His Last Bow

Okładka książki His Last Bow Arthur Conan Doyle
Okładka książki His Last Bow
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: BBC Books Cykl: Sherlock Holmes (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 8)
BBC Books
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Sherlock jak zwykle w formie. Kolejna porcja interesujących przypadków. Niektóre opowiadania ciut słabsze, bardziej przewidywalne. Może to kwestia znajomości wcześniejszych przygód detektywa i pewnych schematów. Niemniej dla fanów jest to lektura obowiązkowa. Lektor klasa.

Któż z nas nie zna niedoścignionego Sherlocka Holmesa czy to z literackiego pierwowzoru, czy też z wielokrotnie wznawianych ekranizacji powieści Arthura Conan Doyle’a. Od dawna czekał u mnie na swoją kolej zbiór ośmiu opowiadań z niedoścignionym detektywem pod tytułem “Pożegnalny ukłon” Wydawnictwa Olesiejuk z 2017 roku. W oryginalnej wersji angielskiej znany jako “Jego ostatni ukłon” i wydany po raz pierwszy równo sto lat wcześniej. Znalazłam w nim sprawy prowadzone przez Holmesa w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku i na początku XX wieku.

Jakkolwiek każda sprawa wydaje się być dziełem sił nadprzyrodzonych Holmes ze swym analitycznym umysłem udowadnia, że bynajmniej to całkowicie naturalne dzieła ludzkich - chciwych, zazdrosnych, albo owładniętych chęcią zemsty - umysłów.

Archaiczny nieco język wymaga jednak koncentracji.
Ale geniusz Holmesa wynagradza wszystkie niedoskonałości pióra.
Bo czym innym, niż geniuszem, wyjaśnić rozwiązanie nierozwiązywalnych na pierwszy rzut oka zagadek?

Szczególnie spektakularne jest śledztwo wokół “horroru kornwalijskiego” opisane w opowiadaniu “Diabelskie kopyto” . Holmes niczym myśliwski pies nawet na bezludnych wrzosowiskach Kornwalii wytropi każdy ślad i rozwikła sprawę, która dla miejscowych, na czele z pastorem, musi być dziełem diabła, bo nie da się jej racjonalnie wytłumaczyć. Oczywiście do czasu, kiedy zajmie się nią słynny detektyw.

Jednakowoż Holmes rzadko uderza w inne rejony niż aglomeracja Londynu. Tu na Baker Street 221b ma prawdziwe centrum dowodzenia. Jak sam mówi do doktora Watsona: “Scotland Yard czuje się osamotniony beze mnie i powoduje to niezdrowe podniecenie wśród przestępców” (s.185). Bardzo słusznie. Detektywi londyńskiej policji jakże marnie wypadają przy genialnym Sherlocku Holmesie. W starciu z najprzebieglejszymi i najbrutalniejszymi przestępcami bez jego pomocy nie mają wielkich szans.

Klasa sama w sobie!

Sherlock Holmes i doktor Watson nigdy nie zawodzą, a opowiadania dotyczące ich barwnych przygód zawsze przyjemnie się czyta. Ta książka to kolejny dowód potwierdzający tę tezę. Bardzo przyjemnie spędziłam czas podczas lektury, a niektóre zagadki naprawdę mnie wciągnęły na maksa.

W ośmiu opowiadaniach poznajemy ostatnie dokonania niedoścignionego detektywa. W jednym z nich, bohaterowie pomagają Mycroftowi oraz rządowi Wielkiej Brytanii uchronić kraj przed skandalem. Ponadto, angażują się w sprawę włoskiej mafii, rozwiązanie krwawych zbrodni znanych jako horror kornwalijski oraz prowadzą subtelną grę z niemieckim szpiegiem.

Brakuje w wyborach : chcę się pozbyć całej serii. Ten tom opowiadań okazał się naprawdę zgrabny w stosunku do pozostałych. Jednak polot i tzw. "dedukcja" pozostały na tym samym poziomie. Mimo sympatii do dwójki bohaterów cieszę się że mam ostatni tom przed sobą, ta lektura nie jest pomnikiem kryminału. Powodzenia!

audiobook

audiobook

Przedostatni tom serii przygód Sherlocka Holmesa i jego wiernego towarzysza Watsona stanowi zbiór ośmiu opowiadań, w których standardowo głównym bohaterom przychodzi rozwiązywać zagadki kryminalne w Wielkiej Brytanii przełomu XIX i XX wieku. Nowele raczej trzymają poziom, chociaż jest On nieco niższy niż w poprzednich tomach. Mam wrażenie, że po prostu zostało zrealizowane powiedzenie "co za dużo, to niezdrowo. Niemniej w dalszym ciągu jest to dość przyjemna lektura, w sam raz na weekend.

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Specyficzne ale zajmujące przypadki Sherlocka i nieodłącznego Watsona.

Specyficzne ale zajmujące przypadki Sherlocka i nieodłącznego Watsona.

Ten, kto nie czytał, nie wie co stracił...

Ten, kto nie czytał, nie wie co stracił...

• Kryminał
  • Sherlock Holmes