Cud Mniemany czyli Krakowiacy i Górale

Okładka książki Cud Mniemany czyli Krakowiacy i Górale
Wojciech Bogusławski Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka literatura piękna
literatura piękna
Nasza Biblioteka
Ossolineum
1960-01-01
1960-01-01
opera konflikt górale Podhale Kraków krakowiacy

więcej Więcej

Akcja dzieje się w miejscowości przy Krakowie o mrocznej nazwie - Mogiła. Do wsi przybywają górale, aby dokonać zaręczyn Bryndusa z Basią. Zostają odprawieni i mszczą się, porywając bydło Krakowiakom. Bardos chce doprowadzić do ich zgody.

Wadą książki jest podobieństwo imion Bryndus i Bardos - przez to myliły mi się te postacie.

Na półkach: , , , , , ,

"Świat srogi, świat przewrotny,
Wszystko na opak idzie..."

Napotykająca na poważną przeszkodę miłość Basi i Stacha, występne uczucie Doroty (żony młynarza Bartłomieja i macochy Basi), dzieje ubogiego studenta Bardosa, konflikt Krakowiaków i górali, potyczki i intrygi - wszystko ot znajdziecie tutaj!

Jest interesująco i zabawnie, do tego prawdopodobnie - bohaterami kierują...

Wesoła historia miłosna Stasia i Basi, utrzymana w klimacie ludowym. Bardzo przyjemna, choć muszę przyznać, że nie byłam do niej przyjaźnie nastawiona. Spodziewałam się czegoś o wiele gorszego. Przede wszystkim myślałam, że gwara mnie wykończy, ale po kilku stronach przestałam zwracać na nią uwagę. "Cud mniemany" to zdecydowanie ta lepsza część oświecenia.

Klasyk!

Zabytek czasów oświecenia - warto znać. Bardzo przyjemnie się ją czyta, dość szybko, a i uśmiechnąć się można:)

Utwór mnie co prawda nie zachwycił, niemniej czas spędzony na czytaniu mijał przyjemnie. Ludowa sceneria to coś, za czym przepadam, kwestie są dzięki temu proste i lekkie, pełne swoistego, dobrodusznego wdzięku. A wisienką na babeczce była postać biednego studenta Bardosa z kryzysem światopoglądowym, dotyczącym sensu przyswajania tylu mądrości. I jak tu nie poczuć...

Historia miłosna epoki oświecenia ukazana w śmieszny sposób, trochę z przymrużeniem oka ;) Przyjemna lektura, mimo że nie przepadam za tego typu literaturą.

Na półkach: , , , ,

Zabytek literatury oświeceniowej, warto znać, nawet jeśli dzisiaj już nie zachwyca. Polecam w wersji audio, zarys rysuje się weń wyraźniej.

Świetna.

• Literatura polska