Najszczęśliwszy śpioch w okolicy

Okładka książki Najszczęśliwszy śpioch w okolicy Harvey Karp
Okładka książki Najszczęśliwszy śpioch w okolicy
Harvey Karp Wydawnictwo: Mamania poradniki
poradniki
Mamania
2014-05-01
2014-05-01
9788393901920

Jak wydać książkę powtarzając to samo piętnaście razy. Tego można się z tej pozycji dowiedzieć. Nie wiem czy komuś pomogła usypiać dzieci, pewnie można skorzystać z kilku wksazówek i zainspirować się, ale bałabym się podążać za instrukcjami bezrefleksyjnie. Nie do końca rozumiem również dlaczego pozycja znalazła się na stronie Natuli, skoro autor dopuszcza stosowanie metod typu "wypłakiwanie dziecka". Ale może to już pytanie do samego wydawnictwa.

Zabrałam się za tę książkę, ponieważ wcześniej przeczytałam "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" i byłam zachwycona. Z kolei ta ksiażka nie jest już porywająca, a powiedziałabym, że kontrowersyjna. Kilka porad godnych uwagi, natomiast z kilkoma mi nie po drodze. Każdy rodzic wybiera intuicyjnie dla swojego dziecka najlepsze rozwiązania i póki co nie mogę narzekać, bo trafił nam się śpioch. Co mnie jeszcze zaskoczyło, to statystyki odnośnie ilości niemowląt, które przesypiają od 6-8 godzin w nocy :O Może dojdziemy do takiego poziomu wkrótce :)

Ciekawa pozycja, zawiera sporo ciekawych wskazówek dla rodziców. Niemniej można było to napisać zdecydowanie zwięźlej.

Nie rozumiem dlaczego ta książka jest aż tak poczytna i reklamowana jako wspaniały poradnik dla rodziców. Być może wynika to z mojego światopoglądu, ale trudno mi się zgodzić na porady typu: time out, manipulacja czy oszukiwanie dziecka tylko w celu pozornego "ułatwienia" sobie życia przez rodziców i wysłanie dziecka już do łóżka.
Wiem, że pan Karp jest uznawany za autorytet nie tylko ze względy na swój zawód (lekarz pediatra),ale także ze względu na opisanie spowijania niemowlaków. Ta pozycja jednak wzbudziła mój opór, i aż trudno mi uwierzyć, że najpopularniejsze księgarnie w naszym kraju jako literaturę dla młodych rodziców polecają poradnik jak tresować dziecko.

Jedyna rada, którą zastosowałam we własnym domu to dużo wcześniejsze wyciszanie dziecka poprzez zasłanianie okien czy ograniczenie bodźców. Reszta to porady niezgodne z moim systemem wartości nie nadające się nawet na szkolenie psów.

Wiem, że pan Karp jest uznawany za...

...bardzo fajny poradnik... zawiera mnóstwo podpowiedzi jak wychować "szczęśliwego śpiocha"... nie ze wszystkim się zgadzam, ale jest w tej książce mnóstwo naprawdę dobrych rad...

• W domowej biblioteczce
  • Macierzyństwo