Piękny umysł

Okładka książki Piękny umysł Sylvia Nasar
Okładka książki Piękny umysł
Sylvia Nasar Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Ekranizacje: Piękny umysł (2002) Seria: Złota Kolekcja Hollywood film, kino, telewizja
30 str. 30 min.
30 min.
Ekranizacje:
Piękny umysł (2002)
ekranizacja

Film z genialną rolą Russela Crowe`a oglądałem dwukrotnie już dawno temu i po latach przyszła pora na książkę. Przyznam, że gdyby nie ekranizacja, to w życiu bym nie przeczytał biografii matematyka. Pisałem już przy jakiejś okazji, że zupełnie nie interesuję się nauką, a już nauki ścisłe to kompletnie nie moja bajka i przeraźliwa nuda. Ale ta historia Johna Nash`a jest warta poznania. To opowieść o człowieku z wybitnym umysłem ścisłym, dziwaku, ekstrawertyku, ukrytym homoseksualiście i schizofreniku. To opowieść o tym jak choroba umysłowa potrafi złamać naukową karierę. I wreszcie jest to opowieść o remisji, o odzyskaniu świadomości po wielu latach i otrzymaniu nagrody Nobla z ekonomii, dotyczącej teorii gier. Autorka biografii wykonała tytaniczną pracę, same przypisy to aż kilkadziesiąt stron. Odwzorowała życie Nash`a z niezwykłą dokładnością, przeplatając wątki naukowo-zawodowe z osobistym. Mnie najbardziej interesował wątek choroby, ponieważ od dawna interesuje się schizofrenią, mocno mnie przeraża ten temat, a jednocześnie fascynuje. To bardzo trudna pozycja, wymagająca skupienia, uwagi i systematyczności. Przeczytałem to w cztery dni i nieskromnie uważam to za genialne osiągnięcie. Nie dla wszystkich, ale warto, nawet jak ktoś nie znosi tematów naukowych.

Biografia Johna Nasha, ekscentrycznego geniusza matematycznego, ktory wymyslił rewolucyjne podejście do problemu teorii gier, opisujacej mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Laureat nagrody Nobla z 1994 roku cierpiał na schizofrenię i dzieki swojej silnej woli i wielkiej miłosci, pokonał tę straszna chorobę.

Niesamowicie wciągająca książka, która pokazuje trudne zmagania z życiem człowieka geniusza matematyki. Choroba przedstawiona z dużym wyczuciem. Natomiast warto zaznaczyć że historia znacznie różni się od tego, jak Nash został przedstawiony w filmie.

Nie polecam.
Męczyłam się podczas jej czytania. Nie wniosła nic do mojego życia. Pokazuje smutny świat chorego geniusza.
Film podobał mi się bardziej, do książki nigdy nie wrócę.

Nie polecam.
Film podobał mi się bardziej, do książki nigdy nie wrócę.

Naprawdę dobra książka!

Naprawdę dobra książka!

Och, starałam się, naprawdę ! Dla samego Johna Nasha. Ale tej matematyki za dużo jak na moją głowę. Filmu nie widziałam, więc muszę nadrobić, żeby uciszyć wyrzuty sumienia :)

Bardzo dobra, jednakże uważam, że film został przedstawiony ciekawiej (jak to fikcja).
Należy podkreślić, że jest to trudna książka i ja osobiście długo ją czytałem ale z czystym sercem mogę polecić

Biografia bardzo różni się od tego co pokazał film. Mimo geniuszu jaki przejawiał Nash przez cały okres jak był opisywany -- aż do czasu jego choroby - nie czułam do niego sympatii. Książka świetnie opisana, przeczytałam w 2 dni ok. 400 stron.

Nie pamiętam już filmu, ale chyba sobie odświeżę. Świetnie opisana historia pozwalająca zwrócić uwagę na problem chorób psychicznych – czym tak właściwie są I jak słabo je rozumiemy. Sprowadzenie osoby chorej do przysłowiowego „wariata” i nie zwracanie na nią uwagi daje nam komfort i możemy iść dalej. Świat jest jednak inny, często „osoby chore” przyjmują leki, bo np. mają objawy dostrzegania świata duchowego, inni natomiast piszą o tym książki lub przyjmują substancje doprowadzające do halucynacji co zmienia ich postrzeganie świata - taki paradoks 

Nie jest to pozycja na wieczory, kiedy wracamy zmęczeni z pracy. Czyta się ją topornie i ciężko, ze względu na formę. Absolutnie nie jest to powieść, a dokument przedstawiający życie J.Nasha - człowieka nagrodzonego Nagrodą Nobla.
Książka przedstawia siłę a zarazem ułomność ludzkiego umysłu. Dziwne? Absolutnie nie, a po przeczytaniu jej dojdziesz do podobnego wniosku.
Chapeau bas dla autorki za skumulowanie tak wielkiej ilości informacji. Dzięki nim ta nieprawdopodobna historia staje się wiarygodna.
Proszę nie zrażać się formą w jakiej zostało opisane życie pana Nash'a. Naprawdę warto poświęcić swój czas aby przebrnąć przez ten ogrom faktów i dat, po to aby zrozumieć czym jest "Piękny umysł".
Polecam

• Biografie