Maks i niezwykłości

Skrzat
2014-01-01
2014-01-01
32 min.

Pewnego dnia Maks zauważył złote kuleczki. Za zgodą mamy w deszcz wyszedł z domu. Coś znalazł, co to było? W kolejnym opowiadaniu możemy poczytać o tym, jak Maks i Zuzia otrzymali skarbonki. Oboje przysięgli sobie, że będą odkładać każdy grosik. Tylko czy sami przed sobą dotrzymali słowa? Ostatnia historia traktuje o tym, że Maks z okazji ostatniego dnia tygodni mógł kupić jedną zabawkę ze sklepu pana Krokodyla, o której najbardziej marzył. Przyjaciele hipcia mieli swoje typy. Jak myślicie, co wybrał?

Katarzyna Zychla pod postacią prostych i barwnych opowieści uczula młodych czytelników na to, by nie porzucać bliźnich, czy zwierząt w potrzebie. Pokazuje także, że oszczędzanie wcale nie jest fajne, ale jeśli się poświęcimy będziemy mogli kupić sobie wymarzoną rzecz. W chwili, gdy wszystko będziemy tracić na bieżąco nic z tego nie wyniknie. Na koniec możemy przeczytać o tym, by myśleć też o przyjaciołach, a nie tylko o sobie.

Pamiętacie małego sympatycznego hipcia o imieniu Maks? Opowiadałam Wam o nim już wiele razy. Choć już od jakiegoś żadne nowe przygody tego zwierzaka nie pojawiały się w naszym domu to teraz na całe szczęście się to zmieniło! Mamy kolejną część z serii "Świat Maksa" :)

Jak zwykle w tej niewielkiej książeczce znajdziemy trzy różne opowiadania o Maksie i jego rodzince i przyjaciołach. Pierwsza z nich to "Maks i złote kuleczki". Tytułowe złote kuleczki to nic innego jak malutkie, puchate kurczaczki, które Maks znalazł na podwórku. Ponieważ nie miały mamusi on i jego rodzina musieli zaopiekować się maleństwami, z których z czasem wyrosły dorosłe kurki. Z tej opowieści dzieciaki dowiedzą się na przykład tego, że kury znoszą jajka i lubią jeść robaczki ;)

Kolejny tytuł to "Maks i skarbonka". Jak się pewnie domyślacie opowiada on o oszczędzaniu. Maks i jego siostrzyczka Zuzia dostali od babci świnki-skarbonki. Postanowili odkładać tam pieniążki na wymarzoną zabawkę. Zuzia wytrwale wrzucała do skarbonki wszystkie grosiki, które otrzymała, jednak Maks nie potrafił być tak wytrwały. Wszystko od razu wydawał. Przez to nie miał uzbierane jeszcze nic kiedy jego siostra miała już swoją wymarzoną lalkę. Jednak po rozmowie z mamą postanowił poćwiczyć swoją siłę woli :)

Ostatnia opowieść nosi tytuł "Maks i bańki mydlane". Nastał ostatni dzień wakacji i Maks po raz pierwszy miał pójść do przedszkola. Z tej okazji mama zabrała go do wspaniałego sklepu z zabawkami, aby wybrał sobie jakąś wymarzoną zabawkę. Jednak wybór był strasznie trudny, bo tyle rzeczy mu się marzyło, wszystko było takie ciekawe i kolorowe i fajne. Jednak w wyborze pomógł mu sprzedawca - Pan Krokodyl. Bo co może być lepszego niż wspólna zabawa z przyjaciółmi? A przecież puszczanie baniek jest najlepsze na świecie :)

Bardzo lubię serię książeczek "Świat Maksa". Choć w tym przypadku nie ja tu jestem najważniejszym odbiorcą lecz mój synek, a Nikodem również przepada za tym cudnym zwierzaczkiem i jego przygodami :) Książeczki te są naprawdę niewielkie i niepozorne. Miękka okładka, format A5, strony zszywane za pomoc a zszywek, niewiele stron... Ale wiecie co?

W środku kryje się naprawdę coś fantastycznego! Ciekawa, pouczając treść, z której nasze dzieciaczki zawsze mogą wyciągnąć jakiś morał. Do tego duża, czytelna czcionka, dzięki czemu jest to idealna lektura zarówno dla maluchów lubiących słuchać niedługich opowieści jak i dla starszaków, które same sięgają już po pierwsze czytanki :) No i oczywiście ilustracje! Nie mogłabym o nich zapomnieć, ponieważ naprawdę je uwielbiam. Są bardzo ładne, kolorowe, bajkowe. Całość jest cudna i zdecydowanie mogę polecić każdy z dostępnych tytułów z tej serii :) My je mamy i naprawdę uwielbiamy :)

Nie ma chyba osoby, która będąc rodzicem nie spotkałaby się z serią książeczek dla dzieci o sympatycznym hipopotamku Maksie. „Świat Maksa” zdecydowanie wyróżnia się na tle innych książeczek bogatą grafiką i soczystymi kolorami. Jedno spojrzenie dziecka, i już wiadomo, że Maksio zagości na dłużej w waszych domach.
Cała seria obecnie liczy sobie 10 książeczek. Są to komfortowe, poręczne książeczki wygodne dla małej rączki dziecka. Każda z nich zawiera 3 opowiastki z życia małego hipopotamka, jego rodziny i przyjaciół.
„Maks i niezwykłości” obejmuje takie historie jak :
„Maks i złote kuleczki”
„Maks i skarbonka”
„Maks i bańki mydlane”
Każda opowieść bardzo przypomina te nasze zwyczajne, domowe sytuacje w których dzieci z ciekawością poznają otaczający je świat. Autorka bardzo chętnie uatrakcyjnia książeczkę chwytając się tematów różnych przypadków z którymi może spotkać się mały bohater. Efekt jest doskonały, dziecko pragnie więcej i więcej przygód sympatycznego Maksia. Nie jestem tym zupełnie zdziwiona, gdyż sama uwielbiam książeczkę Pani Katarzyny.
Nasz bohater przeżywa różne rozterki, bawi się w detektywa, poznaje zwierzęta, a przede wszystkim jest nadzwyczajnie przesympatyczny. Niedługo przekroczy próg przedszkola, staje się coraz bardziej samodzielny, uczy się trudnej sztuki oszczędzania, i niełatwych wyborów. Przekonuje się jak można wspaniale bawić się z ulubionymi przyjaciółmi, do szczęścia naprawdę potrzeba niewiele - zauważa Maksiu.
To, że Pani Katarzyna Zychla stworzyła lekkie, wpadające w ucho opowiastki jest ogromnym atutem, ale należy też wielką uwagę zwrócić także na samego ilustratora.
Pani Agnieszka Filipowska przekonała mnie, że książka może zaskakiwać małego czytelnika, ilustracje wywołują uśmiech na dziecięcej buzi a duży druk nie sprawia kłopotu 5-cio letniej córce w samodzielnym czytaniu.
„Świat Maksa” przekonuje nie tylko dziecko swoim wnętrzem, ale również mnie jako świadomego rodzica, który od dziecięcej lektury oczekuje czegoś więcej niż niezobowiązującej treści. Stawiam na książeczki, od których nie sposób się oderwać, które spośród wielu innych dziecko wybiera kierując się swoimi oczekiwaniami, do których powraca się aż do znudzenia. Zawsze można liczyć na ciekawe motto i zaspokoić pragnienie dobrze spełnionych oczekiwań.

„Jeśli zaczynamy od małych celów, to potem łatwiej nam osiągnąć te większe i trudniejsze.”

„Maks i niezwykłości” na pewno nie zawiedzie i dziecka i rodziców a dostarczy wielu wspaniałych chwil i zapewniam, że będziecie wracać do niej baardzo często.
Polecam jako odprężającą literaturę dla rodziców a przede wszystkim dla sympatycznych dzieci, które szukają wrażeń wzrokowych i emocjonalnych. Pokochacie Maksa całym sercem, no bo jak tu go nie kochać!

Cała seria obecnie liczy sobie 10 książeczek. Są to...

• Czytane z córką
  • Dziecięce, młodzieżowe
  • Skrzat
  • Martyna i Juliusz
  • Biblioteka Wiśniowa
  • Piotrusiowe

Dodaj cytat z książki Maks i niezwykłości