Zryw ku Miłości. Dla młodych ludzi, którzy chcą mieć przyszłość.

Okładka książki Zryw ku Miłości. Dla młodych ludzi, którzy chcą mieć przyszłość. Gabriele Kuby
Gabriele Kuby Wydawnictwo: Homo Dei religia
religia
Homo Dei
2007-01-01
2007-01-01
Janusz Serafin CSsR, Stanisław Bafia

Pouczająca i wartościowa książka. Szczególnie cenny jest dla mnie rozdział 7 oraz 8 - omówienie badań i publikacji J.D Unwin'a ''Sex and culture''.
Zakres poruszanych tematów jest szeroki - skutki starzenia się społeczeństw, rewolucja seksualna '68, encyklika ''Humanae vitae'', badania J.D. Unwin'a, upadek cywilizacji, oddziaływanie szkoły, rodziny i mediów na wychowanie, dyktatura homoseksualizmu, czy normalizacja pedofilii jako kolejny cel.

Książka oprócz moralizatorskiego wymiaru zawiera przede wszystkim sporo danych statystycznych i wyników badań dotyczących omawianych zagadnień. Poruszające są przykłady podawane przez autorkę, jak choćby omówienie materiałów edukacyjnych popularyzowanych w Niemczech. Gabriele Kuby jest Niemką, więc jej publikacja w dużej mierze opiera się na obserwacji tamtejszej rzeczywistości.

Na minus z pewnością Comic Sans w tytułach (mam wydanie od Homo Dei) oraz ''rozliczenie się'' autorki z przeszłością swojej ojczyzny.
Uderza mnie to szczególnie jako polskiego czytelnika. Jeszcze trochę i można pomyśleć, że to Niemcy są ofiarą wojny. Żenujące jest to ''rozliczenie się'' z przeszłością III Rzeszy:
''(...) my, Niemcy, sami przed sobą i przed narodem żydowskim, przed narodem wybranym przez Boga uznamy naszą winę; rasistowskie nastawienie, uważanie siebie za rasę panów, obojętność wobec zła, opluwanie innych narodów, niepomaganie zagrożonym, tchórzostwo, rabowanie cudzej własności, pozbawianie innych mienia i praw, współpraca z machiną unicestwienia włącznie z torturowaniem i mordowaniem.''
''Co przeżyli ci, którzy padli w walkach, a także ci, którzy powrócili, może po okropnościach obozów jenieckich? Miliony ludzi zostały przesiedlone ze swojej ojczyzny, w marszu długimi kolumnami na zachód przeszły przez piekło. W miastach wycie syren ogłaszało przerażonym ludziom nieustanne naloty. Te wspaniałe niemieckie miasta, których kulturowe dziedzictwo zapisało się w cegłach, zostały obrócone w proch i popiół; od jednego uderzenia tysiące ludzi były grzebane pod ruinami domów. Natomiast po wojnie przyszły głód i bezsilność. To był czas nieszczęść, ale także czas nadziei i odzyskiwania wolności.''

Polecam!

Polecam!

• Katolicyzm

Dodaj cytat z książki Zryw ku Miłości. Dla młodych ludzi, którzy chcą mieć przyszłość.