Niewiarygodne podróże

Unglaubwürdige Reisen
literatura piękna
Emilia Bielicka
Ilse Aichinger literatura austriacka austriaccy Żydzi felietony prasowe

To, że zupa mi nie smakuje, to nie znaczy, że ktoś ją źle przygotował. Może po prostu mam inne podniebienie, podatne na inne dania.
"Niewiarygodne podróże" to właśnie taka zupa, której więcej nie zjem, ale nie dlatego że jest niedobra, tylko dlatego że mi nie smakowała. Błyskotliwość autorki poraża blaskiem, mądrość życiowa wpleciona w poszczególne historie jest...

"Niewiarygodne podróże" to krótkie felietony, w których Ilse Aichinger oprowadza czytelnika po swoich umysłowych wędrówkach. Między kolejnymi miejscami w Wiedniu, a "cieniami" - a więc zmarłymi bliskimi pisarce, rozgrywa się owo podróżowanie.
Zwięzła forma, mnogość tematów, a do tego podsumowujący książkę, wręcz druzgoczący wywiad z autorką sprawiają, że wobec tej książki...

• NIEM
  • 2017