Gaba i Pająk

2013-01-01
2013-01-01
28 min.
Iza Skabek dla dzieci SpotArt literatura dziecięca

Czy pająki są aż tak straszne, jak je malują?

Najwidoczniej nie, skoro mała dziewczynka bawi się z jednym z nich i nic a nic się nie boi.

Dzieci, przygotujcie się na przygodę z Gabą i Pająkiem!

Gaba to mała dziewczynka uczęszczająca do przedszkola. Żyje we własnym świecie, nie słucha mamy, robi to, co jej się podoba. Pewnego razu pani w przedszkolu za karę odsyła ją do kąta. Co jej się przydarza? Kto czyha na nieświadomą niczego Gabę? Jak to spotkanie się kończy? Przekonajcie się sami.

Pomyślałam sobie, że warto choć na chwilę powrócić do świata dzieciństwa, czytając książeczki dla dzieci, tak jak kiedyś czytano je mnie. Dlatego właśnie sięgnęłam po Gabę i Pająka z serii Gaba Gada Izy Skabek.

Iza Skabek jest doktorem literaturoznawstwa i polonistką w myszkowskim LO. Historyjki, które tworzy, są po części inspirowane jej osobistymi doświadczeniami. Jej córeczki - Gaba i Mania - nie pozwalają jej bowiem zapomnieć, że świat dorosłych ma w sobie cząstkę świata dziecka. Na podstawie historii z życia wziętych tworzy więc własne - zabawne i magiczne.

Gaba i Pająk to historyjka napisana bardzo prostym językiem, przystępnym dla dziecka, a przy tym niezwykle bogatym. Czyta się ją lekko i płynnie, przeskakując z jednej strony na drogą, i tak do ostatniej. Duża czcionka przykuwa nasz wzrok, że aż chce się czytać! Styl, w którym utrzymana jest historyjka, wydaje się oryginalny, ale nie górnolotny. Autorka nie używa trudnych zwrotów i wyrażeń, wszystkie słowa umiejętnie splata, tworząc przyjemną dla oka i dla ucha bajeczkę.

Ogromnym atutem Gaby i Pająka jest wielość obrazków. Znajdują się one na każdej stronie, dzięki czemu dziecko, czytając - bądź oglądając książeczkę, podczas gdy czyta mama - może dowiedzieć się, jak wyglądają bohaterowie bajki, co robią i w jaki sposób. Pastelowe kolory doskonale ubogacają treść - i forma przeważa nad treścią - jak to zwykle bywa w przypadku książeczek dla dzieci. Maluchy uwielbiają bowiem, gdy treść jest im czytana, one same wolą przeglądać obrazki, co kształtuje ich wyobraźnię. Przekaz wizualny książeczki oceniam na szóstkę.

Warto też wspomnieć, że książeczka jest drobnych rozmiarów, a historyjka nie dłuży się. Autorka postawiła na skromność treści, i za to ją cenię. W sam raz na czytanie przed snem, wtedy jest szansa na to, że Gaba i jej przyjaciele przyśnią się dziecku i to sprawi, że polubi ono bajkę jeszcze bardziej, gdyż pozostanie ona w jego pamięci.

Na sam koniec pragnę dodać, że spędziłam przyjemny ranek, śledząc strony tej książeczki. Mimo że nie jestem już dzieckiem, jej przekaz i forma przemawiają do mnie. Uważam, że niejedno dziecko będzie się świetnie bawiło przy Gabie i Pająku. Ale to nie koniec. Iza Skabek ma w zanadrzu też inne, zapewne równie ciekawe historie Gaby i nie tylko. Oby tak dalej!

Za możliwość poznania Gaby i Pająka oraz przeniesienia się na chwilę do beztroskiego dziecięcego świata serdecznie dziękuję samej autorce, Izie Skabek.

Czy pająki są aż tak straszne, jak je malują?

Dzieci, przygotujcie się na przygodę z Gabą i Pająkiem!

Dodaj cytat z książki Gaba i Pająk