I Know Why the Caged Bird Sings

Okładka książki I Know Why the Caged Bird Sings Maya Angelou
Okładka książki I Know Why the Caged Bird Sings
Maya Angelou Wydawnictwo: Virago Press Cykl: Autobiography (tom 1) Seria: Maya Angelou's Autobiography biografia, autobiografia, pamiętnik
Autobiography (tom 1)
Maya Angelou's Autobiography
I Know Why the Caged Bird Sings
Virago Press
2010-01-01
2010-01-01

Czy czytając Mayę Angelou miałam wrażenie, że dotychczas omijało mnie coś naprawdę ważnego? Oczywiście, że tak.
Po pierwsze to forma autobiograficzna, którą uwielbiam całą mną.
Po drugie język Angelou jest prawdziwym majstersztykiem, a jej sposób przekazywania swoich doświadczeń jest naprawdę niezwykły.

“Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” skupia się na życiu Marguerite, trudnych początkach dzieciństwa i jeszcze trudniejszym dorastaniu. Perspektywa tej czarnoskórej dziewczynki bywała naprawdę rozbrajająca, przynosząca wiele radości, ale także smutku, złości, czy nawet momentów refleksji. Porzucona przez rodziców, w wieku trzech lat wraz rok starszym bratem, przybyła do swojej babci, gdzie spędziła kilka lat, zanim kontakt z rodzicami się odnowił po to, by w okresie nastoletnim zamieszkała z matką. Warto podkreślić, że Maya nie miała wyjątkowo trudnych warunków, miała rodzinę, oparcie finansowe, co jednak nie wyklucza wielu innych przeżyć, jakie napotykała. Nie mniej została wychowana w duchu radzenia sobie ze wszystkim, co zbudowało jej poczucie wartości i pewność, że może wiele dokonać.

Z łatwością można odnieść wrażenie, że ta historia żyje i jest obecna w każdym momencie. Stała się swego rodzaju świadectwem tego, jak wyglądało życie Angelou, a także innych czarnoskórych. Rasizm, mocne zakorzenienie wiary jest dwoma najbardziej charakterystycznymi elementami, które można by powiązać z ówczesną społecznością.
Natomiast zawarta w książce wielowątkowość tej historii sprawia, że ciężko jest wskazać najważniejszy temat jaki był tu poruszany. Rasizm i wiążąca się z nim segregacja rasowa, dojrzewanie młodej dziewczynki, molestowanie, odrzucenie, mocny filar religijności i wiele, wiele innych elementów połączonych w jedną książkę sprawia, że historia Angelou jest pełna jak nigdy.

Po przeczytaniu tej pozycji mam jeden wniosek, książek Mayi Angelou się nie czyta, książki Angelou się pochłania.

Po pierwsze to forma autobiograficzna, którą uwielbiam całą mną.

“Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” skupia się na życiu Marguerite,...

Przepiękna literacko, szokująca fabularnie, realistyczna tak po ludzku.

Mała dziewczynka przerzucana z kwiatka na kwiatek, od matki do babki, od babki do matki. Wokół wszechobecny rasizm, segregacja, poniżenie.

Ta biedna, nic nieznacząca "czarna" wie, że obcym mówi się Dzień dobry, że należy dbać o higienę, bo inaczej babcia nie wpuści jej do łóżka z brudnymi nogami, a te bogate "białaski" nawet majtek nie noszą, spocone i nieumyte kładą się do czystej pościeli, nie wiedzą co to szacunek dla innych.

Trauma jakiej doświadczyła dzięki swojej nieodpowiedzialnej matce powoduje jej problem z mową, a oprócz tego mamy tu molestowanie seksualne, gwałt, brak wsparcia wśród najbliższych. Jedyną ostoją religijna babcia.

Ale pomimo tego zna swoją siłę, ma swój charakter i nie daje się stłamsić "białasce". Walczy o swoje, zdobywa wiedzę. Nie poddaje się. Wojna i jej konsekwencje też dla "czarnych".

Piękna opowieść o potędze miłości, o mądrości, która nie zawsze wypływa z książek, o mocnym kręgosłupie moralnym, który budujemy już we wczesnym dzieciństwie, o strachu przed nieznanym, o sile która tkwi w nas samych, a której nie zawsze jesteśmy świadomi. Czy znalazłam tu wydźwięk feministyczny, czy ja wiem, może odrobinę, ale bardziej związany z kolorem skóry i tym co spotkało młodą bohaterkę.

Teraz wiem dlaczego w klatce śpiewa ptak nabiera dla mnie i myślę, że dla każdego kto przeczyta Angelou całkiem innego wymiaru.

Polecam

Przepiękna literacko, szokująca fabularnie, realistyczna tak po ludzku.

świetne dzieło! niesamowite i poruszające doświadczenia z życia autorki. Nieraz opisuje trudne momenty, myślę że niekoniecznie dla osób o słabych nerwach. niemniej polecam

Cześć!

Dziś przychodzimy do Was z książką, którą obaj mieliśmy okazję przeczytać całkiem niedawno, a do tego tak się składa, że znamy jej wspaniałą tłumaczkę, czyli Elę Janotę z podcastu @juz_tlumacze ❤️. Mowa o książce “Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Mai Angelou. Naszą opinię wzbogacamy fotorelacją z naszego ostatniego spotkania z cudownymi dziewczynami z Już tłumaczę. Ela, Paya, dziękujemy jeszcze raz za super wieczór i mamy nadzieję na kolejne! 😀

“Wiem…” to pierwsza część z autobiograficznego cyklu, w którym Maya Angelou, amerykańska poetka i pisarka urodzona w 1928 roku, opowiada o swoim życiu i zmaganiach czarnoskórej dziewczynki, a później kobiety, we wciąż rasistowskiej Ameryce ubiegłego wieku. Ta część skupia się na dzieciństwie i dorastaniu Marguerite (bo tak brzmi jej oficjalne imię) w Arkansas, St. Louis, a później Kalifornii, jej relacjach rodzinnych i problemach segregacji rasowej. Jej opowieść to nie tylko historia jej samej, ale także historia kraju, która jako tło znakomicie dopełnia fabułę i osadza wydarzenia z życia Mai w realiach społeczno-historycznych. Książka napisana jest pięknym, lekkim językiem, przez który przebija poetyckie zacięcie Autorki. Pozbawiona jest ciężkości, której można by się spodziewać w świadectwach skrajnego rasizmu. Emocje bohaterki, choć tak liczne i silne, nie są wyrażone wprost, a czytelnik sam odczuwa je z każdymi kolejnymi wydarzeniami z życia Marguerite. Mimo trudnej tematyki: skomplikowanej sytuacji rodzinnej, problemach czarnoskórych na południu USA i traumatycznych doświadczeń Mai, książkę czyta się z zainteresowaniem i łatwością, a jej przekaz choć nie przytłacza, pozostaje z nami na długo. Dla osób zainteresowanych tematyką segregacji rasowej, a także rozwoju czarnego feminizmu w USA, oraz miłośników biografii znanych osobistości jest to z pewnością książka, której w biblioteczce zabraknąć nie może. 🔥

My z pewnością zaopatrzymy się w drugą część autobiografii, by dowiedzieć, jak potoczą się dalsze losy pierwszej czarnoskórej motorniczej tramwajów w San Francisco, a Wam szczerze tę książkę polecamy! 🙂

Cześć!

Nie wiedzieć czemu ostatnio jak magnes przyciągają mnie przeróżne autobiografie zwłaszcza spod pióra silnych kobiet.

Proza Mai Angelou to jeden z najlepszych przedstawicieli tego gatunku. Owiana aurą tajemniczości i wielkości. Trochę obawiałam się górnolotnych peanów nad wolnością i zatrważających świadectw rasizmu. Nic z tych rzeczy.

Uwiodła mnie ta historia. Smutne, okrutne czasy Południa nie przysłoniły dobra i miłości wśród których dojrzewała Maya. Dramatyczne wydarzenia nie pozbawiły jej pasji. Wśród prostych słów odnalazłam niesprawiedliwość i głupotę „ białych ludzi” tak krzywdzącą i niewyobrażalną w skutkach.

Z troską śledziłam losy Mai w „wielkim świecie” zauroczona jej odkrywaniem siebie, własnej kobiecości, siły i przynależności. Podziwiałam jej zaradność i odwagę. Szkoda, że okupioną walką o to co „białym ludziom” było po prostu dane.

To dobra, naturalna proza, którą czyta się lekko i z automatycznym przywiązaniem do bohaterki i autorki. Nie ma tu zadęcia i sztucznych fraz. Z całą pewnością sięgnę po drugą część.

Uwiodła mnie ta historia. Smutne,...

Autobiografia składająca się z licznych opowieści/wspominek z lat dziecięcych autorki.
Okres trudny, burzliwy ale też z pewnością kształtujący młodą, waleczną kobietę.
Książka nie należny do łatwych i przyjemnych ale zdecydowanie warto poświęcić jej czas. Pochylić się na emocjami jakie w nas wzbudza i historia jaką przedstawia.

Bardzo osobiste wspomnienia autorki z czasów dzieciństwa w Arkansas i San Francisco lat 50-tych ubiegłego wieku. Kiedy segregacja rasowa i grasowanie Ku-Klux-Klanu ma się jeszcze całkiem dobrze, gdzie biały lekarz nie przyjmie czarnucha, bo prędzej psu zajrzy do gęby, ale za to chętnie pożyczy od niego pieniądze w potrzebie. To dopiero początek swoistej autobiografii, którą warto zgłębić także ze względu na dziewczęco/kobiece poznawania świata i siebie.
Wstęp Ophry Winfrey jeszcze bardziej podkręca ciekawość.

Ten tydzień spędziłam z Mayą Angelou. To moje pierwsze „czytanie” autorki, ale samą postać znam bardzo dobrze z telewizji. Częstokroć urzeczona jej tembrem głosu starałam sobie wyobrazić jak żyło się czarnoskórej, młodej kobiecie w rasistowskiej Ameryce. Dzięki temu, jak akcentowała słowa, jak je wymawiała, jaką barwę nadawała wyrazom, historie były głębsze i wielowymiarowe. Czytając więc tę autobiografię, chłonęłam słowa wzrokiem, ale z głosem Angelou odciśniętym w hipokampie.
Autobiografia składa się z dwóch tomów. Pierwszy, „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” opowiada dzieciństwo Mayi i jej brata, które spędzili u swej babki i wujka w Arkansas. To właśnie tam malutka dziewczynka, mieszkająca na tyłach sklepu odkrywa powoli świat i kolekcjonuje skarby dzieciństwa. Niestety jej świat naznaczony będzie traumą, która spotka ja w wieku zaledwie ośmiu lat.
Tom drugi, ”Zgromadźcie się w imię moje” to historia dorastającej kobiety w dużym, kalifornijskim mieście. Jako pierwsza czarnoskóra osoba, nie tylko kobieta, zostaje konduktorką słynnych sanfranciszkańskich tramwajów. W jej bogatym życiorysie nie brakuje również innych ciekawych profesji, choćby zarządzająca burdelem. W wieku siedemnastu lat zostaje też matką, co na jej życie będzie miało wpływ największy.
Historia życia pewnej biednej, czarnoskórej dziewczynki jest umiejscowiona w czasach ważnych dla Ameryki. Autorka książką kreśli nie tylko swoją biografię, ale i biografię swojego kraju. Jest to książka o dorastaniu we wciąż objętej segregacją Ameryce, o przemocy seksualnej, o edukowaniu się wbrew i pomimo środowiskowej przynależności, o porzuceniu przez najbliższych, a w końcu o wybaczeniu i odrodzeniu się w siłę i wewnętrzną wolność.
Proza napisana jest lekko, to czuć z kartek, jak zwiewnie ta opowieść się snuje. Dla mnie, amerykanofilki, jest to genialny zapis zarówno biednej, południowej prowincji, jak i wielkiego miasta Zachodniego Wybrzeża na przełomie trzydziestych i czterdziestych lat XX wieku. Ale dla mnie, kobiety i człowieka, to całkowite i szczere obnażenie pogruchotanego wnętrza pokazuje ogromną odwagę jednostki.

Czytam i jednocześnie zasłaniam dłonią usta, aby nie wyrwał się z nich krzyk budzący wszystkich domowników. Krzyk, którego nie wydała z siebie Maya, zgwałcona w wieku 8 lat by później przestać mówić na długi czas. By zamknąć się za kratami cierpienia, upokorzenia i głębokiego niezrozumienia. By śpiewać tylko w klatce własnego ciała i duszy, a później wyfrunąć z niej silniejsza, mądrzejsza, ale ciągle z głębokimi pokładami wrażliwości, które można odczuć w każdym słowie tej przepięknie napisanej książki.

Już okładka, przenikające się kolory, od chłodnych po ciepłe, zapowiadała różnorodne uczucia jakie będą towarzyszyły lekturze. Autorka opisuje swoje dziecięce lata kiedy to w czasach ścisłej segregacji rasowej mieszkała na południu Stanów. Czasy dorastania, różnice rasowe, które wydawały się nie do przeskoczenia i są palącym problemem także dzisiaj, feminizm i zwyczajne życie ze wszystkimi jego urokami i wadami. Gdzieś w tym wszystkim chłodny odcień bolesnych przeżyć będących udziałem autorki w wieku 8 lat, gdy dziecko nie rozumie jeszcze jak dorosły może robić mu krzywdę i samo czuje się winne zaistniałych sytuacji. Nie wiem jak autorka zdołała opisać tak traumatyczne i intymne przeżycia w opisie, który jest precyzyjny i krystaliczny jak igły lodu wbijające się prosto w serce. Jak coś brutalnego można opisać tak barwnie i poetycko, ale nic dziwnego, kunszt autorski widać u niej w każdym zdaniu. Warto wspomnieć też o tłumaczce, Elżbiecie Janocie, bez niej ten tekst nie byłby tak piękny i precyzyjny. Mnóstwo z fragmentów, które są po prostu majstersztykiem wprawiło mnie w stupor i zdumienie.

Warto też nadmienić, że choć książka została napisana w 1969 roku i jest to powieść autobiograficzna to dawno czytaniu nie towarzyszyło mi takie skupienie, lekkość i zrozumienie. To po prostu wyśmienita literatura, z jednym z najbardziej lubianych przeze mnie czasów w historii świata i choć te lata były wyjątkowo traumatyczne to mogą przekazać współczesnemu człowiekowi wiele wskazówek na temat równości i tolerancji.

Wiecie, że to moja pierwsza i jednocześnie już jedna z najlepszych książek w tym roku?
Znacie książki May'i Angelou?

Widać, że autorka tej książki jest biegła w sztuce literackiej - piszę "sztuce" z premedytacją, nie rzemiośle, gdyż Maja Angelou była poetką. I to widać po stylu, konstrukcji zdań, niekiedy bardzo ciekawych środkach stylistycznych. Ale niestety ta książka nie przemówiła do mnie - czasami gubiłam wątek, a często po prostu się nudziłam. Widać też, że ta pozycja dotyczy czasów już historycznych (80-90 lat temu),gdyż niektóre słownictwo (albo odniesienia do jakichś postaci historycznych) jest niezrozumiałe - i tu przydałyby się przypisy (których nie ma).
Po drugą część raczej nie sięgnę.

• Literatura amerykańska
  • USA