Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury

baśnie, legendy, podania
2015-01-01
Tomasz Wyżyński
folklor cudowność

Przeczytane, ale już chyba za późno dla mnie na baśnie. Zupełnie mnie ta stylistyka nie wciąga. Mimo tego nie żałuję, że sięgnąłem po to opracowanie, gdyż dzięki temu przypomniałem sobie kilka mniej popularnych historii, które gdzieś tam w dzieciństwie obiły mi się o uszy i zniknęły po przejściu w wiek bardziej dojrzały. Został tylko Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i...

Nie do końca jest tym, czego się spodziewałem (przeczytawszy "Bez cenzury" sądziłem, że znajdę drukiem baśń "Czerwony kapturek" w formie filmu z 2012 roku). Ale i tak jest bardzo dobrze.

Wraz ze Szczurami Wrocławia Szpital dostałem w komplecie właśnie baśnie. Miło było wrócić do wspomnień z dzieciństwa kiedy słuchało się tych bajek do snu.
Powiem szczerze, że wielu z tych, które się tu pojawiły nigdy nawet nie znałem, a większość bajek czytało się naprawdę przyjemnie. Zdarzały się też takie przy których miałem ciarki i takie, przy których śmiałem się na...

Nie wiem dlaczego wcześniej nie dodałam tej pozycji na moją listę przeczytanych, bo przeczytałam ja dawno. Dawno ale pamiętam, że szybko. Jeśli chodzi o treść to nie wiem, czy książka przetrwała próbę czasu, bo mało co z niej pamiętam, ale raczej mi się podobała i była przyjemna.

Odkrycie na nowo pierwszych wersji znanych historii w posępnej, często mrocznej i bardziej brutalnej odsłonie. Kto nie lubi baśni?

Zbiór 50 baśni spisanych przez braci Grimm.
Krótkie, na temat bez upiększeń i rozciągania fabuły. Czytałam w ciągu całego miesiąca z przyjemnością i zaciekawieniem ponieważ większości nie znałam.

Na liście moich ulubionych gatunków literackich z pewnością nie znajdzie się baśni - wyrosłam z nich już wiele lat temu. Zaintrygował mnie jednak tytuł, a raczej dodatek do tytułu "bez cenzury". Baśnie Braci Grimm zawsze odbiegały od tego, co w swoich opowieściach przedstawiał chociażby Walt Disney. Nie było w nich cukierkowej słodyczy, złe uczynki bywały często brutalnie...

Jest ko kolejny zbiór opowiadań Braci Grimm, z tym, że opowiadania są bliższe oryginałom niż zwykle w tomikach dla dzieci. Nie zauważyłam jednak, aby były jakoś bardziej krwawe i brutalne niż te, które już są zawarte w innym zbiorze baśni Braci Grimm, chociaż nie brakuje nowych opowiadań, wcześniej mi nie znanych. Wiedząc, jakie bajki obecnie oglądają dzieci - śmiało można...

W opisie przeczytałam, że opowiedziane na nowo baśnie nabrały ogromnej siły. No, nie wiem. Jak dla mnie to chyba oryginały miały większą siłę. Może jestem tradycjonalistką, ale żadnych fajerwerków tu nie widzę. Niezłe i tyle.

Wreszcie! Wreszcie baśnie, które nie są ugrzecznione! Na to czekałam. Czytało się rewelacyjnie. Słodkie i cukierkowe wersje baśni nie są tym, co znam z dzieciństwa. Ja znam "Żabiego króla", którym księżniczka rzucała po ścianach, a nie dawała mu grzecznie buzi, żeby zamienił się w królewicza.

Dyskusje

2 070
    1 485
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2019
  • Fantastyka
  • Ebook

Philip Pullman Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury Zobacz więcej