Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata

Okładka książki Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata Paul Tough
Okładka książki Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata
Paul Tough Wydawnictwo: Nasza Księgarnia poradniki
poradniki
How Children Succeed. Grit, Curiosity, and the Hidden Power of Character
Nasza Księgarnia
2014-09-10
2014-09-10
Anna Nowak

Hmmm, bezpośrednio po przeczytaniu, próbowałam odszukać chociaż jedną zawartą w książce radę jak te nasze kochane dzieci osiągają ten sukces, wierzcie mi, ale takowej nie ma, dostajemy za to od autora szczegółową i rozłożoną na czynniki pierwsze analizę tego że inteligencja dziecka nie jest w tym wszystkim najważniejsza, z mnóstwem opisów badań i doświadczeń z udziałem dzieciaków, głównie tych w wieku szkolnym, pozycja typowo nie poradnikowa! Został we mnie obraz amerykańskiego szkolnictwa i próby poprawy warunków uczniów mających mniejszą szansę na dobre wykształcenie, niemniej jednak wśród tylu stronic paru perełek wychowawczych można ‚doświadczyć’, polecam

Książka pisana przez Amerykanina i nie do końca można ją odnieść do naszych realiów.Przynajmniej część rzeczy, które są tam opisane. Natomiast jak najbardziej uniwersalny temat przywiązania dzieci do rodziców jest poruszony w wielu miejscach. Najciekawszy dla mnie wiosek płynący z książki: najważniejsze jest nauczyć małe dziecko jak się uspokoić w obliczu stresu i trudności. I drugi jak nauczyć dziecko, żeby się nie poddawało i mimo jednej czy nawet stu porażek nie przestawało próbować. Bo droga do "sukcesu" to ciężka praca a nie trochę szczęścia!

Głównym problemem tej książki jest tytuł - trochę poradnikowy, z zaszytą gdzieś w tle obietnicą podania czytelnikom-rodzicom instrukcji jak wychować dziecko skazane na sukces.
Książka tej obietnicy nie spełnia i dla osób dla których wspomniany instruktaż jest najważniejszy - będzie rozczarowaniem. Ale jeśli tego rodzaju praktyczne oczekiwania odłożymy na bok to dostajemy bardzo ciekawą historię głównie amerykańskich zmagań z wyrównywaniem szans edukacyjnych, walki z biedą i dziedziczonym wykluczeniem. Sporo tu też opisów badań z zakresu psychologii poznawczej, ale przeplatanych jednostkowymi historiami które wnioski z tych badań obrazują. Ważna pozycja dla nauczycieli, aktywistów, polityków, etc., zwłaszcza w Polsce.

Jak dla mnie same oczywistości (dzieciństwo wpływa na nasze życie? Oh really?) i dziwię się tak wysokim ocenom. Książka nie jest zła, ale nie jest też specjalnie odkrywcza.

Autor analizuje związek między tym, jak wyglądało nasze dzieciństwo, a tym jak radzimy sobie w późniejszym życiu. Okazuje się, że przytulanie dziecka w stresujących sytuacjach ma niebagatelne znaczenie dla jego późniejszego rozwoju. Mogłoby się wydawać, że do ukończenia studiów niezbędny jest odpowiednio wysoki iloraz inteligencji, ale okazuje się, że jest to nie do końca prawdziwa teoria. Oczywiście inteligencja pomaga, ale ważne są też samodyscyplina, ciekawość świata, wytrwałość, sumienność i pozytywne nastawienie. Wiadomo, że wymaga to też umiejętności radzenia sobie ze stresem. Autor przytacza słowa Roberta Sapolsky'ego, którego zdaniem jesteśmy tak skonstruowani, by reagować na krótkotrwałe i poważne zagrożenia, co było bardzo potrzebne w dawnych czasach, kiedy na co dzień musieliśmy być przygotowani na atak drapieżnika. Jego zdaniem mimo zmiany czasów nasz organizm działa nadal tak samo i nasze ciało reaguje pełną mobilizacją na każdą sytuację kryzysową. Niestety w dzisiejszych czasach nie trwają one kilku minut czy godzin, a często dni, tygodnie czy nawet miesiące. Negatywne skutki takich sytuacji są bardzo poważne, szczególnie gdy narażone na stres jest małe dziecko. Są one zarówno fizyczne, fizjologiczne jak i neurologiczne. Nie szkodzi nam jednak sam stres, ale nasza reakcja na trudną sytuację. Okazuje się, że dramatyczne przeżycia z dzieciństwa są główną przyczyną porażki w dorosłym życiu.

Czego jeszcze dowiemy się z tej książki? Oczywiście jak odnieść sukces, jak myśleć i jak budować charakter. Paul Tough analizuje amerykański system szkolnictwa, to w jakim stopniu dzieci z biednych rodzin mają szansę na poprawienie swojej sytuacji życiowej poprzez dostanie się na studia i ich ukończenie. Okazuje się, że całkiem niedawno, bo dziesięć lat temu, Stany Zjednoczone były na pierwszym miejscu na świecie pod względem odsetka absolwentów czteroletnich szkół wyższych w grupie wiekowej od dwudziestu pięciu do trzydziestu czterech lat. Obecnie znajdują się na dwunastym miejscu i co ciekawe prześcignęła ich nawet Polska. Jakie są tego przyczyny? Co szwankuje w amerykańskim system edukacji? Tego możecie dowiedzieć się z książki.

Paul Tough opowiada o wielu ludziach, zarówno tych, którzy mają wpływ na to jak wygląda system edukacji w Stanach Zjednoczonych, jak i nauczycielach i uczniach. Przytacza cały szereg wyników różnych badań, cytuje wiele artykułów i opowiada też o własnych obserwacjach.

Wszystko to opisane jest w bardzo ciekawy i wnikliwy sposób. Dzięki temu książka jest świetnym źródłem wiedzy. Nic tu nie jest wyssane z palca, wszystko jest poparte dowodami, konkretnymi przykładami osób i ich życiowych doświadczeń. Chociaż może się wydawać, że jest to trudna lektura, to w rzeczywistości tak nie jest. Czyta się tę książkę bardzo dobrze, może dlatego że nie zawiera tylko suchych faktów, ale całe mnóstwo przykładów i historii konkretnych osób.

Do kogo kierowana jest ta książka? Do wszystkich, mających styczność z dziećmi, czyli nauczycieli, wychowawców i rodziców, ale też tych, którzy pośrednio wpływają na losy najmłodszych poprzez tworzenie systemu edukacji. Autor opisuje specyfikę amerykańskiego szkolnictwa i jego bolączki, co niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w naszych realiach, jednak nie umniejsza to wartości tej książki. Nawet jeśli coś nas bezpośrednio nie dotyczy, nawet jeśli nie popełniamy takich błędów edukacyjnych jak Amerykanie, to jednak dobrze znać tę problematykę, by uniknąć podobnych wpadek i u nas.

Znam wielu rodziców, którzy ponad wszystko chcieliby, żeby ich dzieci odniosły w życiu sukces - potrafiły sobie poradzić z wyzwaniami, jakie postawi przed nimi życie i odnalazły szczęście. Sama widząc okładkę "Jak dzieci osiągają sukces" zapragnęłam ją przeczytać, by nauczyć się czegoś nowego, co mogłoby mi pomóc lepiej pokierować synkiem i ułatwić mu start w dorosłość.
"Nauka siły woli i ciekawości świata" - podtytuł zapowiada, że można (i, jak się dowiadujemy z treści, trzeba) kształtować u dzieci te cechy jako pozwalające łatwiej radzić sobie w życiu. Tylko jak?
Cóż, na to pytanie książka nie daje prostej odpowiedzi...
(...)
Autor, opierając się się w swoich wywodach na wielu różnorodnych, często najnowszych badaniach amerykańskich uczonych, zastanawia się czy i w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na osiąganie celów - głównie podejmowania (i kończenia) studiów i zdobywania dobrej pracy - w dorosłym życiu.
(...) próbuje całkowicie podważyć sens ćwiczenia u dzieci (szczególnie do lat trzech) zdolności zapamiętywania, czytania, liczenia i tym podobnych umiejętności poprawiających wyniki w testach na iloraz inteligencji, dowodząc, że nabyte w ten sposób umiejętności nie wykazują lepszej korelacji z końcowymi ocenami uczniów niż np. rezultaty testów wytrwałości, czy niewymagającego wysokiego IQ testu szybkości kodowania.
(...)
[W zamian kształtowane powinny być według niego] następujące cechy: wytrwałość, samokontrola, ciekawość, sumienność i wiara w siebie (w innym miejscu tłumaczone też jako pozytywne nastawienie i samodyscyplina / elastyczność i samokontrola poznawcza)
(...)
Ważnym i bliskim mi zagadnieniem przedstawionym w książce jest ocena wpływu relacji dziecka z matką (lub obojgiem rodziców) na jego predyspozycje do osiągnięcia sukcesu. Tough przytacza badania mówiące o silnym, negatywnym wpływie traumy z dzieciństwa i/lub przewlekłego stresu, czy powtarzających się sytuacji stresowych na szkolne osiągnięcia dzieci. (...) Dzieci (i szczurzęta) "bezpiecznie przywiązane" - doświadczające czułej opieki matki, skutecznie uspokajane w przypadku sytuacji stresowej - nawet dużo później lepiej radzą sobie w testach samodzielności, są spokojniejsze i lepiej radzą sobie z trudnościami. Silna więź z rodzicem oparta na poczuciu bezpieczeństwa i otrzymywaniu wsparcia zdecydowanie predysponuje więc człowieka do osiągnięcia sukcesu w życiu.
(...)
Z lektury wyniosłam dużą porcję wiedzy - popartej silnymi dowodami w postaci wyników badań naukowych i cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Niemniej nie jest to moja ulubiona książka.
Dlaczego?
Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji na

"W jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa kształtują nas jako dorosłych?"*

Paul Tough to znany autor książek oraz artykułów poświęconych edukacji, wychowaniu i kwestii ubóstwa. Pracował jako edytor w New York Times Magazine i Harper’s Magazine oraz jako reporter i producent w publicznym radiu w programie “This American Life." Jego książka "Jak dzieci osiągają sukces.." ma być pomocą dla nauczycieli, rodziców i innych osób, które mają bliski kontakt z dziećmi. Opisane są w niej różne projekty, jakie do tej pory były podejmowane w Ameryce. Ukazane są także historie ludzi, który w danych projektach brali udział. Wiemy, więc jaki wpływ na życie danych osób miał konkretny projekt.

Między dziećmi z dobrych i zamożnych rodzin a dziećmi z biednych, często patologicznych domów różnice są bardzo wielkie. Pod względem zaradności, inteligencji jak również oddziaływania na nich stresu. Te, które wychowywane są przez rodziców w domu, gdzie często dochodzi do awantur czy bójek są bardzo podatne na stres, co źle wpływa na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Często właśnie z powodu problemów rodzinnych są narażone na to, że nie potrafią sobie poradzić z własnymi emocjami, co w przyszłości przynosi nie najlepsze skutki. Dzieci z ubogich rodzin mają także duże problemy z nauką i często brakuje im podstawowej wiedzy, jaką posiadają te z lepszych domów. Wiele ludzi zastanawia się nad tym, czym jest to spowodowane i szukają sposobów na to, aby one również miały szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości.

Sposoby, które ludzie starali się znaleźć, aby poprawić jakość życia młodych ludzi, dzięki polepszeniu ich przyszłości, opisane w książce są naprawdę ciekawe, niektóre nawet zaskakujące. Po jej przeczytaniu okazuje się, że na to, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości wpływa bardzo wiele czynników. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie najwcześniejsze lata najbardziej nas kształtują i są one wyznacznikiem naszej przyszłości.

Autor pisze bardzo przystępnym językiem, więc książkę czyta się bez większych przeszkód. Przykłady jakie podaje są bardzo różnorodne, począwszy od dzieci z przedszkola poprzez uczniów z liceum kończąc na szachistach. Nie opisywana jest tylko jedna grupa wiekowa, lecz wiele. Także nie tylko ukazywane są jedynie efekty w trakcie trwania projektu, lecz również kilkanaście lat później. Daje nam to prawdziwy pogląd na ich skutki. Dzięki temu jesteśmy sami w stanie ocenić, jakie sposoby uważamy za te najlepsze.

Moim zdaniem tą książkę powinien przeczytać każdy, kto ma na uwadze dobra przyszłość dzieci. Każdy kto uczy, wychowuje i ma kontakt z młodymi ludźmi powinien znać sposoby na to, aby pomóc im w dążeniu do celu, jakim jest ich dobra przyszłość. Myślę, że w tej książce znajduje się wiele pomysłów na to, jak przygotować dzieci i młodzież do godnego dorosłego życia. Czasami
wystarczy odrobinę chęci pomocy, a można zdziałać cuda. Polecam z całego serca! Naprawdę warto!

*cytat z książki

"W jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa kształtują nas jako dorosłych?"*

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Pedagogika/Psychologia/Poradniki
  • Przeczytane w 2019
  • Dziecko

Dodaj cytat z książki Jak dzieci osiągają sukces. Nauka siły woli i ciekawości świata