Antygona

Okładka książki Antygona
Sofokles Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Nasza Biblioteka
Antigoné
Ossolineum
1975-01-01
1975-01-01
Mieczysław Brożek
Sofokles Antygona tragedia Ismena Kreon Hajmon starożytna Grecja władza Teby

więcej Więcej

Jedna z niewielu lektur, która zahipnotyzowała mnie swoim językiem. Słuchałem audiobooka i niesamowicie przyjemnie wspominam całość utworu.

"Antygona" - klasyka literatury i jedna z najlepszych znanych nam tragedii 🏛️. Trudna sytuacja głównej bohaterki skłania do refleksji na temat moralności, rodzinnych relacji oraz miłości, dla których jest się w stanie poświęcić wszystko, co jest niezwykle aktualne i będzie takim zawsze.
Warto zapoznać się z wydaniem ze wstępem Stefana Srebrnego, który w skondensowany sposób...

6/10 - za treść
8/10 - za wiersz

Kolejna nadrobiona po wielu latach lektura szkolna. Z tymże utworem dramatycznym zapoznałem się w formie słuchowiska, co było dobrą decyzją, ponieważ poprawiło odbiór. Utwór krótki, lecz dość treściwy. Sofokles odwoływał się w nim do wartości, których nie można zamknąć w jakichkolwiek ramach prawa, nie można ich ograniczać czy też zakazywać. Moralność, miłość, więzi...

Jedna z lepszych lektur. Krótka tragedia o ponadczasowych wartościach.

Jedna z moich ulubionych lektur wszechczasów. Krótka, ale treściwa. Bohaterka sama w sobie jest budująca i inspirująca, a morał ważny

Jedna z najpiękniejszych lektur! Mnóstwo w niej cudownych cytatów, a propos miłości i samej istoty człowieczeństwa

Pewne wartości są ponadczasowe. Czy jesteśmy w antycznej Grecji czy współczesnej Polsce. Rodzina ma największe notowania.

Tytułowa,, Antygona” to postać mitologiczna . Jednak jej uczucia i rozterki są nader prawdziwe. Krótka , lecz bardzo tragiczna historia siostry nie mogącej pochować własnego brata z powodu zdrady . Co można zrobić? Czy warto jest ryzykować w imię miłości do zmarłego brata? Przekonajcie się sami.

Trupa pogrzebiąc. W dwóch słowach masz wszystko.

30 017
    2 533