System Polityczny, prawo i konstytucja Królestwa Polskiego 1815-1830
- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Von Borowiecky
- Data wydania:
- 2013-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-01-01
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788360748428
- Tagi:
- polska kongresówka mażewski wielomski
Nawet w naszej polskiej narracji historycznej, która wprost ugina się pod ciężarem mitów służących często doraźnym celom politycznym, rzadko zdarza się taka przepaść między mniemaniem historycznym a wiedzą zbudowaną na fundamencie rzetelnych i obiektywnych badań źródłowych. Unia rosyjsko-polska, bo o niej jest przecież ta książka, jest w dziedzinie badań białą plamą, a w dziedzinie mniemania czarną dziurą. Innymi słowy, przeciętny Polak nie ma o tym okresie praktycznie żadnej wiedzy, a jego przeświadczenia, wsparte na nauce historii i języka polskiego w szkole polskiej, od podstawówki począwszy, na liceach skończywszy, dają się zredukować do prostego "be" i "cacy", gdzie "be" są oczywiście prymitywni Moskale, a "cacy" walczący o wolność monolit narodu polskiego.
Ten okres naszych dziejów wymaga rzetelnych badań, wolnych od typowych dla mitu i baśni uproszczeń, i pobudzania emocji. Wymaga po prostu rozumnego, metodycznego opowiedzenia od nowa. Jasne, że polityczność bieżąca temu nie sprzyja. Historia stosunków polsko-rosyjskich pełna jest krzywd, o których każda ze stron snuje odrębną opowieść. Prywatnie Polacy i Rosjanie potrafią ze sobą rozmawiać, robić interesy, nawet znaleźć wspólnego wroga i bliskich przodków. Na szczeblu politycznym dialog zmienia się w monolog. Po obu stronach do głosu dochodzą kompleksy i przeświadczenie o wyszości jednych nad drugimi.
Autorzy tej książki: Lech Mażewski, Dariusz Szpoper, Paulina Łazor, Wojciech Turek, Piotr Żywiecki, Piotr M. Pilarczyk, Michał Gałędek, Bronisław Sitek, Jakub J. Szczerbowski, Anna Klimaszewska, Tomasz T. Majer, Piotr Majer, Adam Wielomski, Jacek Bartyzel, Andrzej Sylwestrzak i Marcin Michalak nie tylko inicjują tak potrzebne badania nad dziejami unii polsko-rosyjskiej, ale stawiają na ich drodze milowe kroki. Warto się nad tą książką pochylić nie tylko po to, by zdobyć rzetelną wiedzę o tym, co było i pozbyć się zaśmiecających mózgi mitów, ale przede wszystkim po to, by zobaczyć polską współczesność i nas samych na progu XXI wieku. Kto wie, czy nie powinniśmy intensywniej szukać rozumu, którego nie umieli znaleźć nasi przodkowie...
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 21
- 5
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki System Polityczny, prawo i konstytucja Królestwa Polskiego 1815-1830
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Książka porusza bardzo ciekawy temat jednak jest przeraźliwie nierówna. Fragmenty pisane przez Panów Bartyzela i Wielomskiego zasługują na 7/10, podobnie niektóre części dotyczące administracji, ekonomii i porównanie Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Finlandii. Polecam opis Banku Ziemskiego. Niestety wiele innych fragmentów jest przeciętna albo wręcz bardzo słaba. Mistrzostwem świata są dwa rozdziały różnice się jedynie wyrzuceniem z jednego z nich kilku akapitów. Jak coś takiego może przejść przez edycję? Na okładce jako prowadzący jest wymieniony prof. Mażewski i rozdziały jego autorstwa są jednymi ze słabszych.
Książka porusza bardzo ciekawy temat jednak jest przeraźliwie nierówna. Fragmenty pisane przez Panów Bartyzela i Wielomskiego zasługują na 7/10, podobnie niektóre części dotyczące administracji, ekonomii i porównanie Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Finlandii. Polecam opis Banku Ziemskiego. Niestety wiele innych fragmentów jest przeciętna albo wręcz bardzo słaba....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to