Łowca

Okładka książki Łowca Paulina Hendel
Okładka książki Łowca
Paulina Hendel Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Zapomniana księga (tom 3) Ekranizacje: Łowca (2014) fantasy, science fiction
Zapomniana księga (tom 3)
Nasza Księgarnia
2014-12-01
2014-12-01
Ekranizacje:
Łowca (2014)
dystopia

Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Ebook.
Trzeci tom za mną i jak dla mnie, ,,Łowca" to najlepsza z dotychczasowych części.
Autorka świetnie potrafi nadać kolorytu każdemu z głównych bohaterów, świetnie zbudowane postacie a moją ulubienicą w tym tomie była Zuza która była mega pozytywną osobą.
Nie mogę się pozbyć wrażenia że p. Paulina mimo że to dopiero trzeci tom, rozkręca się z książki na książkę, ewidentny progres który zalicza autorka wręcz bije po oczach (jakkolwiek to zabrzmi)!!

Staram się być konsekwentny i czytać zgodnie z tym co wcześniej zaplanowałem żeby znaleźć czas na kilka serii i gdyby nie to, to brał bym się z entuzjazmem za kolejny tom tej autorki a tu jednak muszę trochę dać na wstrzymanie ale czwarta część zapowiada się super bo czuć progres z każdym kolejnym rozdziałem a atmosfera jest tak mroczna i gęsta że można powietrze kroić.....
Gorąco polecam.

Ebook.

Henryk jest mistrzem nad mistrzami. Idźmy za Henrykiem, a zajdziemy daleko.

Henryk jest mistrzem nad mistrzami. Idźmy za Henrykiem, a zajdziemy daleko.

Po złączeniu ze sobą postapo i słowiańszczyzny musi wyjść coś intrygującego. Jakby nie patrzeć, to w końcu opowieść nie tylko o naszej tradycji i wierzeniach przodków, ale dodatkowo wizja świata po zagładzie, który to opanowały stare demony. Paulina Hendel, nasza rodzima znawczyni demonologii słowiańskiej zabiera czytelnika w taką właśnie wyprawę w cyklu Zapomniana księga, na którą składają się Strażnik, Tropiciel, Łowca, Wysłannik i Demon.

Hubert Sierpień wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Ernestem Brzeskim wyjeżdża ze szkolną wycieczką do Paryża. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nagle w Luwrze nie została podłożona bomba, budynek zawalił się, a pod gruzami znalazła się para chłopaków. Hubert siedem lat po tym zdarzeniu budzi się i nie rozumie świata, który nastał. Otóż, gdy był w śpiączce wybuchła epidemia, potem wojna w wyniku której nie tylko wyginęła większa część populacji, ale upadła cała znana mu cywilizacja. Na powierzchnię wyszły ukryte dotąd słowiańskie demony. On zaś znalazł się w obcej wsi, wśród nieufnych do niego ludzi. Nie tylko będzie musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale też zrozumieć dar polowania na demony, umiejętność ich wyczuwania i wiedzy, jak skutecznie z nimi walczyć.

Wyobraźcie sobie, że nagle zniknął prąd, zniknęły wszelkie zdobycze współczesnej cywilizacji, w zamian ostały się rozproszone wsie z grupką ocaleńców. Muszą nie tylko dostosować się do nowych warunków, próbować żyć normalnie ale też skutecznie bronić się przed demonami, które z każdej strony mogą zaatakować. Niby tworzą grupkę strażników stojących na warcie, tworzą władzę lokalną, ale zagrożenie wciąż daje o sobie znać, a znajomość skutecznych metod obrony jest znikoma. A to ktoś zostaje zaatakowany w lesie, ktoś nad rzeką, a starosłowiańskie stwory są coraz bardziej zuchwałe i coraz częściej zbliżają się do osad. Taką rzeczywistość kreśli Paulina Hendel umiejscowiając w nim siedemnadtolatka, Huberta. To typowy nastolatek, który do tej pory grał w gry komputerowe, spędzał czas z Ernestem i wspólnie spotykali się z rówieśniczkami. Zresztą zainteresowanie płcią przeciwną nie osłabiło się u niego po apokalipsie. Z jednej strony daje u niego znać dawne zachowanie i sposób myślenia, z drugiej musi zrozumieć to, czego każdego dnia jest świadkiem. Co zaskakuje, to fakt, że społeczność Święcina jest świetnie zorganizowana. W ciągu siedmiu lat nauczyła się być samowystarczalna, a co pewien czas jeżdżą na szaber, zdobywając potrzebną żywność, środki medyczne czy po prostu wszystko to, co wpadnie w ich ręce. Ponadto, jak wspominałem, świat Hendel wypełniają leszy, strzygi, mamuny, topielce, biesy i cała paleta słowiańskich demonów. Z każdym kolejnym tomem ich grono rozszerza się, coraz lepiej je poznajemy, stąd celem numer jeden staje się tytułowa zapomniana księga zawierająca całą dostępną o nich wiedzę. Tylko tak będzie można skutecznie bronić się przed nimi.

Paulina w wykreowane przez siebie universum wprowadza stopniowo, krok po kroku wraz z Hubertem poznajemy je coraz lepiej, nasza wiedza opiera się przez całą serię na tym, co wiedzą bohaterowie. Strażnik jest tomem wprowadzającym. Tym, który niby toczy się jednopłaszczyznowo ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej i gdy emocje osiągną apogeum, czytelnik zostaje oblany kubłem zimnej wody, ale właściwa historia dopiero zaczyna się, a wraz z nią cała masa pytań, wątpliwości i to najważniejsze jak potoczą się losy Huberta i jego towarzyszy, których grono systematycznie się rozrasta. Przy czym sprawa zostaje jasno zarysowana, kto gra główne skrzypce, kto tylko akompaniuje, a kto bardziej stanowi tło. W prawdzie wygląd i role w tym gronie płynnie zmieniają się, ale podstawowy skład pozostaje niezmienny. Kolejne zaś części cegiełka po cegiełce budują spójną całość, chociaż czasem wydaje się, że Paulina traci kontrolę, powieść gdzieś zaczyna żyć własnym życiem, ale jednocześnie wiemy dokąd zmierzamy i co zastaniemy na końcu drogi to, co pewien czas jednak wyprowadzeni zostajemy na manowce. Końcówką zaś Demona zostawiła sobie otwartą furtkę do szóstego tomu. Chociaż podczas lektury są momenty irytacji, wrażenia, jakoby kolejne tomy nie znajdują uzasadnienienia, a całość mogłaby spokojnie zamknąć się w dwóch częściach, to im dalej w las, tym Hendel ma więcej do powiedzenia i więcej pomysłów do przedstawienia.

Zapomniana księga to idealna pozycja zarówno dla miłośników rodzimej demonologii i słowiańszczyzny w ogóle, jak również dla tych, którzy poszukują lekkiej fantastyki - takiej, przy której można się zrelaksować i odpocząć. Tych, którzy pragną jednak zgłębić bardziej temat, myślę, że powinni sięgnąć po specjalistyczną literaturę. Cykl ten stanowi fantastykę i taką pozostaje, rzuca jedynie przynętę do dalszych poszukiwań w zakresie wierzeń naszych ziem.

Seria wykazuje wyraźną tendencję zwyżkową. W tym tomie nareszcie widać rozwój charakteru głównego bohatera - Hubert staje się coraz dowcipniejszy i zaczyna wykazywać zdolności przywódcze. Cieszę się, że nie porzuciłam tego cyklu i mam nadzieję, że w następnych tomach będzie jeszcze lepiej.

Bardzo lubię tą serie, stało się to moją komfort serią. Zawsze idealnie się jej słucha do puzzli i jeszcze się nie zawiodłam. Początek ostatniego rozdziału narobił mi stracha, bo gdyby tak to się skończyło to była by absolutna klapa i beznadzieja, ale zostało to uratowane na caaałe szczęście

Łowca w moich oczach narobił bardzo dużo względem drugiego tomu, którym wtedy byłam dość znudzona. Tutaj dużo się dzieje, a wszystkie wątki powoli łączą się ze sobą w jedną, bardzo zgrabną, całość. Między Tropicielem, a Łowcą miałam dość dużą przerwę czasową i przyznam, że o wielu wydarzeniach z poprzedniej części zwyczajnie zapomniałam. Na szczęście autorka wyciąga do czytelnika pomocną dłoń i wspomina o wydarzeniach najbardziej kluczowych, dzięki którym bez problemu mogłam sobie przypomnieć o co tam chodziło, choć oczywiście może być to wadą dla osób, które czytają te książki jedna po drugiej.

Łowca zdecydowanie rozbudził moją ciekawość i na pewno sięgnę po Wysłannika o wiele szybciej niż sięgnęłam po ten tom po przeczytaniu Tropiciela :) Polecam.

Jak to się stało, że przeczytałam tom trzeci, zamiast drugiego i nawet się nie zorientowałam? Nie wiem, ale mocno się wciągnęłam w fabułę i mam nadzieję szybko nadrobić drugi tom, żeby wziąć się za kolejne!

Dzisiaj chcę Wam napisać parę słów o trzeciej części serii Zapomniana księga czyli "Łowcy" Pauliny Hendel. Ten cykl jest moim największym wyrzutem sumienia. Mam mocne postanowienie go dokończyć.

Hubertowi udaje się w końcu dotrzeć do Święcina. Jest to dla niego dość dziwne, gdyż w jego wizji wszyscy mieszkańcy giną. Tym razem postanawia zrobić wszystko by odwrócić bieg przyszłości. Mieszkańcy wioski są bardzo nieufni i z wielką ostrożnością traktują Huberta. Jego szeroka wiedza na temat demonów nie zaskarbia ich przychylności, jest wręcz przeciwnie. Czy naszemu bohaterowi uda się ochronić mieszkańców Święcina?

Byłam ciekawa jak dalej autorka poprowadziła fabułę. To jedna z tych książek w których możecie spodziewać się wszystkiego. Cały cykl ma niesamowity klimat. Sprawia on, że książkę czyta się błyskawicznie. Opisy kolejnych przygód Huberta i jego przyjaciół bardzo mocno wciągają. Zostały mi do przeczytania dwa ostatnie tomy i na pewno znajdę wkrótce na nie czas. Na półce czeka jeszcze jedna seria autorki z czego ogromnie się cieszę.

Audiobook
Czyta Roch Siemianowski

Dalsza część przygodowego poradnika survivalu dla młodych ludzi, o tym jak poradzić sobie w czasach postapo ;)

Coraz więcej złych ludzi i coraz więcej dobrych demonów.

Ostatni tom kończył się tym, że Hubert jeszcze nie opłakał śmierci Michała, a już kolejny mieszkaniec wioski stracił życie w starciu z demonami. Za jedną i drugą śmierć czuje się odpowiedzialny i aby zejść z oczu ludziom postanawia zaszyć się w bunkrze, gdzie wraz z Michałem i Ernestem stworzyli niegdyś swoją bazę wypadową i magazyn. Tam, na starych mapach przywiezionych jeszcze z Gdańska, przypadkiem trafia na wioskę, której bezskutecznie szukał kilka lat temu. Nadzieja powraca i Hubert rusza do Święcina, jednak po drodze zostaje ranny i trafia do domu nauczyciela, u którego w swoim proroczym śnie już gościł.

W tomie trzecim, nasz nie do końca wykurowany ale strasznie niecierpliwy bohater, rusza do wyśnionej osady, gdzie kieruje się do chaty Henryka mieszkającego poza wioską. Dzięki wydarzeniom opisanym w tomie pierwszym zna już mieszkańców wioski i wie, co się stanie... wie, ale tylko do czasu, gdy nie zacznie zmieniać wydarzeń...

Audiobook
Czyta Roch Siemianowski

Coraz więcej złych ludzi i coraz więcej dobrych demonów.

Jest nadzieja, że Zapomniana Księga nie skończy jak Żniwiarz, bo ewidentnie ta seria z tomu na tom jest trochę lepsza. Wciąż jak dla mnie jest przeokropnie przegadana i ma momenty, kiedy zaczynam wzdychać i czekam niecierpliwie, aż zacznie się akcja. Plus wciąż twierdzę, że audiobook został wykonany po kosztach, bo ciamkanie i sapanie wciąż jest doskonale słyszalne, ale cóż...

Hubert coraz mnie mnie denerwuje, co uważam za spory postęp, ale wciąż jestem zdania, że postacie poboczne są od niego ciekawsze. Zrobię sobie chwilę przerwy i wracam, bo jestem ciekawa, co dostanę później.