Okładka książki 100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową Maciej Samcik
Maciej Samcik Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Agora
2014-04-01
2014-04-01
finanse osobiste pieniądze budżet domowy kredyty ubezpieczenia banki

Zapewne, kiedy każdy Polak przeczytałby tą pozycję nie byłoby tak przerażającej statystki w Polsce - 68% dorosłych nie posiada jakichkolwiek oszczędności!. Niemniej nie rozumiem tak wysokich ocen, w mojej opinii - a skupiłem się głównie na części inwestycyjnej i oszczędzaniu, autor nie pokazał niczego, ponad to, co można znaleźć w 3 pierwszych postach z blogów finansowych z google. Dodatkowo, nie rozumiem dlaczego autor w sposób pośredni zachęcał do inwestycji przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. TFI w Polsce istnieją po to, by zarobić na swoje utrzymanie, pobierając prowizję niezależnie od dowiezionych wyników - gdyby było inaczej, pobieraliby prowizję o zysków. I nie, sprawdzenie - jak to autor sugeruje - wyników z ostatnich 5 lat danego TFI nie mówi nic, tak samo jak zachęcenie do inwestycji w złoto czy pokazywanie wyników za lata 2009-2013, skoro w latach 2007-2009 był światowy kryzys. Też mogę być Bogiem Inwestowania i pokazać moje wzrosty za okres kwiecień-czerwiec 2020 (odbicie po krachu covidowym),albo spojrzeć na okres zyskowności złota - jeśli zainwestowałbym w złoto w roku 1976, na 0 wyszedłbym dopiero w roku 2008, i to nie uwzględniając inflacji, więc dlaczego miałbym kogokolwiek zachęcać do jego zakupu? Pokazanie możliwości owszem, ale uważam, że ta pozycja powinna uświadamiać co do sposobu inwestycji, więc też pokazać jaka zmienność tyczy się tego kruszcu! Zatem nie, nie jest to dobra pozycja, która wprowadzająca do świata finansów. Również przedstawione pro-tipy odnośnie kredytów, czy oszczędzania, są oczywiste i bez problemu tę wiedzę znajdziemy w internecie za darmo, oszczędzając 34,99pln i wkładając to do jakiegokolwiek produktu inwestycyjnego - wyjdziemy na tym o wiele lepiej, niż czytając tę pozycję i zdobędziemy bezcenne doświadczenie w tym zakresie.

Bardzo ciekawa książka, która mimo iż została wydana kilka lat temu (sytuacja na rynkach kapitałowych uległa istotnej zmianie),zwraca uwagę na pewne oczywiste kwestie, które pozwolily mi dokonać korzystnej optymalizacji domowego budżetu. Polecam każdej osobie, która planuje zapanować na domowymi finansami.

Interesujące refleksje i uwagi dziennikarza ekonomicznego na temat pieniędzy, wydatków. Maciej Samcik podsuwa propozycje racjonalnego oszczędzania, inwestowania, kredytów.

Autor ostrzega nas przed nas przed licznymi pułapkami finansowymi, pisze też o własnych błędach i naukach jakie z nich wyniósł.

Zestaw zdroworozsądkowych przemyśleń i porad wieloletniego dziennikarza ekonomicznego GW na temat pieniędzy, w najszerszym znaczeniu tego słowa. Mamy tu wątki dotyczące oszczędzania, inwestowania, ubezpieczeń, emerytur, kredytów i wielu innych spraw, z którymi mamy do czynienia w trakcie swojego życia, są wiązane z naszymi finansami, a do których nie zawsze przykładamy wystarczającą wagę. Warto sobie te informacje usystematyzować, nawet jeśli część z nich (oby jak największa) jest oczywista dla średnio rozgarniętego człowieka. Całość napisana konkretnie i zrozumiałym językiem.

Kolejna pozycja głównie dla osób z długami i kredytem hipotecznym. Ale nie tylko. Samcik w bardzo przyjazny i przystępny sposób prowadzi zagubionego w finansach osobistych czytelnika za rękę, wskazując miejsca gdzie najłatwiej o błędy, które mogą zaważyć na całym życiu. Niestety jest nieco niezbalansowana - niektóre rozdziały to rzeczy oczywiste nawet dla kilkulatka, niektóre zaś traktujące o rzeczach, w które nie powinien się pakować nawet nieco bardziej rozgarnięty w finansach ryzykant. Tak czy inaczej przeczytać na pewno warto, byle przed faktem zaciągnięcia kredytu.

Książka, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek wchodzący w dorosłe życie. Autor przedstawia w bardzo prosty sposób jak zabezpieczyć swoje finanse, jak nie wpaść w długi, i jak rozsądnie korzystać z pieniędzy. Nie które rady są tak oczywiste, że wydają się że każdy to wie... ale przykłady, które dziennikarz podaje mówią co innego. Samcik wykorzystuje w książce fragmenty swojego bloga - powiedzmy w 20%. Naprawdę polecam.

Ledwo co Maciej Samcik wznowił pod nieco zmienionym tytułem swoją wcześniejszą książkę („Jak inwestować i pomnażać oszczędności” zamiast „Jak pomnażać oszczędności” – książka została uzupełniona o nowe rozdziały),a już uraczył nas kolejnym poradnikiem. W „100 potwornych opowieściach o pieniądzach” dotyka problematyki znanej ze swojej wcześniejszej książki i dzieli ją na 10 bloków tematycznych:

Zaprogramuj swoją zamożność
100 sposobów na to, by pieniądze nie przeciekały Ci przez palce
Z bankiem przez życie, czyli ile możesz wycisnąć z konta
Pieniądze w podróży. Używaj ich z głową!
Jak skutecznie inwestować oszczędności?
Jak bezpiecznie wziąć kredyt?
Jak nie dać się nabrać przy ubezpieczaniu życia i majątku
Gdy nie starcza na raty. Jak wyplątać się z kłopotów z kredytem?
Emerytura bez tajemnic. Cztery pomysły na życie (prawie) bez ZUS-s
Dziecko, czyli skarbonka

Ktoś zada pytanie – czym wobec tego ta książka różni się od poprzedniczki?

Ciąg dalszy recenzji: http://kobiecefinanse.pl/finansowe-lektury-w-sam-raz-na-lato-prusek-samcik/

Maciej Samcik pisze o pieniądzach w sposób bardzo przystępny. Dzięki tej książce, każdy może zrozumieć mechanikę funkcjonowania poszczególnych instrumentów finansowych takich jak lokaty, fundusze, kredyty. Autor radzi jak budować swoją poduszkę finansową, co robić, by mieć pieniądze na spełnianie marzeń i jak zatroszczyć się o swoją starość.

Jako młoda osoba zdecydowanie polecam tą książkę wszystkim osobom, niezależnie od wieku. Osoby wkraczające w dorosłość nauczą się oszczędzania i inwestowania od samego początku swojej kariery, a starsi czytelnicy uzupełnią swoje braki wiedzy i może wprowadzą rady pana Samcika w swoje życie.

Jako młoda osoba zdecydowanie...

Bardzo ciekawa książka, która pokazuje, że w kontaktach z bankami i ubezpieczycielami musimy być wyjątkowo ostrożni. Autor przedstawia wiele ciekawych przykładów, które czasem mrożą krew w żyłach. Na szczęście Maciej Samcik pokazuje, że nawet z beznadziejnych sytuacji jest wyjście :-)
Polecam każdemu, kto ma pieniądze i chce zainwestować oraz tym, którzy tych pieniędzy nie mają i chcą wziąć kredyt :-)

Jeśli ktoś jest laikiem w dziedzinie finansów znajdzie w tej książce dużo ciekawych wyjaśnień. Dużym plusem są przykłady z życia.

• Finanse
  • Ebooki