Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2014-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-09-10
- Data 1. wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944575
- Tłumacz:
- Katarzyna Dudzik
- Tagi:
- obłęd szaleństwo psychopatia literatura faktu
Autor "Człowieka, który gapił się na kozy" powraca z nową książką!
To opowieść o obłędzie.
Wszystko zaczęło się spotkania Jona Ronsona z akademicką specjalistką z zakresu neurologii. Podobnie jaki wielu innych kolegów z branży, otrzymała ona pocztą od anonimowego nadawcy dziwną, zaszyfrowaną książkę. O pomoc w odkryciu jej tajemnicy poprosiła Jona. Ten zaś zupełnie niespodziewanie odkrył, że w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zawędrował do fascynującego świata obłędu.
Jon spotyka pensjonariusza zakładu zamkniętego Broadmoor, który zaklina się, że symulował chorobę psychiczną w celu złagodzenia wyroku, a teraz utknął tu, bo nikt nie chce uwierzyć, że jest normalny; rozmawia z osobami zajmującymi się katalogowaniem schorzeń psychicznych i tymi, którzy zaciekle się im sprzeciwiają; kontaktuje się z wpływowym psychologiem, twórcą stosowanego powszechnie testu na psychopatę, przekonanego, że wielu prezesów i polityków to w rzeczywistości psychopaci.
To właśnie od niego Jon uczy się rozpoznawać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Wyposażony w tę wiedzę zmierza ku domenie wpływów i władzy. Przeprowadza wywiad z niesławnym dowódcą szwadronów śmierci i rozmawia ze znanym prezesem, którego domniemana psychopatia doprowadziła do sporych fluktuacji na giełdzie. Ale Jon nie spotyka się wyłącznie z psychopatami; kontaktuje się też z tymi, których działalność zawodowa w jakiś sposób związana jest z szaleństwem i którzy dzięki niemu zarabiają na życie. Odkrywa przy tym niepokojącą prawdę, że wielu ludzi ze szczytów tej branży jest na swój sposób tak samo szalonych jak ci, którzy są przedmiotem ich badań.
Charakterystyczne poczucie humoru, urok osobisty Jona i jego wrodzona dociekliwość sprawiają, że książka Czy jesteś psychopatą? wciąga od pierwszych stron. Ta pozornie rozrywkowa lektura wydobywa na światło dzienne niewygodne prawdy i zachęca do stawiania pytań o to, jak definiować normalność w świecie, w którym coraz częściej ocenia się nas po naszych najbardziej skrajnych zachowaniach.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Herbatka z Szalonym Kapelusznikiem i jego ferajną
Wielkie historie nie muszą zaczynać się od wielkich wybuchów jak u Hitchcocka. W przypadku niektórych wystarczy, że przebiegnie pewien biały królik. Ewentualnie biały kruk, który nawet nie musi biegać, niech tylko się pojawi, o czym za chwilę.
Zaczęło się bowiem niepozornie, od londyńskiego spotkania Jona Ronsona z dwójką przedstawicieli Instytutu Neurologii Uniwersytetu Londyńskiego. Deborah Talmi pojawiła się w towarzystwie Jamesa. On jednak nie będzie odgrywał istotnej roli dla tej historii. O wiele ważniejsze okaże się unikalne wydanie książki, które przyniosła ze sobą kobieta.
Jest to biały kruk przysłany ze Szwecji, autorstwa kogoś, kto ukrywa się pod pseudonimem Joe K. Oczywiście wszelkie detale umożliwiające identyfikację książki zostały pieczołowicie wycięte. Zachwyca kunszt wykonania, intryguje co druga pusta strona, a pikanterii dodaje fakt, że tą nietypową książką obdarowano także innych naukowców - wybranych według nieznanych bohaterom kryteriów.
Klucz ten ma odnaleźć właśnie Jon Ronson, dziennikarz i autor (w tekście wspomniana jest książka „Człowiek, który gapił się na kozy”),niekryjący się przy okazji ze swoimi stanami lękowymi. Gdzie jednak znaleźć dziennikarza subtelnego, a zarazem wytrwałego w dążeniu do celu? Wyrusza on do Göteborga, skąd rozsyłane były dziwne przesyłki. Nie wie jeszcze, że w pogoni za tą tajemnicą, niczym za białym królikiem, wpadnie w „otchłań” - spotka się z wieloma osobami będącymi psychopatami lub mającymi z nimi bezpośrednią styczność.
W „Czy jesteś psychopatą? Fascynującej Podróży po Świecie Obłędu” Jon Ronson przedstawia galerię zapadających w pamięć postaci: psychiatry Pettera Nordlunda, przedstawicieli kościoła scjentologicznego, niesłusznie osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Broadmoor pacjenta, psychopatycznego szefa... Zresztą podobno wśród osób na kierowniczych stanowiskach występuje znacznie większe prawdopodobieństwo spotkania psychopaty, wystarczy zadać mu pewne pytanie. Lub po prostu przeegzaminować każdego, nawet siebie, w myśl dwudziestopunktowej Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych opracowanej przez Boba Hare'a. Kryteria te zostały przytoczone nie tylko po to, by zaintrygowany tytułem czytelnik (również wersji anglojęzycznej – „The Psychopath Test. A Journey Through the Madness Industry”) wykonał ten test na sobie, gdyż kusi i legendy mówią, że ktoś się powstrzymał. Punkty z tego testu będą powracały regularnie, przy każdej postaci, której będzie przyglądał się autor, a zarazem narrator (bardzo ciekawy zabieg).
Czy warto sięgnąć po tę książkę? Zdecydowanie tak. Zawarte w niej ciekawostki dotyczące psychiatrii podane są w naprawdę przystępny sposób, zarysowana intryga wciąga i sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Istnieje jednak jedno niebezpieczeństwo związane z zabieraniem tej książki w miejsca publiczne - czytanie jej na przykład w komunikacji miejskiej może wywołać konsternację pasażerów, szczególnie przy niekontrolowanych wybuchach śmiechu.
Małgorzata Gwara
Oceny
Książka na półkach
- 1 202
- 768
- 232
- 49
- 18
- 16
- 14
- 12
- 9
- 8
OPINIE i DYSKUSJE
Ktoś to dobrze określił poniżej - książka jest bardzo chaotyczna i ciężko się ją czyta. I także miałam wrażenie, że to raczej autor chwalił się tym robił, by napisać tę książkę. Kilka historii jest ciekawych, ale widzę, że zostały tam wepchnięte na siłę bez większych tłumaczeń dlaczego tam są....
Ktoś to dobrze określił poniżej - książka jest bardzo chaotyczna i ciężko się ją czyta. I także miałam wrażenie, że to raczej autor chwalił się tym robił, by napisać tę książkę. Kilka historii jest ciekawych, ale widzę, że zostały tam wepchnięte na siłę bez większych tłumaczeń dlaczego tam są....
Pokaż mimo toW końcu zmęczyłam tą lekturę...
Jest kilka ciekawostek, ale generalnie książka jest dość nudna, pomimo, że jak weźmie się ją do ręki i trafi na dobry fragment, to można czytać i czytać. Jednak gdy się ją odłoży, to nic do niej nie przyciąga, chyba że termin zwrotu do biblioteki ;)
W końcu zmęczyłam tą lekturę...
Pokaż mimo toJest kilka ciekawostek, ale generalnie książka jest dość nudna, pomimo, że jak weźmie się ją do ręki i trafi na dobry fragment, to można czytać i czytać. Jednak gdy się ją odłoży, to nic do niej nie przyciąga, chyba że termin zwrotu do biblioteki ;)
Trafiłam na tą książkę przez TEDTalk autora, niesamowita historia dająca do myślenia. Kłóciłam się sama ze sobą co bym zrobiła po tym wszystkim z wiedzą którą dała mi ta podróż po ludzkiej psychice. Polecam każdemu
Trafiłam na tą książkę przez TEDTalk autora, niesamowita historia dająca do myślenia. Kłóciłam się sama ze sobą co bym zrobiła po tym wszystkim z wiedzą którą dała mi ta podróż po ludzkiej psychice. Polecam każdemu
Pokaż mimo toNudna książka, bez składu i ładu. Okropnie chaotycznie, ciężko ją się czyta. Jak dla mnie nie ma tam żadnych ciekawych informacji o świecie obłędu. Mam wrażenie, że autor więcej opowiada o sobie i tym co robił chcąc napisać ta książkę. Musiałam się zmuszać, żeby to przeczytać.
Nudna książka, bez składu i ładu. Okropnie chaotycznie, ciężko ją się czyta. Jak dla mnie nie ma tam żadnych ciekawych informacji o świecie obłędu. Mam wrażenie, że autor więcej opowiada o sobie i tym co robił chcąc napisać ta książkę. Musiałam się zmuszać, żeby to przeczytać.
Pokaż mimo to"Fascynująca podróż po świecie obłędu"- ja nie znalazłam w tej książce nic fascynującego i nowego. O wszystkim i o niczym. Czyli jak zarobić pieniądze na pseudo wywiadzie z wybitnym psychologiem Robertem Hare. To jego książki należy czytać, by odbyć fascynujacą podróż po świecie obłędu.
"Fascynująca podróż po świecie obłędu"- ja nie znalazłam w tej książce nic fascynującego i nowego. O wszystkim i o niczym. Czyli jak zarobić pieniądze na pseudo wywiadzie z wybitnym psychologiem Robertem Hare. To jego książki należy czytać, by odbyć fascynujacą podróż po świecie obłędu.
Pokaż mimo to"Czy jesteś psychopatą?" to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła i sprawiła, że zafascynował mnie świat szeroko pojętej psychiatrii. Nie jest to książka stricte naukowa, a raczej luźna, czasem chaotyczna, relacja dociekliwego, zabawnego, posiadającego niezwykłe zacięcie, dziennikarza i dokumentalisty brytyjskiego. Autor nie boi się wyzwań. Sukcesywnie bada wiele teorii z zakresu psychiatrii i pozostaje wobec nich obiektywny. Jesteśmy świadkami jego rozmów z m.in. pensjonariuszem i pacjentem zakładu "dla obłąkanych", dowódcą szwadronów śmierci czy prezesem dużej firmy posadzonego o psychopatię.
Luźne rozmowy, dociekanie prawdziwości stawianych diagnoz i przedstawianie czytelnikowi różnych spojrzeń na chorobę psychiczną skłania do refleksji i zostawia Nas z milionem pytań w głowie. Czy jestem psychiczna? Czy można z sukcesem udawać psychicznie chorego? Czy narzędzie do diagnozowania jest obecnie wystarczające? I w końcu... czy istnieją ludzie normalni, czy tylko niezdiagnozowani? A pomyśleć, że wszystko zaczęło się od chęci rozwikłania tajemnicy zaszyfrowanej w pewnej książce 😉
Książka jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Jest ona świetnym wprowadzeniem w świat psychiatrii. Żałuję, że jest tak krótka, gdyż wiele fascynujących wątków zostało tu jakby niedokończonych, wręcz urwanych. Przy okazji polecam Wam zapoznać się z twórczością Mary Barnes - schizofreniczki, która, zanim dostała farby, pierwsze obrazy ochocza malowała na ścianach rozcierając na nich własną 💩 Nie wiem jak Was, ale mnie mega fascynują takie przypadki...
"Czy jesteś psychopatą?" to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła i sprawiła, że zafascynował mnie świat szeroko pojętej psychiatrii. Nie jest to książka stricte naukowa, a raczej luźna, czasem chaotyczna, relacja dociekliwego, zabawnego, posiadającego niezwykłe zacięcie, dziennikarza i dokumentalisty brytyjskiego. Autor nie boi się wyzwań. Sukcesywnie bada wiele teorii...
więcej Pokaż mimo toKsiążka ta przyciągnęła mnie do siebie swoim tytułem, jednak spodziewałam się po niej zupełnie czegoś innego. Czy się zawiodłam? Nic z tych rzeczy!
Jon Ronson jest znanym brytyjskim dziennikarzem i dokumentalistą. "Czy jesteś psychopatą?" zaczyna się od historii pewnej tajemniczej książki "Byt i nicość", która trafiła w ręce specjalistki z zakresu neurologii i która to zgłosiła się do Jona by ten rozwikłał tajemnicę zagadkowego woluminu. Jest to jednak tylko pewien rodzaj wprowadzenia do całej historii.
Autor opisuje spotkania z szeregiem lekarzy, psychologów, psychiatrów, ale również psychopatów, więźniów i ogólnie pensjonariuszy zakładów zamkniętych. Wyciąga również szereg wniosków nad kondycją ówczesnych prac naukowych poświęconych zgłębianiu ludzkiej psychiki.
To, czego nie mogło w tej książce zabraknąć, to przytoczenie skali obserwacyjnej skłonności psychopatycznych Boba Hare'a. Jest to jedno z ważniejszych narzędzi przy określaniu czy ktoś może być psychopatą. Jednak należy pamiętać, że naprawdę ciężko jest o obiektywizm przy jej używaniu co jest nawet podkreślone w książce - "(...) do uzyskania na niej wysokiego wyniku wystarczy zachowywać się impulsywnie, nieodpowiedzialnie albo po prostu chłodno planować swoje poczynania. Skutek jest taki, że bardzo różni ludzie uzyskują na skali Hare'a identyczne wyniki".
Książka ta traktuje tak naprawdę o szaleństwie i różnych jego odmianach i natężeniach. Pokazuje też, że spora część osób znajduje się tak naprawdę na granicy normalności i szaleństwa - "Istnieje duży społeczny nacisk na dopasowanie się do innych ludzi pod każdym możliwym względem (...) Być może dlatego niektórzy ludzie wolą mieć psychiatryczna etykietkę".
"Czy jesteś psychopatą" czyta się naprawdę znakomicie i polecam te pozycję każdemu, kogo interesuje temat psychiatrii, jej rozwoju, ale i czasami pewnego zagubienia oraz naciągania faktów na swoją korzyść.
Książka ta przyciągnęła mnie do siebie swoim tytułem, jednak spodziewałam się po niej zupełnie czegoś innego. Czy się zawiodłam? Nic z tych rzeczy!
więcej Pokaż mimo toJon Ronson jest znanym brytyjskim dziennikarzem i dokumentalistą. "Czy jesteś psychopatą?" zaczyna się od historii pewnej tajemniczej książki "Byt i nicość", która trafiła w ręce specjalistki z zakresu neurologii i która to...
wciągająca , acz od pewnego momentu sprawia wrażenie pisanej na siłę. Odniosłem wrażenie, że autor po zgromadzeniu materiału na siłę starał się go połączyć ze sobą, tak, żeby powstała książka o szaleństwie (do połowy objętości o psychopatii, aż się temat nie wyczerpał i trzeba było go dosztukować chorobą dwubiegunową, urojeniami i autyzmem) Lepiej te teksty by było potraktować osobno a nie jako część większego "dziennikarskiego śledztwa"
wciągająca , acz od pewnego momentu sprawia wrażenie pisanej na siłę. Odniosłem wrażenie, że autor po zgromadzeniu materiału na siłę starał się go połączyć ze sobą, tak, żeby powstała książka o szaleństwie (do połowy objętości o psychopatii, aż się temat nie wyczerpał i trzeba było go dosztukować chorobą dwubiegunową, urojeniami i autyzmem) Lepiej te teksty by było...
więcej Pokaż mimo toCiekawe przedstawienie problemu etykietowania wszystkich
Ciekawe przedstawienie problemu etykietowania wszystkich
Pokaż mimo toMożna z niej się o czymś dowiedzieć, można ją szybko zapomnieć. Nie jestem pewien, czy dziennikarz z dorobkiem mniej znaczącym niż jego wiek, powinien zabierać się za temat naukowy, tym bardziej że "tęgim piórem" nie jest. Napisało się jednak. Dla rozrywki, z ciekawości, być może dla poklasku. Socjopata nie przeczyta, wątpiący ucieszy się, że psychopatą jednak nie jest, ciekawy świata zczyta co ciekawsze kawałki, chociażby o scientologach i eksperymentach psychiatrycznych z lat '70. Czy zainspirowany akurat tą publikacją, zechce wiedzieć więcej? Więcej raczej nie zechce.
Można z niej się o czymś dowiedzieć, można ją szybko zapomnieć. Nie jestem pewien, czy dziennikarz z dorobkiem mniej znaczącym niż jego wiek, powinien zabierać się za temat naukowy, tym bardziej że "tęgim piórem" nie jest. Napisało się jednak. Dla rozrywki, z ciekawości, być może dla poklasku. Socjopata nie przeczyta, wątpiący ucieszy się, że psychopatą jednak nie jest,...
więcej Pokaż mimo to