amerykanki i Egipcjanina. Jego ojciec był inżynierem przemysłowym, a mama nauczycielką. Na pierwszy rzut oka jego historia nie wyróżnia się niczym szczególnym. 5 listopada 1990 roku jego ojciec, El-Sayyid Nosair, zabił rabina Me'ira Kahanego, założyciela Żydowskiej Ligi Obrony. Później zaś, w 1993, już w więzieniu, planuje wspólnie z innymi osadzonymi zamach bombowy na World Trade Center. Od tego momentu życie Zaka wygląda już zupełnie inaczej.
„Syn terrorysty. Historia wyboru” to szokująca i smutna historia życia chłopca/mężczyzny, którego życie w początkowej fazie zostało zniszczone, zrównane z ziemią, z powodu chorego fanatyzmu. Ebrahim w każdym z rozdziałów relacjonuje krok po kroku historią jego życia, historię wykluczenia z normalnego społeczeństwa z powodu zbrodni jego ojca. Gdyż, co jest niestety oczywiste, występek jego ojca naznaczył życie Zaka już na zawsze. Zmienił swoje imię i nazwisko, gdyż nie chce, by cokolwiek łączyło go dalej z ojcem. Ukrywał swoją tożsamość przed kolegami z klasy w szkole, gdyż mogło go spotkać z ich strony tylko coś złego, gdyby dowiedzieli się prawdy. Jednak to się nie udało. Był prześladowany, poniżany, ośmieszany. Musieli zmieniać swoje miejsce zamieszkania z matką ponad 20 razy. Osądzono go za coś, na co nie miał wpływu.
Teraz Zak obrał inną drogę życia. Podzielił się ze światem swoją historią, by pokazać, że można wybrać inną ścieżkę, bo każdy ma wybór. Dyskryminacja, przemoc, wykluczenie i uprzedzenia, to zło, z którym należy walczyć, gdyż wiodą one tylko do jeszcze większego zła. Takiego, jakiego doświadczył w swoim życiu Zak. Należy dbać o równość, patrzyć na innych z empatią i umiłować pokój, bo tylko one mogą doprowadzić do tego, że świat stanie się choć odrobinę lepszym miejscem do życia.
Historią Zaka należy odkryć samemu – nie ma sensu, bym jeszcze więcej zdradzał w tej recenzji. „Syna terrorysty” czyta się bardzo szybko – zarówno z powodu niewielkiej objętości, jak i dogłębnie przygnębiającej historii chłopca, który został pozbawiony dzieciństwa, padając ofiarą terroryzmu.

5 listopada 1990 roku ukochany ojciec okazał się być terrorystą. Mordercą, który zabił człowieka w imię organizacji, jaka później zostanie nazwana Al-Kaida. Pozbawi życia jedną osobę, postrzeli dwie kolejne i zniszczy życie swojej rodziny. Rodziny, która niemalże do końca wierzyła w jego niewinność.

Zak Ebrahim miał zaledwie siedem lat, gdy właśnie to się wydarzyło. Chłopiec nie rozumiał, dlaczego nagle musiał uciec z domu, dlaczego nie było przy nim taty ani dlaczego ludzie zaczęli inaczej go traktować. Podziw lub obrzydzenie gościło w oczach każdego, kto rozpoznawał w nim syna terrorysty. Na jedzenie rodzinie ledwo wystarczało, dzieciaki w szkole były okropne, a potem w jego życie wkroczył jeszcze ojczym, któremu daleko było do przykładnego muzułmanina. Życie zaczęło przypominać piekło.

Dopiero po latach Zak dowiedział się, co tak naprawdę zrobił jego ojciec i jakie nauki próbował mu wpoić. Wybrał jednak drogę pokoju i jako dorosły już mężczyzna zaczął dzielić się swoją historią z innymi. Historią o tym, co spotykało rodzinę człowieka, który okazał się terrorystą.

„Każdy ma wybór. Nawet jeśli wyszkolono cię do nienawiści, możesz wybrać tolerancję. Możesz wybrać pokój."

Słyszałam o dzieciach terrorystów, które od małego wychowywane były w gotowości oddania życia dla Allaha. Pierwszy raz miałam jednak styczność z opowieścią o rodzinie, która była po prostu szczęśliwa. Która miewała swoje problemy, ale która była zaskakująco normalna. Ojciec zabierał dzieci do wesołego miasteczka i szanował swoją żonę. Z roku na rok stawał się coraz bardziej brutalny w poglądach, ale nikt nie przeczuwał, co może nadejść. Ta zupełnie inna perspektywa była odświeżająca.
„Syn Terrorysty" opowiada o tej codziennej normalności oraz tym, co nastąpiło 5 listopada 1990 roku. O ciągłym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, głodzie, przemocy fizycznej oraz psychicznej i stopniowym uwalnianiu się od toksycznych przekonań wpojonych za młodu. Całość ma około stu stron, więc czyta się to na raz i czytelnik zostaje na koniec z dużym niedosytem, ale za to z zwiększonym zasięgiem wzroku.
Każdy z nas powinien zastanowić się, jak często skreśla człowieka przez pozory oraz jak często wydaje nam się, że dla kogoś już nie ma nadziei.

Po historii życia Zaka Embrahima mamy informacje o autorach i namiary na prelekcję, której zawdzięczamy książkę oraz prelekcje powiązane, a na koniec oczywiście jest garść informacji o TED oraz o TED BOOKS. To standardowe podpowiedzi, gdzie zgłębiać temat z tego tytułu lub gdzie szukać jeszcze innych. Seria ma moje serce i z ochotą będę poznawała jej kolejne tytuły!

Zak Ebrahim miał zaledwie siedem lat, gdy właśnie to się wydarzyło....

Syn terrorysty, dziecko. W jakim świecie dorastało, jak odczuwało świat. Z wielkim współczuciem do autora czytałam o jego losach. Jak zwykle świat jest skomplikowany. Wspaniale, że człowiek może być silny i przeciwstawi się temu, czego nie chce. Wolna wola i naprawa świata. Lektura powinna być obowiązkowa.

Po pierwsze "TED" dało jakiś impuls do sięgnięcia po nią, no... że nie może być to książka banalna. I nie jest. Moja opinia przerodziła się w pewną opowieść, którą zamieściłem na moim kanale YT.
Poniżej link do filmu o książce. Zapraszam.

Poniżej link do filmu o książce. Zapraszam.

• Thriller/Kryminał/Sensacja
  • Reportaż