Londyn nowych Ruskich. Od Berezowskiego do Deripaski

Okładka książki Londyn nowych Ruskich. Od Berezowskiego do Deripaski Mark Hollingsworth
Okładka książki Londyn nowych Ruskich. Od Berezowskiego do Deripaski
Mark Hollingsworth Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal reportaż
reportaż
Londongrad
Grupa Wydawnicza Foksal
2014-08-06
2014-08-06

Okładka książki Idę tam gdzie idę. Autobiografia Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...
Okładka książki Z Pokorą przez życie Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
Z Pokorą przez... Wojciech Pokora, Kr...
Okładka książki Taka zabawna historia Juliusz Ćwieluch, Krzysztof Kowalewski (aktor)
Taka zabawna h... Juliusz Ćwieluch, K...

W sumie dość interesujące, choć miejscami monotonne. Zwłaszcza gdy autorzy wymieniają rosyjskie inwestycje i jednym ciurkiem podają adresy nieruchomości w Londynie.
Bo wychodzi na to że rosyjscy oligarchowie właśnie Londyn obrali sobie za swoją światowa bazę. Niepokojąca jest skala tej inwazji.
Ciekawe jaki obecnie wpływ ma to rosyjskie lobby na politykę UK i Brexit (ale to już temat na kolejną książkę). IMHO zagrożenie ze strony Rosjan jest znacznie groźniejsze dla Anglików niż to ze strony islamu. Tylko, że ci Anglicy jakoś tego nie zauważają.
Klasowe społeczeństwo brytyjskie szybko zaakceptowało nowych sąsiadów, którzy przecież dochodzili do majątków w sposób co najmniej kontrowersyjny. Ale cóż, pecunia non olet.

Tak czy siak zupełnie inaczej patrzę teraz na Londyn spacerując ulicami Mayfair, Kensington, Belgravii, czy Chelsea (może nawet kiedyś wezmę ze sobą tę książkę w charakterze przewodnika).

Na minus - niestaranna redakcja, bo trochę błędów znalazłem:

97 jest Solos zamiast Soros
98 jw

Putin powiedział że jego ulubionym ciosem judo jest de-ashi-barai
'De ashi barai' to rzut, a szczegółowiej - podcięcie. W judo w zasadzie nie ma ciosów (i nie trzeba być wielkim specjalistą od sportu żeby wiedzieć, czym się różni judo od karate)

"ogrody utrzymane w wytwornym formalnym angielskim stylu"
tymczasem styl angielski w ogrodnictwie cechuje swoboda i brak formalizmu

W gminie Royal Borough, obejmującej Kensington i Chelsea - może się tu czepiam, ale jednak trochę niezręczne to tłumaczenie

Znakomita, doskonale udokumentowana książka o rosyjskich oligarchach, ich nielegalnym pozyskaniu majątku i transferze pieniędzy do Wielkiej Brytanii. Książka obejmuje wiele aspektów ich życia -układy z państwem, sprzeciw Putinowi, szastanie pieniędzmi w Londynie-kupno nieruchomości, jachtów, samolotów , dzieł sztuki, Książka która w nie najlepszym świetle stawia też Wielką Brytanie, która w pogoni za zyskiem pozwoliła na wykup przez Nowych Ruskich swego kraju. USA okazały się tu o wiele bardziej powściągliwe choć też swoje zarobiły. Ciekawe co będzie po Brexit ? Książka mówi o faktach, a czyta się jak dobry kryminał. Plus za to, że książka napisana przez Brytyjczyków, którzy o związkach oligarchów ze swoim krajem piszą w sposób obiektywny. Książka, której nic nie brakuje dlatego dostaje 10.

Zaskakujące i niewiarygodne.Rosja po raz kolejny zadziwia niemożliwym.
Po terrorze władzy, bohaterstwie żołnierzy wysłanych na front i później zamordowanych w łagrach, stworzeniu w tym kraju oazy superkorupcji doprowadzającej do niewyobrażalnych fortun oligarchów.Straszno ( i nie smieszno)

Zaskakujące i niewiarygodne.Rosja po raz kolejny zadziwia niemożliwym.

Książka opisująca nowy fenomen, opanowanie Londynu przez oligarchów rosyjskich. Autorzy koncentrują się na czterech postaciach: niedawno zmarłym Borysie Berezowskim, Romanie Abramowiczu, właścicielu klubu piłkarskiego Chelsea, Michaile Chodorkowskim, niedawno wypuszczonym z łagru, i wreszcie Olegu Deripasce, magnacie aluminiowym.

Mamy tu ciekawe zderzenie dwóch światów, z jednej strony zwycięzcy okrutnej wojny o majątek postsowiecki, inteligentni, energiczni, do cna cyniczni, nie cofający się przed morderstwami. Z drugiej strony tradycyjny świat angielski gdzie przynależność klasowa odgrywa olbrzymią rolę, gdzie panują rządy prawa a korupcja jest minimalna. Anglicy mogą patrzeć z pogardą na tych nieokrzesanych nuworyszów płacących gotówką wyjmowaną z plastikowych toreb, ale .... pecunia non olet, i wschodni bogacze przyjmowani są z otwartymi ramionami, pod warunkiem że zainwestują w Anglii milion funtów (jest takie brytyjskie prawo). A co przyciąga ich do Wlk. Brytanii? Autorzy piszą: "Oligarchów – nową, wyższą warstwę rosyjskich bogaczy – zwabiły do Londynu przychylne prawo podatkowe, elastyczny system bankowy, swobodny styl życia, elitarne szkoły i niezależne sądownictwo."

Autorzy sporo piszą o początkach kariery oligarchów w Rosji, o karierze Putina, nie zawsze wiarygodnie, twierdzą np. że Putin w czasie pracy w merostwie w Petersburgu był wzorem uczciwości i nieprzekupności, inne źródła mówią inaczej. Ciekawe zaś są historie tworzenia fortun nowych Ruskich, wzięcia ich za twarz przez Putina, oraz przenoszenia fortun z Rosji na Zachód, głównie nielegalnie.

Sporą część książki stanowi dość monotonne wyliczanie szaleństw zakupowych nowych ruskich, autorzy koncentrują się głównie na Abramowiczu, wyliczając jego rezydencje, samoloty, jachty, dzieła sztuki, napawanie się bogactwem, zachłystywanie się nim. Poza tym oligarchowie jak dzieci konkurują ze sobą o to, kto ma większy dom czy jacht. O instrumentalnym traktowaniu towarów luksusowych świadczy fakt, że w restauracjach zamawiają najdroższe wino, żeby je potem wymieszać z coca-colą czy wódką. Ubocznym efektem ich wejścia do Anglii jest olbrzymi wzrost cen nieruchomości w Londynie, uderzający w brytyjską klasę średnią.

Książka czytana dłużej męczy: to surrealistyczny, nienormalny świat przesadnego, wulgarnego bogactwa, zresztą autorzy nie ukrywają nim fascynacji. Przypomina wtedy 'Rublowkę' Paniuszkina. Bardzo też dużo autorzy piszą o samych oligarchach, i o ich życiu niekoniecznie związanym z Londynem. Trochę za mało o zderzeniu dwóch światów: nowych ruskich i tradycjonalistów Anglików. Niemniej daje ciekawy opis klasy 'nowych Ruskich'.

Mamy tu ciekawe zderzenie dwóch światów, z...

• Reportaż
  • Rosja