Niezwyciężony

Olé
2014-08-27
2014-08-27
Luiza Krolczuk

Pasjonująca opowieść! Okazało się, że meandry polityki z czasów starożytnego Rzymu są dla mnie fascynujące! Książka, którą nazwałabym antycznym thrillerem polityczno-prawniczo-wojennym, bardzo szybko mnie wciągnęła; z zapartym tchem śledziłam rozmaite potyczki słowne bohaterów, jak też ich przygody. Nawet nie przeszkadzał mi fakt, iż autor w zasadzie nie opisuje wyglądu ludzi, pomieszczeń, otoczenia czy przyrody.

Temat ciekawy, fajnie było prześledzić historię dojścia do władzy Oktawiana "od kuchni" i tyle mogę napisać w pozytywnym tonie.

Jestem rozczarowana. Zapowiadało się ciekawie, tymczasem wiało nudą i ciężko było przebrnąć do końca przez tyle stron. Temat naprawdę dawał pole do popisu, żeby rozwinąć akcję w sposób ciekawy, dramatyczny, barwny. Autor zepsuł możliwości zmieniając temat z burzliwego na leniwie toczącą się szeroką rzekę. Przypomniało to długą i nudną debatę polityczną. To jedyna wartość tej książki - lekcja polityki, bo w tej kwestii działa wszystko tak samo od starożytności. Autor pisze ciężkim językiem, dialogi są złożone z przydługich wypowiedzi, co czyni je sztucznymi. Szczyt został osiągnięty, gdy w ogniu walki, w środku pola bitwy dwóch przeciwników zaczyna toczyć spór i zamiast naturalnych krótkich uwag wymieniają przemowy, jakby czytali z przygotowanych notatek. Sytuację trochę ratowali Germanie, byli bardziej ludzcy, ale nie pojawiali się często na tyle, by odjąć sztuczność.

Ponownie zawitałem do starożytnego Rzymu, była to bardzo udana wizyta.
Czasy,po śmierci Cezara.Czas niepokojów,walk o władzę.
Owszem z historii,wiemy że.To Oktawian został pierwszym cesarzem Rzymu.
Dużo w tej powieści walk i knucia polityków.
Niesposób się nudzić,ja się nie nudziłem.Świetna powieść historyczna.

Ponownie zawitałem do starożytnego Rzymu, była to bardzo udana wizyta.
Czasy,po śmierci Cezara.Czas niepokojów,walk o władzę.
Owszem z historii,wiemy że.To Oktawian został pierwszym cesarzem Rzymu.
Dużo w tej powieści walk i knucia polityków.
Niesposób się nudzić,ja się nie nudziłem.Świetna powieść historyczna.

"Niezwyciężony" to ciekawa powieść historyczna, której akcja zaczyna się tuż po zabiciu Juliusza Cezara. Rodzi to wiele konfliktów, które ostatecznie doprowadzają do krwawej wojny domowej.

Głównymi bohaterami są autentyczne postacie: Marek Antoniusz, Cycero, przyszły władca Oktawian August i jego siostra Oktawia. Wszyscy uwikłani są w intrygi, które mają na celu przejęcie władzy. Od podstępów, układów i niebezpieczeństw aż się roi. Mimo iż są one opisane bardzo szczegółowo, nie ma w powieści dłużyzn. Akcja trzyma w napięciu, nawet wówczas, gdy zna się finał tych rozgrywek.

Ciekawie przedstawione są też sceny batalistyczne. Mimo iż nie przepadam za nimi, śledziłam te opisy z zainteresowaniem, gdyż są bardzo żywiołowe.

"Niezwyciężony" to powieść o władzy, ale także o miłości, przyjaźni, oddaniu, wierności i zdradzie.
Polecam z czystym sumieniem.

Nie ma co się oszukiwać, książka nie jest na miarę takich gigantów jak serie: "Wojownik Rzymu","Wespazjan" czy "Orły imperium", ale jednak, wciąga, interesuje i również wywołuje emocje, choć oczywiście w mniejszym stopniu niż pozycje wymienione wcześniej, ale do rzeczy. Motyw przewodni jest chyba jednym z najlepszych, zemsta. Daje to autorowi tak dużo możliwości że aż nie mogę się doczekać co wymyśli usuwając jednego zabójcę cezara za drugim. Miałem obawy co do postaci. Tak mniej więcej do 100 strony nie mogłem się w nie wczuć prawie w ogóle. Miałem wrażenie że nie potrafią wyrażać emocji w czym nie pomógł im brak opisu postaci. Jednak w miarę jak postępowała akcja książki, charaktery wyklarowały się i mnie zainteresowały. Szczególnie Mecenasa i Agrypy. Pierwszy z nich jest "mózgiem" operacji i ma parę śmiesznych momentów w książce jak na przykład: podczas bitwy i jego prób rekompensowania sobie braku tężyzny fizycznej, inteligencją. Agrypa z kolei jawi się jako lojalny, porywczy i mężny młody mężczyzna, którego historia, ze względu na to że większość czasu dzieje się za kulisami, jest bardzo interesująca. Co się tyczy samego głównego bohatera, jest on raczej jednokierunkowy i większość jego akcji opiera się tylko na zemście, co momentami ujmuje mu charakteru. Bitwy są dobrze opisane i osadzone, choć bardziej je sobie wyobrażałem jako rzezie niż regularną walkę w stylu rzymskim.Nawet w największych bitwach "Orłów imperium" nie było takiego braku dyscypliny. Intryg parę jest, ale nie "koczują" one w cieniu i praktycznie od razu wychodzą na światło dzienne, przez co nie mają czasu za bardzo się rozbudować. Mimo że książka nie wciąga aż tak jak "giganty" tego typu powieści, to i tak czyta się ją szybko, przewracając stronę za stroną. Osobiście polecam i czekam na następną część.

Jeśli mam być szczery książka ta wzbudza we mnie mieszane uczucia. Lubię książki dziejące się w tym okresie historycznym, starożytny Rzym i chyba najważniejsza historia w jej dziejach czyli zabójstwo Cezara po którym rozpętuje się istne piekło. Tak rozpoczyna się ta książka poznajemy w niej losy młodego Oktawiana który został naznaczony przez Cezara na swojego następcę. Musi jednak się zmierzyć z groźnymi przeciwnikami takimi jak Marek Antoniusz. Autor przedstawia nam świat imperium rzymskiego trochę przypominający ten przedstawiony w serialu "Spartakus" wieczne knowania, wyuzdanie elit władzy np. kiedy Oktawian rozmawia z Markiem Antoniuszem w jego ogrodzie, żona Antoniusza uwodzi przyjaciela Oktawiana w domu, sceny bitewne prezentują się całkiem nieźle, choć ja nie mogłem się jakoś wczuć w klimat tamtych czasów jak np. podczas czytania serii "Wojownik Rzymu". Jest to znowu dopiero pierwsza część całej sagi która ma doprowadzić w końcu Oktawiana na tron więc znowu zapowiada się czekanie. Jest jeszcze parę mankamentów ale to może moje subiektywne odczucie.

Beznadziejne czytadlo.

Beznadziejne czytadlo.