Pod żaglami wśród polarnych lodów

Okładka książki Pod żaglami wśród polarnych lodów
Ewa Skut Wydawnictwo: Mapro literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Mapro
2010-01-01
2010-01-01
żeglarstwo jacht Arktyka Antarktyka Antarktyda

Rewelacja! Marudziłam tu jakiś czas temu, że książka Lewisa "Ice bird" była jedną z nudniejszych, jakie czytałam, głównie dlatego, że autor naszpikował ją marinistycznymi detalami - nabrałam zatem pewności, że to nie jest literatura dla mnie.
Tymczasem w swojej książce Ewa Skut opisuje trzy wyprawy na Antarktydę, dwie na wody arktyczne oraz jedną prowadzącą na Grenlandię, a ja nie mogłam się oderwać! Pewnie, że marinistyczne szczegóły są, bo prędkość i siła wiatru, przebyta odległość i uroki nocnej wachty za przylądkiem Horn tworzą klimat tej opowieści, ale jakie są przystępne, jakie miłe dla laickiego oka! Niektórzy pewnie poczują się rozczarowani brakiem kilku stron opisujących detale olinowania i ożaglowania, ale wszyscy, którzy z morską tematyką nie są za pan brat przynajmniej zrozumieją, co autorka miała na myśli.
Do tego Ewa Skut okazuje się niezłą gawędziarką: w jej opowieściach unosi się duch serdecznego koleżeństwa, współpracy i przeżywanej razem fantastycznej przygody.
Przy okazji - to naprawdę jest szalenie inspirująca książka, pokazująca, jak można spędzać czas, jakie można mieć pasje, cele i marzenia, i że da się je zrealizować.

Nie da się zatem odmówić wspomnieniom pani Skut uroku i wartości. Ale zdjęcia! "Pod żaglami..." to wydawnicza perełka głównie z ich powodu i nawet jeśli kogoś nie interesują zmagania z przylądkiem Horn, dla tych przepięknych obrazków warto chociaż przekartkować tę książkę: każda kolejna strona to jedno wielkie "ooooch!" zachwytu.

Dodaj cytat z książki Pod żaglami wśród polarnych lodów