Obraz starości w prozie Marii Kuncewiczowej


- Tytuł oryginału:
- Obraz starości w prozie w Marii Kuncewiczowej
- Data wydania:
- 2013-10-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-25
- Liczba stron:
- 224
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376065076
- Tłumacz:
- Maria The image of old age in Kuncewiczowa's prose
- Wydawnictwo:
- Miniatura
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Tagi:
- Maria Kuncewiczowa obraz starości
- Tytuł oryginału:
- Obraz starości w prozie w Marii Kuncewiczowej
- Data wydania:
- 2013-10-25
- Liczba stron:
- 224
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376065076
- Tłumacz:
- Maria The image of old age in Kuncewiczowa's prose
- Wydawnictwo:
- Miniatura
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Tagi:
- Maria Kuncewiczowa obraz starości
Książka Ilony Gołębiewskiej podejmuje temat ostatniej fazy życia człowieka, czyli starości i jej obrazów w prozie wybitnej pisarki XX wieku – Marii Kuncewiczowej.
W rozdziale I przedstawione zostały definicje pojęcia „starość” w odniesieniu do przyjętych norm społecznych, prawnych i kulturowych. Ukazanie procesu starzenia się w kontekście biologicznym, psychologicznym i socjologicznym pozwoliło określić zasadnicze cechy starości.
W ramach rozdziału II bardzo cenne wnioski przyniosła analiza obrazów starości i starców w historii i literaturze na przestrzeni wieków. We wszystkich epokach i kulturach pojawiła się dwoistość określenia starości, która jest źródłem mądrości, a zarazem niedołęstwa, doświadczenia i degradacji umysłowej, autorytetu i cierpienia. Literatura także dostarcza zróżnicowanych obrazów starości – często jest ukazywana jako szczególna łaska od Boga, niekiedy jako naturalny etap ludzkiego życia, ucieczka od przeszłości lub koniec wszystkiego, co człowiek dotychczas miał i robił. Popularne jest również przedstawianie starości w ujęciu satyrycznym oraz ukazywanie jej wszelkich wad. Powszechnym obrazem jest samotność starca pośród ludzi i jego smutna starość, niezrozumiała dla otaczającego go świata.
W rozdziale III autorka dla właściwego zrozumienia dzieł literackich Marii Kuncewiczowej wnikliwie ukazuje jej biografię, w szczególności wydarzenia przełomowe: dzieciństwo spędzone na obczyźnie; lata uniwersyteckie, małżeństwo i macierzyństwo; początki kariery literackiej, odkrycie Kazimierza Dolnego nad Wisłą i działalność w organizacjach literackich; publikacja „Cudzoziemki”; wybuch II wojny światowej i pierwsze lata na emigracji; wyjazd do Stanów Zjednoczonych i wykłady na Uniwersytecie w Chicago; powrót do Kazimierza Dolnego, śmierć męża i ostatnie lata życia.
W rozdziale IV autorka szukając obrazów starości w prozie Marii Kuncewiczowej poddała analizie jej wybrane dzieła: „Listy do Jerzego”, „Cudzoziemka”, „Dyliżans warszawski”, „Dwa księżyce”, „Fantomy”, „Natura”. Książka stanowi przyczynek do dalszych rozważań nad życiem i twórczością Marii Kuncewiczowej oraz wybranych motywów literackich obecnych w jej dziełach.
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 6
- 3
Opinie [3]
Pomijając doniosły fakt, że autorka podejmuje temat niezwykle ważny i istotny we współczesnym, starzejącym się społeczeństwie Polski, Europy i Świata, należy jej się wielkie uznanie za próbę zmierzenia się z twórczością nieco zapomnianej już Marii Kuncewiczowej. Powiedziałabym że młody wiek autorki działa na jej korzyść w modnisiu do interpretacji dzieł Marii Kuncewiczowej,...
więcejKsiążka jak najbardziej godne polecenia, tym bardziej, że jest interdyscyplinarnym spojrzeniem na obraz starości zarówno na przestrzeni historii, na kartach szeroko pojętej literatury, jak również w twórczości znakomitej polskiej pisarki Marii Kuncewiczowej. Autorka ukazuje w kontekście jednostkowym i społecznym różnorodne sposoby rozumienia starości. Książka stanowi pewny...
więcejAutorka napisała książkę na temat ważny i potrzebny. Przedmiotem analizy uczyniła twórczość wielkiej polskiej pisarki, Marii Kuncewiczowej, dziś można by powiedzieć „wielkiej zapomnianej”. A szkoda, gdyż to wrażliwa erudytka, która była nie tylko świadkiem epoki, w której żyła, ale także stawiała jej diagnozę i wskazywała kierunki terapii. Przede wszystkim zaś była...
więcej