Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa Rafał Kosik
Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Felix Net i Nika (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Felix Net i Nika (tom 2)
Powergraph
2005-01-01
2005-01-01
przygoda

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...

Kocham całą serię, ale ta część (i Trzecia Kuzynka) są zdecydowanie moimi faworytkami! Nie potrafię opisać jak bardzo pokochałam tę historię, właściwie już kilka lat temu, ale mimo to nadal książki z cyklu „Felix, Net i Nika” są jednymi z moich ulubionych! Polecam<3

Czym jest Teoretycznie Możliwa Katastrofa?

Jak nazwa wskazuje to katastrofa, która w teorii może się wydarzyć. Naprzeciwko niej staje trójka gimnazjalistów, która zdaje się przyciągać nieprawdopodobne historie jak magnes. Z tego połączenia na pewno wyjdzie coś odjechanego!

Początek kwietnia to idealny czas, by zacząć snuć wakacyjne plany. Felix, Net i Nika chcą spędzić je razem- w końcu są super paczką! Po zatrzymaniu Gangu Niewidzialnych Ludzi należy im się odrobina odpoczynku.

Wrócić do zwykłego życia nie będzie jednak wcale tak łatwo.

Za przyjaciółmi zdaje się podążać dziwna zjawa. Niebieski duch pojawia się niespodziewanie raz za razem śmiertelnie strasząc Neta. Szybko daje się zauważyć, że z każdymi kolejnymi odwiedzinami staje się wyraźniejszy i bardziej niepokojący.

Gdy w końcu nadchodzi czas wyjazdu na wakacje wszystkie plany zdają się sypać. Odpoczynek w latarni morskiej, tuż obok bunkra, w którym Instytut pracuje nad niemieckim pierścieniem, niespodziewnie skrócił się do jednego weekendu. No chyba, że ktoś usunie SMS- a od mamy Felixa...

Pozostawieni sami sobie wciąż są dręczeni przez tajemniczą zjawę nazwaną przez nich Bezkostem. Gdy w czasie potężnej burzy duch zdaje się ich gonić przypadkiem docierają do bunkra z pierścieniem. Przed sobą mając niebieską marę, a za plecami iskrzący pierścień muszą szybko zdecydować się na jakieś wyjście z tej sytuacji.

Każda z opcji wydaje się tak samo niebezpieczna.

"Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" to drugi tom przygód trójki gimnazjalistów. Tym razem będziemy im towarzyszyć w niesamowitej przygodzie dziejącej sie w różnym czasie i przestrzeni. Uda im się to, co nie udało się naukowcom z Instytutu- odkryją przeznaczenie pierścienia oraz sposób sterowania nim.

Rafał Kosik w naturalny sposób przeplata ze sobą wszystkie odwiedzone miejsca. Postacie wciąż się rozwijają, a samą książkę czyta się przyjemnie i lekko. Cieszę się, że przede mną jeszcze wiele książek z tej serii!

Czym jest Teoretycznie Możliwa Katastrofa?

To też było super.

To też było super.

Kolejna część uwielbianej przez miliony czytelników serii o trójce przyjaciół którzy przeżywają razem przygody nie z tego świata. Tak jak już pisałam w opinii pierwszego tomu kocham te książki. Trzeba jednak przyznać że druga część jest nawet lepsza niż pierwsza. W pierwszej części dopiero poznawaliśmy bohaterów to jak żyją, jaki mają charakter oraz jakie są ich wzajemne stosunki do siebie. W drugiej zaś znamy już wszystkich bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych oraz epizodycznych więc autor mógł się bardziej skupić na ciekawszej akcji niż na opisywaniu bohaterów. Humor w '' teoretycznie możliwej katastrofie'' jest nawet lepszy niż w pierwszej części. Jestem wielką fanką tej serii książek Rafała Kosika i kolejny raz zachęcam do rozpoczęcia swojej przygody z serią '' Felix Net i Nika''.

Drugi tom serii o niezwykłej trójce gimnazjalistów przynosi prawdziwie zakręcony splot zdarzeń, w wyniku którego Super Paczka... wędruje w czasie za pomocą wehikułu skonstruowanego jeszcze w czasach wojny przez niemieckie oddziały. Brzmi nieźle? A w praktyce wypada jeszcze lepiej!

Ta cześć należy do jednej z moich ulubionych (choć kochając wszystkie aż trudno wybrać "nad-ulubieńców", jednak FNiN: TMK zdarzało mi się kapkę więcej razy czytać od pozostałych części ;) ). Autor przeszedł samego siebie tak w wiarygodnym oddaniu przeszłości (i reakcji osób z naszych czasów, zagubionych np. w czasach PRL),jak i przyszłości. Rzekłabym, ze nawet te futurystyczne wizje urzekły mnie najbardziej. Polska przyszłości z komplantami do łączenia się z internetem za pośrednictwem mózgu, technologia antygrawitacyjna, kontrola pogody, nanoroboty i fluskaki (czymkolwiek by nie były ;) ) - rewelacja! A pójście o krok dalej i ukazanie czasów po praktycznie apokalipsie klimatycznej z ziemią jako pustynią daje zdecydowanie do myślenia.

Nie brakuje tu znanego humoru, rozwoju bohaterów i dylematów typowo gimnazjalnych, jak i dojrzalszych, mocno życiowych. Autor zgrabnie łączy warstwę rozrywkową z przestrzenią do poważniejszej dyskusji i wyciągania wniosków.

Niezmiennie zachwycona polecam gorąco :)

Najlepsza książka jaką w życiu czytałem.

Najlepsza książka jaką w życiu czytałem.

świetna

świetna

Książka bardzo mi się podobała. Jest wiele zaskakujących zwrotów akcji. Idealna dla dzieci w wieku 11-13. Jest to wciągająca historia o trójce przyjaciół, których spotykają niezwykłe przygody. Próbują rozwikłać działanie maszyny, w ślad za nimi podążają niebieskie zjawy, przeżywają to czego zwykłe dzieci nie mogłyby sobie wymarzyć. Bardzo polecam także dla dorosłych.

Choć zazwyczaj nie lubię takich książek, ta seria jest bardzo wciągająca i intrygująca. Uważam, że o wiele lepsza niż pierwsza, choć pierwsza była super. To moja nowa ulubiona seria na 100 % ! Nie wiem jak to jest możliwe, że zabierałam się za nią tak długo. Polecam każdemu, bo można się bardzo wiele z niej nauczyć.

Przed laty "Teoretycznie Możliwa Katastrofa" była pierwszą książką z serii, z jaką się zapoznałam. Całkiem prawdopodobne, że jest też najlepszą książką w serii - widać wyraźny wzrost jakości w porównaniu z tomem pierwszym (mniej drewniany język, bardziej zwarta fabuła, ciekawsza zagadka poniemieckiego systemu portali Wunrung i zakrzywień czasoprzestrzennych),natomiast w kolejnych tomach, z tego co pamiętał, rozpoczął się już spadek formy.

Lektura całkiem przyjemna, bardzo dobra w swoim gatunku, zwłaszcza jeśli uda się potraktować świat przedstawiony w sposób odpowiednio umowny, jak w "Tytusie, Romku i A'Tomku" (wtedy da się znieść nawet te kretyńskie chodzące stereotypy narodowe, z którymi bohaterowie stykają się w Londynie).

Nastrój zagrożenia ze strony Bezkształta odmalowany wcale umiejętnie, heheszki z nazw i składu kosmetyków nawet mnie rozbawiły, epizod w przyszłości z lemowsko-tytusowym słowotwórstwem odpowiednio interesujący, przesłanie ekologiczne przedstawione sensownie. Wątek matki, którą Nika chce ocalić przed śmiercią, mile widziany, choć potraktowany bez należytej gravitas.

Właściwie jedyne, co naprawdę kuleje, to żałosny wątek miłosny Nika-Net, doprawdy tego nie rozumiem, chłopak ma osobowość Ryjka z Muminków i składa się głównie z żołądka, chciwości i wczesnonastoletniego seksizmu "baby do garuf". A, no i jeszcze uśmiać się można z prezentu, który Nika dostaje od chłopaków na urodziny. Naprawdę bym się spodziewała, że dziewczynie, która z jednej strony lubi czytać, a z drugiej strony ma słabe warunki materialne, można dać albo książkę, albo jakiś praktyczny droższy sprzęt ułatwiający życie (jak maszyna do skręcania długopisów, którą Felix skonstruował dla niej wcześniej). Ale nie, Nika dostaje kosmetyczkę, no bo co innego można dać dziewczynie, nieprawdaż.

• Felix, Net i Nika
  • Młodzieżowe

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa Zobacz więcej