Okładka książki Mołdawia między Polską a Turcją : hospodar Miron Barnowski i jego polityka (1626-1629) Dariusz Milewski
Dariusz Milewski Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2014-01-01
2014-01-01
Mołdawia historia Mołdawii

Okładka książki Bratnia krew. Walki polsko-kozackie Tomasz Bohun, Dariusz Milewski
Bratnia krew. ... Tomasz Bohun, Dariu...
Okładka książki Korespondencja wojskowa hetmana Janusza Radziwiłła w latach 1646-1655. Część 2, Listy Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Adam Majewski, Dariusz Milewski, Mirosław Nagielski
Korespondencja... Konrad Bobiatyński,...

Hospodarstwo mołdawskie było niezbyt rozległym terytorialnie państwem, istniejącym równo pięć stuleci, od 1359 do 1859 roku, z powodu swego położenia geograficznego narażonym na ciągłe niepokoje polityczne, powodowane zarówno przez czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Złośliwy los wcisnął je pomiędzy Polskę na północy i Turcję osmańską i Chanat Krymski na południu i wschodzie oraz Siedmiogród na zachodzie. Silniejsi sąsiedzi uważali je przez kilka stuleci za własną strefę wpływów, aktywnie mieszając się w mołdawską politykę oraz uzurpując sobie prawo do obsadzania tronu w Jassach. Mołdawianie natomiast próbowali tym wpływom nie ulegać i zachować niezależność.

Położenie geopolityczne Mołdawii było mocno skomplikowane, wymagało bowiem ciągłego kluczenia, zabiegów dyplomatycznych, lawirowania pomiędzy ościennymi mocarstwami. Hospodarstwo, państwo buforowe ze wszystkimi tego konsekwencjami, było jednak również włączone w system polityczny basenu Morza Czarnego, stanowiło jego integralną część i tak też należy opowiadać jego historię. Dariusz Milewski niewątpliwie znalazł odpowiedni klucz do tej opowieści.

Problematyka, której poświęcona jest jego rozprawa, pomimo iż ważna i interesująca, a także bezpośrednio związana z dziejami naszego państwa, nadal jest mało znana w polskiej historiografii. Z literatury przedmiotu wymienić możemy zaledwie dwa opracowania popularne: Awantury mołdawskie Zdzisława Spieralskiego (Warszawa 1967) oraz biografię Michała Walecznego pióra Danuty Bieńkowskiej (dwa wydania – Katowice 1975 i 1985),ponadto książkę poznańskiej bałkanistki, Ilony Czamańskiej Mołdawia i Wołoszczyzna wobec Polski, Węgier i Turcji w XIV i XV wieku (Poznań 1996),a wreszcie przedwojenne wydanie Kroniki czasów Stefana Wielkiego mołdawskiego (1457-1499),oprac. i wyd. Olgierd Górka (Kraków 1931). Żywsze skojarzenia wywołuje u nas bodajże jedynie nieudana wyprawa Jana Olbrachta z 1497 roku (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-turecka_1485-1503).

Więcej: http://ohistorii.blogspot.com/2014/08/d-milewski-modawia-miedzy-polska-turcja.html

• Rzplita
  • Bardzo