Julien Offray de La Mettrie. Dzieła filozoficzne

Okładka książki Julien Offray de La Mettrie. Dzieła filozoficzne Julien Offray de La Mettrie
Okładka książki Julien Offray de La Mettrie. Dzieła filozoficzne
Julien Offray de La Mettrie Wydawnictwo: Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN Seria: Klasyka filozofii filozofia, etyka
618 str. 10 godz. 18 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Klasyka filozofii
Tytuł oryginału:
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
618
Czas czytania
10 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376830278
Tłumacz:
Marian Skrzypek
Tagi:
Filozofia materializm Julien Offray de La Mettrie
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
290
290

Na półkach: ,

La Mettrie nie miał dobrej prasy zarówno w swoich czasach, jak i później. Był niezmiernie "rogatą duszą" i wychodził z założenia, że nie narazić się wszystkim wpływowym środowiskom oznacza nie być sobą. Teologowie i, ogólnie, ludzie wierzący (najczęściej choćby pozornie) na wysokich szczeblach nienawidzili go, środowisko lekarskie, z którego się wywodził, nie znosiło go za bezkompromisową jego krytykę ("ich tupet jest proporcjonalny do ich ignorancji, która kryje się pod tą arogancją i stara się imponować głupią zarozumiałością i pychą"),a w końcu cech filozofów - gardził nim (ale chyba też skrycie trochę podziwiał) za mówienie wprost tego, o czym oni bali się choćby szeptać. Ściągnął przez to na swoją głowę niezliczoną ilość gromów, jego dzieła były palone na stosach (razem z pracami Diderota),a on sam musiał uciekać przed groźbą śmierci na dwór króla pruskiego.
Marian Skrzypek, historyk filozofii i chyba nasz najwybitniejszy żyjący specjalista od materializmu XVIII wieku, przełożył dzieła La Mettriego językiem doskonałym, świetnie wyrażającym barwny styl lekarza-myśliciela. Do tej pory polski czytelnik mógł się zapoznać jedynie z "Człowiekiem maszyną", wydanym po raz pierwszy w serii Biblioteki Klasyków Filozofii dawno temu. Od 2010 roku możemy delektować się innymi płodami myśli wielkiego francuskiego obrazoburcy, który kojarzony najczęściej z ww. dziełem, wcale nie wyraził się w nim najdosadniej, jakby mogło się wydawać. Jeśli dla wielu (również uprzedzonych) "Człowiek maszyna" to "biblia materializmu (czy też ateizmu)", to, śmiem twierdzić, że po zapoznaniu się z "Dziełami filozoficznymi" tegoż filozofa, bardzo szybko można dojść do przekonania, że tak inkryminowana praca jest tak naprawdę tylko namiastką i eufemistycznie ujętą próbą nakreślenia tego, co w innym utworach wyrażone jest wprost - bez zbędnych ceregieli.
La Mettrie był człowiekiem odważnym, zważywszy, w jakich czasach i z jakimi twierdzeniami wychodził do szerokiej publiki. O ile jeszcze w "Człowieku maszynie" jego ateizm jest mocno zawoalowany, to już choćby w "Anty-Senece" autor stwierdza go expressis verbis: "Ci, którzy wierzą w życie pośmiertne karmią co prawda swoją wyobraźnię przyjemnymi ideami, z którymi im łatwiej jest umrzeć i to tym łatwiej im mniej są szczęśliwi w życiu doczesnym; żyjąc przy tym pobożnie i uczciwie żywią więcej nadziei niż lęku. Oszukują się więc z korzyścią dla samych siebie. Zysk, jaki im się obiecuje - aczkolwiek urojony - powoduje, że cierpliwie znoszą klęski, a utrata życia, która dla mnie jest wszystkim, dla nich nie ma w sobie niczego realnego. Jednak na jedną ideę pocieszającą ileż to przypada idei smutnych i okrutnych! W naszym poglądzie przeciwnie, jeśli się nie ma fantastycznych róż, jakie daje piękny sen, to przynajmniej jest się wolnym od rzeczywistych kolców, które im towarzyszą. Zważywszy wreszcie wszystko, ograniczanie się do chwili obecnej, która jest w naszej mocy, jest to jedyne stanowisko godne mędrca".
La Mettrie, będąc wybitnym lekarzem, czerpał inspirację swych myśli z praktyki wykonywanego zawodu i z obserwacji przyrody. Wyciągał z tego wszystkiego radykalne wnioski, które poddawał obróbce za pomocą niepośledniego pisarskiego talentu. W odróżnieniu do wielu spekulacji jego czasów, mniej lub bardziej oderwanych od rzeczywistości, "Dzieła filozoficzne" La Mettriego czyta się bardzo dobrze. Tchnie z nich optymizm i wiara w możliwości człowieka. Zainteresowanym myślą filozoficzną XVIII wieku polecam przeczytać.

La Mettrie nie miał dobrej prasy zarówno w swoich czasach, jak i później. Był niezmiernie "rogatą duszą" i wychodził z założenia, że nie narazić się wszystkim wpływowym środowiskom oznacza nie być sobą. Teologowie i, ogólnie, ludzie wierzący (najczęściej choćby pozornie) na wysokich szczeblach nienawidzili go, środowisko lekarskie, z którego się wywodził, nie znosiło go za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    2
  • B. Filozofia
    1
  • Przeczytane 2015
    1
  • Rozwój Duchowy/Religie/Filozofia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Julien Offray de La Mettrie. Dzieła filozoficzne


Podobne książki

Przeczytaj także